Jak informuje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji ambasady RP w Berlinie, powołując się na „Handelsblatt”, sieć energetyczna na terenie Niemiec nie jest wystarczająco rozbudowana, aby przesyłać nadwyżki energii z OZE. Ograniczone są również możliwości magazynowania energii za pomocą – wymagających wysokich nakładów inwestycyjnych i głębokiej ingerencji w środowisko naturalne – elektrowni szczytowo-pompowych.
Opracowywane przez instytuty Fraunhofera akumulatory, określane mianem Redox-Flow-Batterien, mają docelowo posiadać pojemność 20 MWh i wymiary porównywalne z boiskiem piłkarskim, wystarczając do zaopatrzenia ok. 2 tys. gospodarstw domowych w czasie przerwy w dopływie energii z OZE (np. w nocy lub podczas pochmurnego dnia). Są one oparte o związki wanadu, mają charakteryzować się bardzo dużą trwałością i być nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
Demonstrator technologii, w postaci akumulatora posiadającego pojemność 2 KWh, zostanie zaprezentowany na odbywających się w dniach 4-8 kwietnia br. targach w Hanowerze.