Masz już własny dom? A może dopiero budujesz swoje lokum? Jeśli tak, to na pewno wiesz, że w naszym klimacie, nie da się wytrzymać w zimie bez ogrzewania. Jest to kwestia podstawowa każdego budynku, w którym spędza się zimę. Bez względu na to z jakiego materiału jest wykonany dom oraz jakiej jest wielkości, w zimie doskwiera w nim chłód, jeżeli nie jest on ogrzewany. Nasz kraj nie cechuje się szczególnie mroźnymi zimami czy ogromnymi ilościami śniegu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wszelkie temperatury poniżej zera stopni są bardzo odczuwalne w budynku szczególnie jeśli przestrzeń jest duża.
Wszelkie paliwa do piecy nie należą do najtańszych. Bez względu na to czy piec jest na węgiel, gaz, pellet czy drewno, na ogrzanie wyziębionego budynku, trzeba będzie zużyć znacznie więcej opału. Warto wiedzieć co robić, aby nie marznąć we własnym domu oraz nie przepłacać za ogrzewanie. Co wiec jest najważniejsze w zachowaniu ciepła w domu, które nie pochłonie większości zasobów portfela?
Po pierwsze ocieplenie budynku
Jeśli Twój dom nie jest ocieplony, to czas najwyższy o tym poważnie pomyśleć. Oczywiście nie zrobisz tego w zimie, więc będziesz musiał pocierpieć jeszcze do wiosny. Jest to jednak najlepsze wyjście na zaoszczędzenie na opale. Dzięki temu, budynek będzie posiadał izolację cieplną, która zatrzyma ciepłe powietrze wewnątrz. W przypadku braku ocieplenia, ciepło ucieka bardzo szybko przez „gołe ściany” domu. W przypadku murów, ociepla się je styropianem. Piwnicę oraz strych najlepiej pianka poliuretanową lub wełna mineralną. Najlepiej jednak, sprawdzać parametry cieplne każdego z surowców, aby wiedzieć który najlepiej się nadaje na ocieplenie i najbardziej opłaca. Pamiętaj też, że aby styropian czy inny materiał dobrze izolował, musi być odpowiednio zamontowany. Jeśli nie będzie, wydane pieniądze na ten cel, zostaną zmarnowane, ponieważ ocieplenie nie spełni swojej funkcji.
Nasada kominowa dla większej oszczędności
Tak jak ocieplenie odgrywa potężna role w oszczędności za ogrzewanie, tak komin, a raczej jego zakończenie, również ma ważny cel. Eksperci z Polmar radzą, że w przypadku kiedy dom został prawidłowo ocieplony, a koszty ogrzewania nadal są niepokojąco wysokie, to czas pomyśleć o nasadzie kominowej. Z racji, że zawyżone koszty za ogrzewanie, wynikają ze spalania dużej ilości opału, rozwiązaniem może się okazać regulator ciągu kominowego. Co więcej, rodzaj opału, nie ma tutaj nic do rzeczy. Dzięki prawidłowemu przepływowi powietrza, które zapewnia nasada kominowa, komin jest równomiernie na całej długości ogrzewany. Zapewnia to gwarancję barku cofania spalin, co bardzo często występuje przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Stosując nasadę kominową, zużycie opału może się zmniejszyć nawet o 40%.
Zapraszamy na stronę: http://www.polmar.net.pl/.