Flanders Business Park C, D, E w Warszawie otrzymał certyfikat BREEAM Interim przyznawany na etapie budowy obiektom realizowanym zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Projekt był oceniany pod kątem kilkudziesięciu kryteriów i otrzymał ocenę „bardzo dobry”.
Flanders Business Park to nowoczesny kompleks biurowy położony w Warszawie, u zbiegu ulic Łopuszańskiej i Flisa. Pierwsza faza projektu – budynki A i B – została już oddana do użytku. Do jej najemców należą m.in.: Urząd Lotnictwa Cywilnego, ISS Facility Services, IFS CEE, Edelman, Hay Group i Wild Flavors. W drugiej fazie powstają trzy kolejne budynki C, D i E. Po ich ukończeniu łączna powierzchnia najmu wyniesie 36 000 mkw.
Zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM, nowe budynki Flanders Business Park zostały zaprojektowane z uwzględnieniem rozwiązań sprzyjających efektywności energetycznej i minimalizacji ich wpływu na środowisko naturalne. Cały proces budowy, od wyboru certyfikowanych materiałów po gospodarowanie odpadami, będzie przebiegał zgodnie z rygorystycznymi wymogami BREEAM.
Flanders Business Park będzie jednym z najbardziej energooszczędnych i ekologicznych obiektów tego typu w stolicy. W projekcie zastosowano między innymi innowacyjne sufity grzewczo-chłodzące, które pozwalają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, minimalizują zużycie energii elektrycznej i rozprowadzają chłód lub ciepło równomiernie po całej powierzchni biura. Projekt elewacji budynków dostosowano do orientacji względem stron świata: w zależności od stopnia nasłonecznienia, zastosowano ściany o podwyższonych parametrach izolacyjnych lub dodatkowe systemy przeciwsłoneczne, które zapobiegną przegrzaniu powierzchni biurowej. We Flanders Business Park zostaną również zamontowane energooszczędne windy, a oświetlenie zewnętrzne będzie redukowane w nocy. Dzięki temu zużycie energii ulegnie ograniczeniu nawet do 50% w porównaniu z tradycyjnymi obiektami. Z kolei odpowiednie wyposażenie łazienek (m.in. bezdotykowa armatura umywalek, dwufazowy system spłukiwania toalet) oraz czujniki przecieków umożliwią 40% ograniczenie zużycia wody.
Na etapie eksploatacyjnym, każdy najemca będzie dysponował indywidualnymi licznikami ciepła, energii oraz wody, dzięki czemu firmy będą w stanie kontrolować poziom ich zużycia. Wprowadzony zostanie także rozbudowany system segregacji odpadów.Szacuje się, że w długoterminowej perspektywie takie rozwiązania proekologiczne pozwalają na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych nawet o 50 procent.
W procesie certyfikacji wysoko oceniona została lokalizacja Flanders Business Park, liczba miejsc parkingowych oraz łatwy dostęp do centrum miasta, lotniska i dróg szybkiego ruchu – zarówno dla osób zmotoryzowanych, jak i korzystających z komunikacji publicznej. W budynkach powstanie też niezbędna infrastruktura dla rowerzystów – oświetlone i zadaszone stojaki oraz szatnie.
Metoda oceny BREEAM została stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment) i jest obecnie najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem stosowanym w Europie przez inwestorów, deweloperów i najemców.
Projekt Flanders Business Park C, D, E został przygotowany przez pracownię Arcade Polska. W sierpniu zakończone zostały prace ziemne w budynku C.