Europejscy naukowcy uruchomili platformę online, która pomaga planistom miejskim osiągać cele efektywności energetycznej i przygotowywać skuteczne, zrównoważone plany.
Platformę opracowano w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu PLEEC (Planning for Energy Efficient Cities). Dostarcza ona informacji i zasobów, które wspomagają planistów miejskich zainteresowanych opracowaniem planów działania na rzecz racjonalizacji zużycia energii (EEAP), w kontekście osiągania celów klimatycznych UE.
Miasto krok po kroku
Na platformie można znaleźć instrukcje krok po kroku, jak należy postępować przy tworzeniu planów EEAP dla konkretnego miasta. Kwestie kluczowe to pozyskanie wsparcia politycznego, współpraca różnych wydziałów oraz przedstawienie przekonujących argumentów za wdrożeniem EEAP. Uzyskanie zgody na wdrożenie EEAP wymaga wyjaśnienia, dlaczego środki mają zostać przeznaczone na to właśnie przedsięwzięcie, a nie inne.
Następnie platforma doradza, jak przygotować plan EEAP i jak zaangażować interesariuszy. Na koniec udostępniana jest lista kontrolna z punktami, które należy uwzględnić opracowując EEAP.
Wydajne energetycznie i inteligentne miasta
Platforma daje wgląd w doświadczenia sześciu partnerów projektu, którzy opracowali własne plany EEAP. Można na niej poznać plany dla: Stoke-on-Trent w Zjednoczonym Królestwie, Eskilstuna w Szwecji, Santiago de Compostela w Hiszpanii, Turku i Jyväskylä w Finlandii oraz Tartu w Estonii. Plany te są owocem trzyletniej współpracy i bazują na wynikach analiz inteligentnych miast, przeprowadzonych w trakcie realizacji projektu.
Celem analiz było stworzenie podwalin pod dalekosiężne i oparte na dowodach strategiczne podejścia planistyczne. Rozpoczęto je od zidentyfikowania największych zalet i deficytów w efektywności energetycznej każdego z miast, po czym porównano różne, najważniejsze obszary.
Analizy pomogły też określić, które miasta mają podobny profil, aby umożliwić dzielenie się dobrymi praktykami. Platforma PLEEC będzie doskonałym narzędziem do osiągania tego rodzaju celów jeszcze długo po zakończeniu projektu.
Kolejnym kluczowym wnioskiem z projektu jest waga poznania i określenia lokalnych warunków poszczególnych miast dla opracowania udanego planu EEAP. Co prawda proste kopiowanie działań jednego miasta przez drugie jest niemożliwe, ale konsorcjum doszło do wniosku, że dzielenie się doświadczeniami pomaga miastom znaleźć własną drogę do bardziej energooszczędnej przyszłości.
Potencjał efektywności energetycznej miast
Władze różnych miast mają w zasięgu ręki zasoby, które pomagają przekształcać ośrodki miejskie w bardziej inteligentne i wydajniejsze energetycznie. Potencjał efektywności energetycznej miast nie jest w pełni wykorzystywany. Kluczowym celem strategii 20-20-20 UE jest podniesienie efektywności energetycznej o 20% do roku 2020 i choć indywidualne strategie bądź podejścia są odpowiedzią na poszczególne problemy – jak np. izolacja termiczna czy ekologiczny transport – aby uzyskać długofalowy efekt zrównoważenia, potrzebne jest skoordynowane planowanie strategiczne.
Temu właśnie problemowi poświęcony był projekt PLEEC, zakończony oficjalnie z końcem marca 2016 r. Uczestniczyło w nim 18 partnerów, w tym rady miasta, uczelnie wyższe i przedsiębiorstwa. Dzięki połączeniu doskonałości naukowej z innowacyjnymi przedsiębiorstwami sektora energetycznego i ambitnymi ośrodkami miejskimi, partnerzy projektu stworzyli wartościowe narzędzie, które pomogą innym miastom wnieść swój wkład w osiąganie unijnych celów w zakresie efektywności energetycznej, przynosząc tym samym korzyści mieszkańcom.
Autor: Cordis/witryna projektu PLEEC