Gubernatorat Państwa Watykańskiego ogłosił rozpoczęcie instalacji nowoczesnego systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) dla Kaplicy Sykstyńskiej, który zaprojektowano specjalnie w celu zabezpieczenia dzieł Michała Anioła przed niszczeniem. Instalację i przekazanie do eksploatacji unikalnego systemu firmy Carrier, opracowanego przez globalny zespół inżynierów AdvanTE3C, wspieranych wiodącymi w branży badaniami i zasobami rozwojowymi firmy, zaplanowano na trzeci kwartał 2014 roku. Carrier jest światowym liderem w dostarczaniu wyspecjalizowanych rozwiązań z zakresu ogrzewania, klimatyzacji i chłodzenia, będącym częścią UTC Building & Industrial Systems, która jest jednostką United Technologies Corp.
Nowy system, który zastąpi system zamontowany przez firmę Carrier na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, zaprojektowano tak, aby zapewniał dwukrotnie większą wydajność i obsługiwał trzykrotnie większą objętość niż poprzedni. Specjalne zaprojektowane rozwiązanie wykorzystuje pionierskie technologie energooszczędne, a także wiodące w branży strategie mające na celu zmniejszenie emisji hałasu i ograniczenia ruchu powietrza wokół fresków. W celu zapewnienia wyjątkowej sprawności, ścisłej kontroli temperatury i poziomu wilgotności, a także optymalnego zarządzania przepływem powietrza, zespół projektowy przeprowadził wszechstronne modelowanie przy użyciu specjalnie opracowanej do tego celu aplikacji. System zaprojektowano w taki sposób, aby po zainstalowaniu był właściwie niewidoczny dla zwiedzających.
Ponadto, Gubernatorat Państwa Watykańskiego i United Technologies Corp. (UTC) podpisały umowę dotyczącą zapewnienia ochrony i zabezpieczenia dzieł sztuki i przestrzeni Muzeów Watykańskich oraz zwiedzających poprzez wdrożenie technologii budowlanych przez firmy wchodzące w skład UTC. Zgodnie z warunkami tej umowy, strony będą współpracować w zakresie zintegrowanych rozwiązań HVAC, wind i schodów ruchomych, systemów wykrywania i alarmowania o pożarze, systemów gaśniczych i bezpieczeństwa, ochrony elektronicznej, kontroli dostępu, usług monitoringu video i powiązanych rozwiązań programowych, dostarczanych przez marki takie jak Carrier, Otis, Lenel, Kidde, Chubb i Marioff.
Antonio Paolucci, Dyrektor Muzeów Watykańskich powiedział: “Jesteśmy pewni, że system HVAC dostarczony przez firmę Carrier pozwoli nam zabezpieczyć dzieła Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, umożliwiając jednocześnie zwiedzającym dalsze podziwianie jego fresków przez długi czas.”
Ksiądz Rafael García de la Serrana Villalobos, Dyrektor Watykańskiego Działu Usług Technicznych powiedział: „Rozwiązanie firmy Carrier jest właściwą odpowiedzią na naszą pilną potrzebę zapewnienia ściśle kontrolowanego mikroklimatu i wydajną redukcję zanieczyszczeń. Nasza owocna współpraca z firmą Carrier doprowadziła do zawarcia szerszego porozumienia technicznego z UTC i innymi firmami budowlanymi wchodzącymi w skład tej korporacji.”
Geraud Darnis, Prezydent i CEO w UTC Building & Industrial Systems potwierdził: “Ten wyjątkowy projekt, który łączy systemy i rozwiązania z naszych różnych obszarów działalności, potwierdza nie tylko zaangażowanie UTC w ochronę światowego dziedzictwa kulturowego, ale także nasz potencjał w dostarczaniu rozwiązań inżynieryjnych i wiedzy fachowej na najwyższym światowym poziomie. Te same wartości i ten sam potencjał stanowią fundament naszej nowej technologiczno-innowacyjnej współpracy z Muzeami Watykańskimi.”
Didier Da Costa, Prezes Carrier Europe stwierdził: “Jesteśmy dumni z tego, że ponownie wybrano nas do opracowania i realizacji systemu HVAC o dużej wydajności, przy wykorzystaniu zasobów firmy Carrier i globalnych zasobów korporacji UTC, a także naszej wiedzy technicznej. To nowe rozwiązanie stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie jednym z najsłynniejszym i najczęściej odwiedzanych dzieł sztuki. Zaprojektowano je w celu dostarczenia wyjątkowej niezawodności i skalowalności do przyszłych potrzeb.”
Prace rozpoczną się niezwłocznie po demontażu istniejącego systemu; w międzyczasie, w okresie letnim, kaplica będzie klimatyzowana tymczasowym systemem.