Właśnie zakończył się konkurs ECO-MIASTO, wyłaniający najbardziej ekologiczne polskie miasta m.in. w kategorii efektywności energetycznej budynków. Swoje zgłoszenia przesłało 14 miast*, z których za projekty i plany w zakresie efektywności energetycznej nagrodzono Zabrze i Kobyłkę, a wyróżnienia otrzymały Gdynia, Niepołomice i Ostrów Wielkopolski.
Termomodernizacje i audyty
Wszystkie formularze przesłane na konkurs ECO-MIASTO w kategorii efektywność energetyczna budynków pokazały, że miasta przede wszystkim inwestują lub planują inwestować w audyty energetyczne i termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. W latach 2007-2016 Zabrze, laureat ECO-MIASTO w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców, przeprowadziło aż 58 termomodernizacji szkół, przedszkoli i innych obiektów, a 8 jest w trakcie realizacji. Całkowity budżet, który miasto przeznacza na termomodernizacje w latach 2014-2020 to ponad 17,5 mln złotych. Z kolei Kobyłka, nagrodzone miasto z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., przeprowadziła w ostatnich latach termomodernizację 8 budynków użyteczności publicznej, jednocześnie wprowadzając w nich systemy zarządzania energią cieplną i elektryczną. Projekt był realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, co doceniło jury przyznając Kobyłce główną nagrodę w tej kategorii. W planach miasto ma przeprowadzenie modernizacji kolejnych 20 obiektów.
Zabrze i Kobyłka za zwycięstwo w kategorii efektywność energetyczna budynków otrzymają od firmy Saint-Gobain produkty przydatne w działaniach termomodernizacyjnych: preparat gruntujący WEBER, klej do izolacji termicznej i tynk hydrofilowy oraz siatkę podtynkową ADFORS, a także lekką wełnę szklaną ISOVER.
Także Gdynia realizuje projekty kompleksowej modernizacji energetycznej budynków. Termomodernizacje 31 obiektów poprzedziły wnikliwe audyty efektywności energetycznej, pozwalające określić realne korzyści, jakie może przynieść miastu termomodernizacja. Audyt energetyczny przeprowadzony w 12 obiektach użyteczności publicznej w Puławach pozwolił z kolei zdobyć ogólną wiedzę o istniejącym zużyciu energii danych budynków oraz określił zakres koniecznych prac w celu redukcji dwutlenku węgla. Miasto szacuje, że aż 80% budynków użyteczności publicznej i budynków jedno- oraz wielorodzinnych jest obecnie po termomodernizacji. W Ostrowie Wielkopolskim w wyniku audytu energetycznego 8 obiektów miejskich opracowano plany kompleksowej termomodernizacji, pozwalającej na redukcję energii oraz dwutlenku węgla
i pyłów PM10 na poziomie ok. 60%. Przede wszystkim jednak miasto zostało nagrodzone w konkursie ECO-MIASTO za zrealizowany projekt wybudowania przedszkola w technologii energooszczędnej (przedszkole zostało oddane do użytku we wrześniu 2016 roku).
Przez najbliższe dwa lata Zabrze planuje przeznaczyć 20 mln złotych na budowę i modernizację budynków miejskich, Toruń 27 mln na poprawę efektywności energetycznej, Kobyłka zainwestowała 11 mln złotych w termomodernizacje, a Gdynia prowadzi kompleksową modernizację 31 budynków pod kątem efektywności energetycznej.
Odnawialne źródła energii
Inwestycje w OZE są także ważną gałęzią polityki energetycznej miast startujących w konkursie ECO-MIASTO. Zabrze zrealizowało w 2015 roku projekt „Budowa infrastruktury oświetleniowej, tj. 30 lamp parkowych solarnych umożliwiających wykorzystanie energii przyjaznej środowisku w Zabrzu”, którego celem była przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa przez wdrożenie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. W efekcie miasto obniżyło wydatki na energię elektryczną, a inwestycja przyczyniła się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że wdrożenie projektu powoduje zmniejszenie zużycia energii o 3000 kWh/rok. Drugi z laureatów, Kobyłka, prowadzi projekt instalacji paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej. Obecnie zainstalowano takie panele na budynku nowo wybudowanej hali sportowej. Powstał także plan zainstalowania takich paneli na 4 innych obiektach.
Z kolei Gdynia, w wyniku rosnącego zainteresowania indywidualną produkcją energii, rozszerzyła listę dotacji udzielanych mieszkańcom na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
Miasta biorące udział w konkursie ECO-MIASTO wspierają także likwidację źródeł niskiej emisji, m.in. Toruń udziela dofinansowań wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne w wysokości 20-30%, a w szczególnych przypadkach nawet 50%.
* Miasta startujące w konkursie ECO-MIASTO 2016 w kategorii efektywność energetyczna budynków: Bielsko-Biała, Gdańsk, Gdynia, Kalety, Kobyłka, Kościerzyna, Maków Mazowiecki, Niepołomice, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrów Wielkopolski, Puławy, Toruń, Zabrze, Żory.
Źródło i zdjęcia: ECO-MIASTO