Trwa budowa biurowca Atrium 1 przy rondzie ONZ. Ma to być najbardziej ekologiczny biurowiec w Polsce.
Atrium 1 to flagowy projekt firmy Skanska. Powstaje na dużym placu między ulicami Ciepłą, Pereca i al. Jana Pawła II. Biurowiec, który pomieści 18 tys. m kw. powierzchni użytkowej ma spełniać normy dla najwyższej, platynowej kategorii certyfikatu ekologicznego LEED. Certyfikaty przyznawane są za zastosowanie w budynkach ekologicznych rozwiązań. W budynku Atrium 1 zastosowanie pionierskich rozwiązań pozwoli zminimalizować wpływ budynku na środowisko naturalne i znacznie obniży koszty jego eksploatacji. Budynek będzie miał 15 kondygnacji, całkowita powierzchnia najmu wynosić będzie 18 000 mkw. Oddanie Atrium 1 do użytku planowane jest na przełomie 2013 i 2014 roku. Biurowiec został zaprojektowany przez Biuro Projektów Kazimierski i Ryba Sp.J.
Na razie budowa toczy się pod ziemią. Powstały już 4 podziemne kondygnacje, wykonywane metodą podstropową. Znajdzie się tam garaż na 140 aut. Trwa wylewanie płyty fundamentowej budynku. Potem biurowiec zacznie rosnąć w górę. Oddanie do użytku planowane jest na przełom 2013 i 2014 roku.
Podczas projektowania Atrium 1 zastosowano wyjątkowo ambitne zielone rozwiązania. Niektóre z nich to technologie pionierskie na polskim rynku nieruchomości biurowych, takie jak system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, który stosowany jest w zaledwie kilku biurowcach w Europie. Ciekawą cechą systemu jest brak pompy ciepła, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. W Atrium 1 wykorzystane zostaną również alternatywne źródła energii. Energia odnawialna będzie nie tylko doprowadzana do budynku, ale dodatkowo na fasadzie zielonego biurowca zainstalowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne. Z kolei podwójna fasada z zewnętrznymi żaluzjami będzie chronić Atrium 1 przed nadmiernym nagrzewaniem poprzez promienie słoneczne, a aby ograniczyć straty ciepła zimą, budynek posiadać będzie okna z potrójnymi szybami. Optymalizacji zużycia energii służyć będzie oświetlenie LED we wszystkich częściach wspólnych budynku. Efekt? Zużycie energii ma być niższe aż o połowę niż w innych, podobnych biurowcach. W toaletach używana będzie woda deszczowa oraz tzw. woda szara (powstała np. po umyciu rąk). To pozwoli oszczędzić aż 7 mln litrów wody rocznie.
Źródło: gazeta.pl