W erze informacyjnej centrum danych może stanowić serce nie tylko jednego budynku, ale i całej międzynarodowej korporacji. W związku z tym inżynierowie powinni zadbać o wyposażenie go w odpowiednie systemy przeciwpożarowe. Na ten temat wypowiadają się Andrew Baxter z firmy Page i Brandon Kingsley z Primary Integration Solutions Inc.
Jakie oryginalne systemy przeciwpożarowe i systemy bezpieczeństwa zamówiliście albo zaprojektowaliście dla swoich centrów danych? Porozmawiajmy o czystych środkach gaśniczych.
Kingsley: Właściwie zauważamy powrót do tradycyjnych mokrych systemów i systemów wstępnego reagowania. Odchodzi się za to od systemów wykorzystujących czyste środki gaśnicze. Na przykład niektóre agencje rządowe wymagają stosowania systemów mokrych, ponieważ w przeszłości miały problemy z utrzymaniem sprawności systemów wstępnego reagowania. Inni wymagają systemów wstępnego reagowania z podwójnym blokowaniem aktywacji (double interlock), ponieważ nie chcą, aby nad centrami danych biegła woda, ale szkoda im pieniędzy na czyste systemy. Ludzie odkryli, że po osuszeniu mogą z powrotem aktywować serwery bez zbyt wielu błędów, albo są gotowi wymieniać te, które przestały działać – zwłaszcza jeśli nie stanowią zbyt dużej części całości. Normą stają się systemy wczesnej detekcji dymu.
Baxter: Do ochrony najważniejszych systemów i obszarów coraz częściej wykorzystujemy instalacje wstępnego reagowania z podwójnym blokowaniem aktywacji. Stosujemy też instalacje na suchy azot do utrzymywania ciśnienia i czystości tych suchych systemów tryskaczy, dzięki czemu nie są potrzebne rury ocynkowane, a ryzyko wewnętrznej korozji orurowania jest mniejsze. Użycie instalacji na czyste środki gaśnicze ciągle spada; dziś można je zobaczyć głównie w bardzo wyspecjalizowanych systemach „ochrony zasobów kluczowych”, np. w archiwach taśm czy dokumentów. W bardzo wielu przypadkach normy bezpieczeństwa nie uwzględniają systemów na czyste środki gaśnicze. Instalacje tryskaczowe są nadal wymagane, przez co czyste środki stają się redundantne i mało kto chce w nie inwestować.
Jak zmieniły się koszt i poziom złożoności instalacji przeciwpożarowych w ostatnich latach?
Baxter: W przypadku ostatnich kilku projektów, w które byliśmy zaangażowani, zauważyliśmy, że koszt i złożoność systemów przeciwpożarowych raczej maleją. Ze względu na minimalizację wykorzystania systemów na czyste środki gaśnicze i wzrost użycia rur ze stali czarnej oraz azotowych systemów ochrony antykorozyjnej ogólne koszty wyraźnie idą w dół.
Kingsley: Wydaje mi się, że wzrost popularności tradycyjnych instalacji i wycofywanie się z instalacji na czyste środki gaśnicze wynikają z tego, że te drugie są bardziej kosztowne i mają bardziej skomplikowane wymagania konstrukcyjne.
Oprac. na podst. materiałów CSE
Fot. Wikimedia Commons/Adrian Sampson