Rosnący strumień danych generowanych przez miliardy użytkowników na całym świecie powoduje zwiększone zapotrzebowanie na coraz większe centra danych. Dotychczasowa infrastruktura może okazać się niewystarczająca.
Centra stają się niezbędne dla firm, a najnowsze technologie pozwalają na oszczędność nawet do 90 proc. kosztów operacyjnych systemów chłodzenia, jednocześnie zmniejszając negatywny wpływ na środowisko dużego poboru energii i produkcji dużych ilości dwutlenku węgla.
– Na zlecenie Baltic Data Center, dostawcy rozwiązań w dziedzinie centrów danych oraz outsourcingowych usług informatycznych, wykonaliśmy Centrum o mocy 700 kW. Dzięki innowacyjnemu systemowi chłodzenia serwerów KyotoCooling centrum znacznie zmniejszyło ilość energii zużywanej do chłodzenia. To pierwsze wdrożenie w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Valdas Vrubliauskas, dyrektor ds. rozwoju data center w spółce FIMA. Spółka określiła też maksymalną wartość PUE (Power Usage Effectiveness), a w przypadku jej przekroczenia zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania.
Przez większość roku system chłodzący wykorzystuje powietrze z otoczenia budynku (free cooling). W przypadku bardzo wysokich temperatur panujących na zewnątrz wspomaga się klimatyzacją tradycyjną. Średnioroczne PUE dla obiektu Baltic Data Center wynosi 1,1 (im bliżej poziomu 1, tym bardziej efektywne jest centrum przetwarzania danych), co przekłada się na roczne oszczędności na koszcie energii wynoszące ponad 600 tys. zł.
W centrach danych trwa walka o efektywność energetyczną. Z jednej strony w długofalowej perspektywie oszczędne rozwiązania przynoszą korzyści finansowe, z drugiej – wpisują się w politykę energetyczno-klimatyczną Unii Europejskiej.