16 sierpnia 2011 r. rząd przyjął założenia do „Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN)”, przygotowane w Ministerstwie Gospodarki. Program ma być realizowany do 2050 r.
Podstawowy cel NPRGN to stworzenie gospodarki niskoemisyjnej, opartej na zrównoważonym rozwoju kraju. Jego osiągnięcie zapewni rozwój niskoemisyjnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej oraz efektywności gospodarowania surowcami i materiałami, a także rozwój i wykorzystanie technologii niskoemisyjnych. Ważna też będzie poprawa efektywności gospodarowania odpadami. A wszystkim prowadzonym działaniom ma towarzyszyć zwiększenie udziału prac badawczo-rozwojowych w rozwoju polskiej gospodarki. W tym celu ma zostać stworzony system prawny i finansowy, wspierający transfer najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i organizacyjnych z ośrodków naukowych do przedsiębiorstw.
Dzięki NPRGN polska gospodarka stanie się nowoczesna, nastawiona na innowacyjność oraz zdolna do konkurowania na europejskim i globalnym rynku.
Do przygotowania NPRGN wykorzystane zostaną m.in. analizy opracowane w krajowych i zagranicznych ośrodkach naukowych, wskazujące najbardziej efektywne i wspierające rozwój gospodarczy sposoby zmniejszania emisji CO2. Rozwiązania zawarte w NPRGN będą spójne z dokumentem „Polska 2030″ oraz średniookresową strategią rozwoju kraju. Koordynatorami przygotowań mają być resorty gospodarki i środowiska.
Program będzie finansowany m.in. z: budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Unii Europejskiej i pomocy udzielanej przez państwa członkowskie EFTA.