Mimo rozwoju różnego typu rozwiązań ułatwiających i podnoszących standard codziennego życia da się zaobserwować pewien niedosyt, jeśli chodzi o wyposażenie naszych mieszkań lub domów w kompleksowe i proste zarazem rozwiązania odpowiedzialne za tak istotną kwestię jak komfort cieplny w naszym otoczeniu. Sprawa może nie dotyczy samych urządzeń, bo takowe na rynku można spotkać, jednak ich niedoskonałością jest brak kompleksowego pakietu, jakiego oczekujemy. Budując sami dom, powiedzmy, że możemy zamówić sobie system automatyki mieszkaniowej „szyty na miarę”. Gorzej sprawa wygląda, jeśli kupujemy gotowy dom lub mieszkanie, a jego deweloper nie przewidział tego typu instalacji, może faktycznie z braku wszechstronności oferowanych do tej pory urządzeń na rynku. Oferta firmy Siemens dla budownictwa wielorodzinnego (bloki mieszkalne, budynki apartamentowe, osiedla domów jednorodzinnych) oparta na systemie w technologii KNX Synco living ECA może być ciekawą alternatywą między budynkiem standardowym a projektowanymi indywidualnie systemami na życzenie klienta w drogich rezydencjach.
Z drugiej strony, to właśnie kompleksowe i efektywne rozwiązanie dla budownictwa wielorodzinnego w postaci systemu Synco living ECA może być złotym środkiem dla inwestorów i deweloperów, którzy szukając nowych sposobów wyróżnienia swojej inwestycji, będą mogli zaoferować swoim klientom zupełnie inny standard na tle konkurencji.
Kompleksowe rozwiązanie w prostej formie
Synco living ECA to kompleksowy radiowy system dedykowany do sterowania ogrzewaniem w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym oraz rejestrujący zużycie mediów przez jego mieszkańców, np. z liczników wody i ciepła (ECA – Energy Cost Allocation, czyli system telemetrii mediów). Użytkownik końcowy ma dzięki temu do dyspozycji wygodę sterowania komfortem cieplnym w swoim mieszkaniu, z podglądem na wyświetlaczu zużycia mediów, a zarządca obiektu może zdalnie odczytać stany liczników dzięki komunikacji systemu z internetem (plik CSV lub XML wysłany jest na e-mail odbiorcy z określoną częstotliwością).
System grzewczy na poziomie mieszkania może być oparty na standardowych grzejnikach regulowanych poprzez siłowniki bezprzewodowe lub na grzejnikach / pętlach ogrzewania podłogowego rozprowadzonych z centralnego rozdzielacza CO przewidzianego na każde mieszkanie / dom. W drugim rozwiązaniu siłowniki regulacyjne znajdują się na rozdzielaczu. Każde pomieszczenie posiada własny pomiar temperatury oraz katalog czasowy charakterystyczny dla jego sposobu użytkowania.
System opomiarowania umożliwia odczyt nawet 20 liczników z komunikacją M-bus (np. ciepłomierze) i impulsową (np. wodomierze) przypisanych do jednego mieszkania / domu.
Do swojej instalacji w mieszkaniu użytkownik może mieć także zdalny dostęp przez internet za pośrednictwem przeglądarki internetowej (możliwe także lokalne podłączenie przez USB) lub aplikacji HomeControl app dla smartfonów.
Architektura systemu
Synco living ECA pozwala na regulację temperatury indywidualnie w każdym z maksymalnie 12 pomieszczeń wg faktycznego zapotrzebowania na ciepło. Komunikacja między centralą systemu (poz. 1 na schemacie obok), a elementami podległymi jak czujniki / zadajniki temperatury pomieszczenia (3, 4), regulator rozdzielacza CO (9), do którego podłączone są bezpośrednio po kablu siłowniki (10) na rozdzielaczu oraz adapter rejestrujący zużycie mediów (6) z licznikami wody i ciepła (7), które także wchodzą w zakres oferty Siemens, odbywa się bezprzewodowo na bazie protokołu KNX RF. Zasilanie większości urządzeń oparte jest na standardowych bateriach AA wytrzymujących do 3 lat, a sama centrala systemu (1) oraz regulator rozdzielacza (9) i adapter (6) wymagają zasilenia sieciowego. Dzięki komunikacji radiowej możliwa jest wygodna zmiana wystroju pomieszczenia w przyszłości, a dla instalatora systemu jest to szybka, sprawna i bezpieczna instalacja.
W budynku wielorodzinnym, połączone magistralą KNX centrale mieszkaniowe (1) dodatkowo mogą przekazać sumaryczne zapotrzebowanie na ciepło budynku zebrane z indywidualnych mieszkań, do jego kotłowni. Sterowanie kotłownią może zostać dostarczone przez producenta kotła, wtedy wymagane jest wejście 0-10V na przyjęcie zapotrzebowania cieplnego przez kocioł lub oparte na sterowniku Synco 700 (5) z oferty Siemens. Do wspomnianej magistrali KNX, po której to odbywa się wymiana danych, dołączony web serwer (2) pozwala na zdalny odczyt mediów oraz zarządzanie kotłownią / węzłem cieplnym przy zastosowaniu sterownika Synco 700 (5).
Elastyczność i indywidualność
Synco living ECA można zaoferować na kilka sposobów, w zależności od założeń inwestorskich. Może to być tylko standardowy system grzewczy z opomiarowaniem, jak również system wyposażony w kompleksowe zarządzanie kotłownią, zabezpieczenie mieszkania przed zalaniem na bazie czujników wycieku wody i zaworu odcinającego dopływ wody, czujnik meteo z pomiarem temperatury i ciśnienia zewnętrznego, a w przypadku bardziej indywidualnych oczekiwań dla apartamentów lub domów jednorodzinnych sterowanie oświetleniem i żaluzjami, centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła lub klimatyzacją.
Siemens Sp. z o.o.
ul. Żupnicza 11
03-821 Warszawa
tel: 22 870 87 00
e-mail: sbt.pl@siemens.com
www.siemens.pl/cps