Budynek biurowo-laboratoryjno-szkoleniowy firmy Wachelka INERGIS S.A. to w pełni innowacyjne rozwiązanie na polskiej mapie budownictwa użytkowego. Zastosowano w nim najnowsze rozwiązania technologiczne z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii. Główną innowacją jest pompa ciepła o mocy 54 kW, która współpracuje z gruntowym kolektorem pionowym w postaci 30 odwiertów o głębokości 40 m każdy. Stwarza to możliwość pozyskania taniego geotermalnego ciepła z ziemi.
Zastosowana pompa ciepła sprawdza się również doskonale w upalne letnie dni. Chłodzenie pasywne z wykorzystaniem dolnego źródła pozwala na uzyskanie taniego chłodzenia z ziemi z wykorzystaniem ok. 1150 m² instalacji podłogowej. Latem układ powoduje odbieranie, poprzez instalację podpodłogową, ciepła znajdującego się w pomieszczeniach i przekazuje je do kolektora gruntowego. Takie rozwiązanie umożliwia akumulację ciepła w gruncie w porze letniej i odzyskanie go w okresie zimowym. Jest to tzw. regeneracja wymiennika gruntowego.
Włączenie do systemu instalacji grzewczej kolektorów słonecznych, które podgrzewają ciepłą wodę użytkową, powoduje – w momencie uzyskania przez c.w.u. zadanej temperatury – że oddają pozyskiwane nadal ciepło do gruntu, zwiększając tym samym akumulację ciepła w gruncie. Sprawność całego układu, poprzez odprowadzanie w lecie zbędnego ciepła z pomieszczeń i kolektorów słonecznych, jest wyjątkowo wysoka.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – zapewnia ona wymaganą wymianę powietrza w pomieszczeniach. W okresie zimowym w centrali wentylacyjnej z powietrza usuwanego z pomieszczeń odzyskuje się ciepło przy pomocy rekuperacji. Jednocześnie pompa ciepła w okresie zimowym umożliwia dogrzanie powietrza wychodzącego z rekuperatora (wymiennik obrotowy), natomiast w okresie letnim jest ono chłodzone przez agregat wody lodowej. Aby móc w pełni kontrolować parametry budynku, wdrożony został autorski system automatyki. Pozwala on dostosować poszczególne parametry do aktualnego zapotrzebowania budynku na ciepło, chłód oraz wentylację.
Budynek ma również specjalistyczny system opomiarowania i monitoringu on-line, poprzez który uprawnieni pracownicy mogą na bieżąco – bez konieczności wizyty w kotłowni – kontrolować oraz sterować parametrami pracujących tam urządzeń. Szczegółowa i ciągła rejestracja oraz archiwizacja wszystkich parametrów pracy poszczególnych urządzeń pozwoli w przyszłości zdobyć unikalne doświadczenia i wykorzystać je w praktyce.
Budynek jest obiektem innowacyjnym, jakich niewiele jest jak dotąd w Polsce i Europie, co zostało potwierdzone zdobyciem PIERWSZEJ NAGRODY w konkursie JURAJSKI PRODUKT ROKU 2009 w kategorii „Usługa Budowlana”.