Projekty laboratoryjne mogą w wielu przypadkach stanowić nie lada wyzwanie i wymagać bardzo wnikliwej analizy. Jak zatem projektanci wykorzystują doświadczenia z poprzednich realizacji projektów, aby współpracować z klientami i spełnić założenia ich wizji? Niejednokrotnie, korzystają oni z procesów wizualizacyjnych wysokiego poziomu, w połączeniu z praktycznym podejściem, co pozwala im na zbudowanie kompleksowej wizji projektu zasadniczo w jeden dzień.
Punktem wyjścia jest zawsze jasno zdefiniowany i dobrze ułożony plan. Sama wizja czy projekt koncepcyjny mogą być opracowane zaledwie w ciągu jednego dnia, jednak kluczowym elementem prowadzącym do sukcesu są prace wstępne. Staranne planowanie z wyprzedzeniem, czy wykorzystywanie interaktywnych narzędzi do wizualizacji powoduje, że sam proces budowania wizji w projekcie może być wręcz „zabawą” dla osób zaangażowanych w taki projekt i prowadzić do ostatecznego konsensusu.
W większości projektów na wstępie trzeba dokładnie rozważać wszystkie wymagania i założenia. Przykładowo: Czy projekt będzie miał charakter konsolidacyjny? Czy do jego realizacji konieczna będzie większa powierzchnia użytkowa? Po zebraniu wszystkich informacji, konieczne jest przygotowanie i zintegrowana praca całego zespołu, dlatego niezbędne jest zrozumienie i sprawna obsługa danych przetwarzanych w projekcie laboratoryjnym.
W tekście tym przedstawiamy szereg koncepcji i narzędzi, jakie można wykorzystać do tworzenia koncepcji:
Pierwsze czytanie: „to potrwa tylko godzinkę” – oczywiście, nikt nie lubi wypełniać szeregu formularzy, jednak zwykle wystarczy poświęcić tylko trochę czasu, aby każdy w grupie projektowej miał podobną wizję rozwojową projektu. Grupy mogą współdzielić sprzęt i przestrzeń, co pozwala na bardziej efektywne gospodarowanie budżetem projektowym.
Grafika: prezentacja graficzna to świetny sposób, aby zrozumieć wszystkie aspekty projektów laboratoryjnych, począwszy od architektury, aż po aspekty bezpieczeństwa. Można na przykład, po serii głosowań, uporządkować pomysły i wybrać ten, co do którego wszyscy zainteresowani są najbardziej zgodni.
Głosowanie: każdy lubi głosować, wyrażać własną opinię, również za pomocą swojego smartfonu. Głosy można zbierać nawet w czasie rzeczywistym, z prowadzoną na żywo prezentacją wyników. Daje to poczucie satysfakcji głosującym, ponieważ ich opinia jest słyszalna i ma realny wpływ na kształt projektu.
Panel kontrolny: często to narzędzie decyduje o sukcesie projektu. Dzięki podejmowaniu decyzji na temat kosztów w czasie rzeczywistym, można niemal „w locie” reagować na różne scenariusze. Oczywiście, należy wszystko uzgodnić na późniejszym spotkaniu.
Wizualizacje: nie trzeba skończyć wyższych studiów z architektury, aby zrozumieć prosty obraz. Ściana w pokoju konferencyjnym wypełniona zdjęciami, szkicami, konceptami i przykładami zapewnia bardzo efektywną komunikację.
Harmonogram: harmonogram przeprowadzenia sesji Kickoff Visioning (ang. inauguracja powstawania wizji) jest rozbity na 4 kroki. Rezultatem jest projekt zbudowany w zgodzie z całym zespołem, w trakcie trwającej raptem pół dnia sesji.
Autor: Mark Paskanik, Starszy Architekt w CRB.