Niezależnie od tego, czy są to luksusowe auta o napędzie elektrycznym czy też programowane termostaty kontrolowane za pomocą smartfona, w ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o działaniach proekologicznych. W miarę, jak więcej obszarów na całym świecie uważa się za dotkniętych globalnym ociepleniem, częściej w nadchodzących latach będzie poruszana kwestia tzw. zielonej energii.
W obawie przed skutkami globalnego ocieplenia wiele regionów na całym świecie migruje obecnie w stronę odnawialnych źródeł energii, takich jak słońce czy wiatr. Jest to widoczne szczególnie na terenie Europy, gdzie Unia Europejska wyznaczyła wszystkim krajom członkowskim zadanie zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w ogólnej produkcji energii do 20% przed rokiem 2020.
Ze względu na lokalizację geograficzną, w większości słowackich okręgów energetycznych zdecydowano się na wykorzystanie elektrowni fotowoltaicznych do osiągnięcia wspomnianych 20% udziałów w sumarycznej produkcji energii.
InForm Technologies jest jedną z wielu firm na Słowacji pracujących nad realizacją celu postawionego przez Unię Europejską. IFT, założona w 2005 roku, przeszła pomyślnie proces certyfikacyjny upoważniający ją do współpracy z przedsiębiorstwem zarządzającym państwową siecią energetyczną. Zarówno ten, jak i inni integratorzy systemów zasilających na terenie Słowacji zainstalowali w całym kraju ponad 500 elektrowni.
Kluczowym zadaniem dla firmy IFT, biorącej udział w przetargu na elektrownię słoneczną o mocy 1 MW było przebicie oferty cenowej konkurencji, ale równocześnie zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej transmisji danych.
»Naszym celem było zaprezentowanie taniego rozwiązania mającego szansę na pokonanie oferty konkurencji. System od Rockwell Automation w połączeniu z kartami produkcji ProSoft Technology okazał się o około 30% tańszy od najbliższej oferty konkurencyjnej. System komunikacyjny ProSoft Technology wybrano nie tylko ze względu na niską cenę, ale też na jego wyjątkową architekturę. Jest to jedyne rozwiązanie komunikacyjne obsługujące protokół IEC 60870-5-101, współpracujące ze sterownikami PLC firmy Rockwell Automation,» powiedział Jozef Lezo, dyrektor zarządzający IFT.
Jozef Lezo usłyszał o ofercie ProSoft Technology od lokalnego dystrybutora Rockwell Automation, firmy Control Tech Slovakia. Control Tech zasugerował wybór sterownika PLC Allen-Bradley CompactLogix i modułu ProSoft Technology MVI69-101S.
Firma IFT wykorzystała CompactLogix 1500 z kartą ProSoft Technology, jako zdalny terminal nadzorujący proces fotowoltaiczny. PLC zbiera dane z układów monitorujących, równocześnie kontrolując przekaźniki mocy. Są tu monitorowane takie parametry, jak prąd, napięcie, status sieciowy, status przełącznika oraz ilość energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne. Wszystkie te dane są wysyłane z wykorzystaniem protokołu IEC 60870-5-101 do systemu firmy nadzorującej sieć poprzez kartę MVI69-101S produkcji Prosoft Technology i oddzielny modem komórkowy GSM.
Elektrownia słoneczna jest w pełni zautomatyzowana i autonomiczna. Nie wymaga personelu technicznego.
Firma IFT stworzyła system ekonomiczny, a równocześnie zapewniający dużą niezawodność transmisji danych. Może on być teraz instalowany w całym kraju, gdziekolwiek mógłby być przydatny. Poza niską ceną, do jego zalet należy również elastyczność. Dodatkowe funkcje, np. śledzenia słońca mogą być bez problemu dodane w przyszłości.
Energia energetyczna na Słowacji jest teraz bardziej ekologiczna dzięki tej, jak również innym instalacjom energii odnawialnej zbudowanym przez IFT. „Na Słowacji już teraz około 20% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych„ mówi Jozef Lezo. Zapewnia to zgodność z wymogami unijnymi na długo przed wymaganym terminem.
Działalność IFT skupia się na projektach z zakresu elektroenergetyki, w tym zwłaszcza na transformatorach, elektrycznych układach zabezpieczających i systemach sterowania. Firma jest mocno zaangażowana w odnawialne źródła energii i nie poprzestaje tylko na budowie elektrowni. Obecnie prowadzi prace nad koncepcją elektromobilności. Jest dystrybutorem i integratorem stacji ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym i korzysta z własnej floty samochodów elektrycznych.