Coraz więcej miast w Polsce korzysta z zaawansowanych technologii cyfrowych pomagających w optymalizacji i symulacji sieci cieplnych, dzięki czemu można je eksploatować bardziej efektywnie niż dotychczas – mówi wnp.pl Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.
– Systemy centralnego monitoringu sieci ciepłowniczej wykorzystywane są m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Trójmieście i w kilku innych miastach. Najnowsze systemy, które wdrażamy to tzw. systemy modelowania hydraulicznego, gdzie niemal całą miejską sieć ciepłowniczą modeluje się cyfrowo i potem w sposób dynamiczny, na podstawie informacji rzeczywistych spływających z sieci, oblicza się zapotrzebowanie i dostarcza tyle ciepła, ile w danej chwili wynosi zapotrzebowanie. Efektywność takiego układu jest bardzo duża, pozwala przy tym zminimalizować straty w sieci – mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.
Jak zapewnia, układ modelowania pozwala liczyć także przecieki i straty. Ma ona jeszcze jedną korzyść – na podstawie zebranych danych pozwala trafnie zaplanować inwestycje w sieci ciepłownicze.
Dzięki takim systemom miasta ponoszą mniejsze koszty związane z remontami i awariami, gdyż nawet małe usterki wykrywane są na wczesnym etapie. Można je wówczas zniwelować, nie powodując większych kosztów, co może się zdarzyć w przypadku dużej awarii. Dodatkowo przedsiębiorstwa energetyczne otrzymują systemy modelowania hydraulicznego, które pozwalają określić chwilowe zapotrzebowanie na ciepło, zminimalizować straty i zwiększyć efektywność działania przedsiębiorstwa.
Prawidłowy przebieg procesów zachodzących w ramach gospodarki wodnej zapewniają m. in. zakłady wodociągowe i uzdatniania wody.
– Działalność tych przedsiębiorstw można zoptymalizować poprzez integrację systemu zarządzania, w tym nadzór nad takimi elementami jak dystrybucja, sieci wodociągowe albo kontrola awarii. Część z tych zadań została już wdrożona przez Schneider Electric w Zakładzie Wodociągu Centralnego, gdzie dokonano modernizacji całego układu zasilania wraz z systemem monitoringu i wizualizacji. Była to niezwykle złożona operacja, która została przeprowadzona na działającym obiekcie pełniącym bardzo ważną funkcję dostarczania wody pitnej dla całej Warszawy – dodaje Jacek Łukaszewski.
Źródło: WNP