Sosnowiec będzie realizował szeroko zakrojony projekt mający na celu efektywniejsze gospodarowanie energią. Objęto nim 87 obiektów oświatowych. Projekt prowadzony będzie przez firmę Siemens. Koszt projektu to 17 mln zł.
Zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej stanowi znaczący udział w bilansie energetycznym kraju. Przy narastających problemach finansowych samorządów oraz konieczności zwiększenia efektywności energetycznej obiektów, oszczędności w tym obszarze stanowią dobry kierunek działań. Rozwiązanie zwiększające efektywność energetyczną budynków będzie realizowane w ramach umowy między Urzędem Miasta Sosnowiec i firmą Siemens.
Przedmiotem umowy jest usługa zarządzania energią w budynkach edukacyjno-oświatowych miasta Sosnowca realizowana za pomocą zintegrowanego systemu zarządzania energią w budynkach, umożliwiającego monitoring zużycia energii oraz mediów technicznych. Umowa zapewnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz eksploatację instalacji pobierających energię i media techniczne. Siemens zagwarantował obniżenie zużycia w 87 budynkach oświatowych aż o 30,83 proc. w przypadku energii cieplnej i o 25,17 proc. w przypadku energii elektrycznej na oświetlenie. Zakres modernizacji energetycznej budynków nie obejmuje żadnych robót termomodernizacyjnych (ocieplenia ścian i stropów czy wymiana okien). Kluczowym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie tak wysokich oszczędności energii cieplnej jest zastosowanie w szkołach systemów sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Zarówno monitoring jak i zarządzanie energią prowadzone będzie zdalnie.
Umowa ma wartość 17,022 mln zł i została zawarta na 10 lat. Koszt ten zostanie pokryty jedynie z części oszczędności uzyskiwanych w tym projekcie, gdyż ponad 20 proc. oszczędności pozostaje do dyspozycji miasta Sosnowiec. Postępowanie było prowadzone w formule dialogu konkurencyjnego.