Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami UE nowo budowane oraz modernizowane budynki muszą spełniać wymagania dotyczące obniżania poboru energii elektrycznej. Prowadzi to do coraz powszechniejszego stosowania najnowszych technologii pozyskiwania energii z różnych źródeł, np. gruntowych lub powietrznych pomp ciepła, kolektorów słonecznych, kondensacyjnych kotłów gazowych i olejowych o wysokiej sprawności.
Dzięki nowoczesnym technologiom oraz tendencjom do stosowania materiałów o coraz lepszych właściwościach izolacyjnych współczesne budynki charakteryzują się coraz niższym zapotrzebowaniem na ciepło. Zasada ta dotyczy nie tylko budynków nowych, ale także remontowanych. W budynkach nowych lub poddanych termomodernizacji wskaźnik obciążenia cieplnego jest często niższy niż 40 W/m2.
W praktyce do ogrzania takiego budynku do temperatury pokojowej (20°C) wystarczają niższe parametry wody zasilającej instalację grzewczą. Zamiast przyjmowanej tradycyjnie temperatury 75°C czy 70°C dla wody zasilającej w przypadku nowoczesnych budynków można obniżyć obliczeniowe parametry wody zasilającej do temperatur rzędu 55°C czy nawet 45°C. W ten sposób można zastosować rozwiązania systemów grzewczych, które będą wykorzystywać alternatywne źródła ciepła, np. pompy ciepła.
Koncern Rettig ICC zainwestował w ponad 2-letni program badań naukowych, mających na celu potwierdzenie korzyści wynikających ze stosowania grzejników w systemach niskotemperaturowych. We współpracy z kilkoma instytutami badawczymi, w tym z Politechnikami w Helsinkach i Dreźnie przeprowadzano badania wydajności grzejników w określonych warunkach pracy w systemach niskotemperaturowych.
Wyniki badań potwierdziły, że nowoczesne budynki są coraz bardziej „czułe termicznie” dzięki stosowaniu coraz grubszych i lepszych warstw materiałów izolacyjnych. To oznacza, że dodatkowe zewnętrzne i wewnętrzne zyski ciepła (pochodzące od światła słonecznego, urządzeń elektrycznych i ludzi) mogą mieć znaczny udział w bilansie cieplnym pomieszczeń oraz bezpośrednio i natychmiast wpływają na wartość temperatury pomieszczeń. Grzejniki reagują na zmiany warunków termicznych szybciej niż inne emitery ciepła, co powoduje wzrost efektywności całego systemu o 2-10%.
– Grzejniki są perfekcyjnym emiterem ciepła, dostarczając ciepło zarówno na drodze konwekcji, jak i promieniowania – uważa profesor Leen Peeters z Uniwersytetu VUB w Brukseli. – Od zarania dziejów ludzie cieszyli się ciepłem pierwszych promieni słonecznych w chłodne dni, grzejniki dostarczają takiego samego komfortu.
W Szwecji, gdzie warunki cieplne zmieniają się znacznie wraz z porą roku, grzejniki są najrozsądniejszym wyborem od ponad 20 lat.
– Patrząc na szwedzki system budowania, możemy łatwo nakreślić trendy w budownictwie dla reszty Europy. Regulacje europejskie dla uzyskania celu 2020 (redukcji efektu cieplarnianego poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20%, zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20 % oraz podniesienie o 20% efektywności energetycznej) zmuszą wszystkie kraje do wprowadzenia rozwiązań będących powszechną praktyką w Szwecji – twierdzi dr Dietrich Schmidt, dyrektor Departamentu Systemów Energetycznych Fraunhofer Institute for Building Physics.