Budowa w ciągu 5 lat 100 tys. energooszczędnych domów, wyposażonych dodatkowo w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii jest celem programu „SAMOspłacający się dom”.
W Polsce aż 47,2 proc. ludności mieszka w przeludnionych lokalach (dane Eurostat, 2011 r.), podczas gdy średnia wartość tego wskaźnika dla Unii Europejskiej wynosi 16,9 proc. Ponadto, według danych GUS za 2011 rok około 3 mln rodzin nie zamieszkuje samodzielnie. Poważnym ograniczeniem są też możliwości finansowe Polaków. Przeciętna rodzina ma szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego finansującego kupno mieszkania o powierzchni ok. 35 m2. Jednocześnie Polska jest zobowiązana do wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w finalnym zużyciu energii, co najmniej do poziomu 15 proc. w 2020 roku oraz redukcji o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych (w stosunku do roku 1990). Przygotowany został właśnie Program, który może wesprzeć działania związane z wyzwaniami jakie stoją przed Polską w obu tych obszarach gospodarki.
Eksperci BOŚ Banku we współpracy z przedstawicielami polskich firm wytwarzającymi materiały i urządzenia do wyposażenia mieszkań (Amica, Barlinek, Black Red White, Opoczno, Cersanit) oraz dostawcą projektów domów (Murator), przygotowali Program „SAMOspłacający się dom”. Łączy on w sobie zaspokojenie ważnej potrzeby społecznej (własny lokal mieszkalny) z wypełnianiem zobowiązań Polski w zakresie zaleceń środowiskowych wynikających z przyjęcia regulacji europejskich w zakresie tzw. pakietu klimatycznego.
– „SAMOspłacający się dom”, to nieruchomość, która zarabia sama na siebie. Kluczowym, a zarazem innowacyjnym rozwiązaniem, jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu. Mikroelektrownia słoneczna o mocy 40kW usytuowana na działce przynależnej do domu, będzie nie tylko dostarczać darmowy prąd mieszkającej w nim rodzinie, ale też zwiększać jej dochody dzięki sprzedaży nadwyżek energii do sieci – mówi Mariusz Klimczak, prezes zarządu BOŚ Banku.
Budowane w ramach Programu domy będą ponadto wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań, jak kolektory słoneczne do podgrzewania wody, pompa ciepła do ogrzewania domu oraz energooszczędny sprzęt AGD. Urządzenia te w istotny sposób ograniczą miesięczne koszty związane z użytkowaniem nieruchomości. Każdy z domów będzie miał ponadto zagwarantowany dostęp do Internetu. Bank zajmie się także wyborem renomowanego dostawcy urządzeń fotowoltaicznych, ich zakupem i montażem.