W lutym zakończyło się wdrożenie 20 terminali komputerowych NComputing L300 w szkole podstawowej i gimnazjum w Poznaniu. Specjaliści ProData dostarczyli stanowiska uczniowskie wyposażone w terminal, monitor, klawiaturę i mysz oraz serwer. Skonfigurowali sieć, dzięki której nauczyciel może zarządzać pracą każdego ucznia. Szkoła może liczyć na niższe rachunki za prąd, nowa sieć zużywa mniej energii.
Technologia usług terminalowych NComputing pozwala dzielić zasoby (czas procesora, pamięć operacyjną, przestrzeń dyskową) jednego centralnego komputera pomiędzy wielu użytkowników. W ten sposób do jednego komputera może zostać podłączonych nawet dziesięciu, a w przypadku serwerowego systemu operacyjnego nawet do trzydziestu jednoczesnych użytkowników. Dostęp ten jest w pełni niezależny i bezpieczny. W przypadku poznańskiej szkoły zdecydowano się zastosować dwuprocesorowy serwer ProData wyposażony w oprogramowanie Windows Serwer 2008 R2 oraz NComputing – vSpace.
Terminale NComputing Serii-L, które wykorzystano w tym przypadku, to rozwiązania dedykowane szczególnie dla szkół. Urządzenie dostępowe L300 nie posiada ruchomych części (trudno je zepsuć!), ani lokalnego dysku. Zużywa bardzo mało mocy. Wytwarza bardzo mało ciepła, jest ciche, nie generuje szumów. Jest łatwe w zarządzaniu.
Sieć zbudowana z terminali i serwera umożliwia nauczycielowi w pełni kontrolować pracę uczniów i dzięki temu sprawnie przeprowadzać lekcje. Wykładowca posiada możliwość dodawania komentarzy widocznych na pulpicie ucznia. Może udostępniać widok własnego ekranu wszystkim naraz lub wybranym osobom, a w razie konieczności również blokować niepożądane strony internetowe lub nawet wylogować z systemu niewspółpracujących uczniów. Uczniowie z kolei nie tracą czasu na wyszukiwanie, czy kopiowanie materiału, nauczyciel może przygotować i udostępnić potrzebne pliki w wybranym katalogu klasowym (dostępnym tylko dla wybranej klasy). Nie ma również przeszkód, aby udostępnić wszystkim uczniom zawartość płyty CD uruchomionej w napędzie serwera. Warto dodać, że każdy uczeń posiada swój indywidualny login i hasło, a dane są bezpiecznie przechowywane na serwerze szkolnym .
Sieć terminali działa szybciej niż starszej generacji komputery PC, które często nadal używane są w pracowniach szkolnych. Terminal zużywa nawet 90% mniej energii elektrycznej niż komputer PC, jest zupełnie cichy, nie generuje szumów. Uczniom łatwiej skupić się na nauce „podanej bezpośrednio na ekran” przez nauczyciela.
Terminal komputerowy jest tańszy w zakupie i eksploatacji niż klasyczny komputer PC, korzystniejsze są również ceny licencji na oprogramowanie dla tego typu rozwiązania.