Według The Telegraph, roboty do hotelu Henn-na Hotel dostarczy firma robotyczna Kokoro, która od 2003 r. pracuje nad robotami przypominającymi ludzi, tzw. aktroidami. Aktroidy firmy Kokoro są w stanie naśladować oddychanie i mruganie, biegle posługują się japońskim, chińskim, koreańskim i angielskim, a także wiedzą, jak nawiązać kontakt wzrokowy i reagować na język ciała i ton głosu człowieka.
Od 2005 r. firma Kokoro wprowadziła trzy modele (siostry) aktroidów – DER1, DER2 i DER3. Aktroid odpowiedzialny za meldowanie gości w Henn-na Hotel może do złudzenia przypominać człowieka, ale jest naszpikowany najnowocześniejszą technologią. Zasilanie w energię zapewnia podstawowy mechanizm oparty na układzie ciśnienia pneumatycznego, czyli serwosystem pneumatyczny, który wykorzystuje sprężone powietrze. Przedstawiciele Kokoro twierdzą, że jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to ma on przewagę nad innymi układami ciśnieniowymi, takimi jak olejowy i hydrauliczny. Zespół Kokoro, który pracuje także ze znacznie większymi robotami – rozmiarów dinozaura – musiał zmniejszyć układ na tyle, aby zmieścił się w robotach humanoidalnych, dzięki czemu aktroid ma realistyczne proporcje, a także porusza się w sposób podobny do człowieka.
Po otwarciu Henn-na Hotel w skład załogi wejdą na początku ludzie, aby zająć się tym wszystkim co wykracza poza możliwości robotów lub wziąć pod opiekę gości negatywnie nastawionych do robotów. Aczkolwiek hotel dążyć będzie do powierzenia robotom w najbliższej przyszłości 90% usług hotelowych. W wypowiedzi dla The Japan Times prezes przedsiębiorstwa, Hideo Sawada, stwierdził, że Henn-na Hotel ma docelowo stać się najsprawniej działającym hotelem na świecie.
Według doniesień CNN, poza personelem składającym się z robotów, sam hotel także oferuje zaawansowane technologicznie atrakcje. Wśród nich warto wymienić technologię rozpoznawania twarzy umożliwiającą dostęp do pokoi i panel radiacyjny, który wykryje ciepłotę ciała i dostosuje temperaturę w pokoju. W celu obniżenia kosztów eksploatacji wykorzystana zostanie energia słoneczna oraz inne energooszczędne rozwiązania.
Jak donosi Washington Post, Japonia w sposób szczególny interesuje się tą częścią robotyki. Na początku tego tygodnia tokijski bank zaprezentował Nao – 23-calowy automat, który mówi w 19 językach i potrafi pomagać klientom korzystającym z bankomatu. W Tokio można także wybrać się na kabaret robotów albo wymodelować fryzurę w 24-palczastej maszynie do mycia włosów.
Źródło: Cordis
Fot. © Thinkstock