Każdego roku nieodpowiednio zaprojektowana oraz zainstalowana infrastruktura zasilająca i chłodząca centra danych na całym świecie generuje niepotrzebne straty energii, które przekraczają aż 60,000,000 MWh. Dla porównania 1 MW energii elektrycznej może zasilić około tysiąca gospodarstw domowych.
Managerowie centrów danych mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie praktyki prowadzą do strat energii i jak łatwo się one nawarstwiają. Brak konsekwencji może doprowadzić do ogólnego spadku efektywności. Oto siedem sposobów na uniknięcie tego zagrożenia:
1. Nie przesadzaj ze skalą
Poziom wykorzystania infrastruktury fizycznej i systemów zasilania w centrum danych lub serwerowniach wynosi zazwyczaj około 50-60%. Niewykorzystana moc centrum danych i serwerowni generuje niepotrzebne koszty kapitałowe oraz wydatki operacyjne związane z konserwacją i zasilaniem. Potrzebujesz przepisu na łatwe oszczędności? Dokładnie dostosuj skalę swojej infrastruktury, a później ją rozbudowuj – w zależności od potrzeb.
2. Nie instaluj chłodzenia zbyt daleko od obciążeń IT
Doprowadzenie do mieszania się strumieni powietrza może mieć istotny negatywny wpływ na efektywność pracy. Techniki instalacji takie jak chłodzenie rzędowe gdzie systemy powietrza chłodnicze są znacznie bliżej systemów IT, podnoszą tym samym efektywność energetyczną klimatyzacji.
3. Nie blokuj przepływu chłodnego powietrza
Blokowanie strumieni zimnego powietrza może prowadzić do powstawania gorących punktów i spadku efektywności. Należy uważnie rozmieścić klimatyzatory systemów komputerowych (CRAC – computing room air conditioners), aby uzyskać optymalny przepływ powietrza i umożliwić im pracę bez marnowania energii. Jeśli chłodne powietrze jest wdmuchiwane pod podniesioną podłogą, upewnij się, czy nie jest ono blokowane przez przewody zasilające i sieciowe lub inne przeszkody.
4. Konsoliduj systemy IT
Jeśli systemy IT są rozproszone w zbyt wielu szafach (do czego może dojść w trakcie wdrażania modelu wirtualizacji), może się okazać, że marnowane są zasoby. Odpowiednie połączenie urządzeń w celu maksymalnego wykorzystania pojedynczych szaf powinno doprowadzić do polepszenia efektywności. Ogólna zasada głosi, że efektywność wzrasta, gdy obciążone systemy IT są skonsolidowane w jak najmniejszej liczbie szaf oraz blisko systemów chłodzenia.
5. Zadbaj o prace konserwacyjne
Prewencyjne prace konserwacyjne obniżają ryzyko awarii i zapewniają optymalną wydajność pracy urządzeń. Opóźnienia w cyklu prac konserwacyjnych to prosta droga do przerw w pracy centrum.
6. Rozdzielaj strefy powietrza
Ciepłe i zimne strumienie powietrza nie powinny się mieszać. Korytarze odprowadzające strumienie powietrza powinny być odizolowane drzwiami i dachami, a niewykorzystane przestrzenie w szaf serwerowych, panelami zaślepiającymi, aby uniemożliwić przepływ powietrza na wskroś szafy..
7. Wdrażaj rozwiązania DCIM
Jeśli chcesz uzyskać istotny wzrost efektywności systemów, pamiętaj aby zmierzyć stan przed i po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian. Oprogramowanie i systemy monitoringu DCIM pomogą uzyskać informacje o tym, ile energii elektrycznej jest zużywane.
Nawet drobne zmiany mogą zrobić wielką różnicę, ale jeśli kilka problemów występuje jednocześnie, do eliminacja jednego problemu może wzmocnić wpływ innego czynnika.
Jeśli potrzebujesz bardziej precyzyjnych obliczeń, skorzystaj z Kalkulatora Efektywności Centrum Danych.
Źródło: Schneider Electric