Wzrost mocy obliczeniowej procesorów oraz dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji spowodował powstanie nowego kierunku rozwoju automatyki domowej. Do naszych domów wkracza sztuczna inteligencja i fotorealistyczne avatary. Oznacza to łatwiejszą obsługę i znacznie szersze możliwości.
Koniec ze skomplikowanymi panelami sterowania, zawierającymi dużą liczbę różnorodnych opcji do opanowania. Teraz wystarczy wydać komendę głosową, żeby system wykonał nasze polecenia. W dodatku sterowanie automatyką domową to tylko część jego możliwości. Potrafi on również odebrać naszą pocztę elektroniczną, przeczytać ją dla nas czy zadzwonić, by przypomnieć np. o wizycie u lekarza. Liczba opcji takiego systemu praktycznie jest nieograniczona.
System Brainhome Profesional firmy Home Intelligent System jest pierwszym tego typu produktem w naszym kraju. Jego podstawą jest PC oraz oprogramowanie zbudowane we współpracy z firmą Guile3D. System umożliwia sterowanie automatyką zbudowaną z urządzeń wielu marek, pracujących na częstotliwości 433,92 MHz, tworzących zintegrowaną całość. W tej chwili jest około 25 firm produkujących elementy do automatyki domowej Brainhome Profesional, takie jak czujniki ruchu, otwarcia, zbicia szyby, wykrycia gazu, dymu, bariery podczerwieni, układ sterowania oświetleniem, zaworami, ogrzewaniem oraz sprzętem RTV (podczerwień).
Integracja bezprzewodowych czujników z elementami wykonawczymi w puszkach instalacyjnych umożliwia sterowanie z jednego miejsca zarówno alarmem, monitoringiem, ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją, ochroną przeciwpożarową, oknami dachowymi, jak i mediami, roletami, żaluzjami. System sam realizuje zaplanowane zadania oraz reaguje poprzez uwzględnienie sygnałów z czujników.
Dostęp do systemu jest możliwy również za pomocą telefonu komórkowego, smartfonu, tabletu czy komputera z dowolnego miejsca na świecie. Możemy obserwować swój dom o każdej porze, z każdego zakątka świata oraz sterować jego funkcjami.
Wirtualny avatar – serce naszego domu
Sercem systemu jest graficzny avatar płci żeńskiej lub męskiej z modułem sztucznej inteligencji o dużym zasobie informacji. Jest wygodnym interfejsem z naszym domem. Za jego pomocą komunikujemy się z elementami inteligentnego domu. Avatar nie tylko potrafi wykonywać nasze polecania głosowe i tekstowe oraz monitorować dom. Ma też znaczny zasób wiedzy ogólnej, co umożliwia prowadzenie z nim całkiem ciekawych rozmów.
Zintegrowany moduł Skype zapewnia połączenia audio/wideo z naszym avatarem i wydawanie mu w ten sposób komend lub otrzymywanie od niego ostrzeżeń alarmowych. System potrafi również komunikować się za pomocą SMS-ów. Jego fotorealistyczny wygląd oraz mimika twarzy robią naprawdę niesamowite wrażenie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa avatar wyposażony jest w moduł rozpoznawania twarzy użytkowników, co uniemożliwia dostęp do zaawansowanych opcji systemu nieuprawnionym osobom.
Rozpoznawanie mowy i sterowanie za pomocą gestów
Ważnym elementem systemu jest rozpoznawanie mowy – funkcja, która jest podstawą uzyskania prostoty sterowania najbardziej skomplikowanymi opcjami systemu automatyki domowej. W systemie Brainhome został użyty moduł rozpoznawania polskiej mowy bardzo odporny na szumy tła. Taki moduł stosowany jest w motoryzacji, gdzie hałas jest codziennością. Dzięki wykorzystaniu modułu sztucznej inteligencji oraz rozpoznawania mowy avatarowi można wydawać komendy w języku naturalnym (potocznym), a nie tylko ograniczać się do ściśle określonych z góry komend. Polecenia „zapal światło” i „włącz światło” system traktuje jako tę samą komendę.
Ciekawym dodatkiem jest możliwość użycia kontrolera kinect do sterowania za pomocą gestów punktami światła w salonie oraz do obsługi sprzętu RTV, np. głośniej/ciszej TV. Sterowanie gestami na pewno zrobi duże wrażenie na każdym gościu. Optymalna liczba skonfigurowanych gestów to 8–10 ruchów. Pod jednym gestem może się kryć cała seria czynności, np. podniesienie wysoko ręki do przodu spowoduje: wyłączenie TV, przyciemnienie światła i włączenie muzyki.
Inteligentny dom a niepełnosprawni
Twórcy systemu Brainhome nie zapomnieli również o osobach niepełnosprawnych. Za pomocą bezprzewodowego czytnika EEG oraz specjalnego programu osoba niepełnosprawna ruchowo może komunikować się z innymi ludźmi oraz obsługiwać urządzenia elektroniczne i multimedialne, takie jak sprzęt RTV, oświetlenie, ogrzewanie. Osoba ta może również wydać proste polecenie systemowi.
Przenośny czytnik EEG odbiera za pomocą czujników fale mózgowe użytkownika, wyzwolone przez jego myśli. Rejestruje aktywność komórek nerwowych w mózgu, po czym zamienia je na sygnał elektryczny. Ten sygnał wykorzystywany jest do sterowania funkcjami, które tworzone są indywidualnie w zależności od możliwości i potrzeb danego użytkownika Jest to jedna z dodatkowych opcji systemu, którą firma Home Intelligent System buduje indywidualnie, dostosowując do konkretnego rodzaju niepełnosprawności.
Więcej informacji na stronie internetowej brainhome.pl