Przy tworzeniu inteligentnych budynków nie ma pomysłów dobrych lub złych. Wszystko sprowadza się do przyjęcia właściwych celów oraz ustalenia pożądanego efektu końcowego.
Fot. Visual Hunt
Jednym z wyzwań przy projektowaniu “inteligentnych budynków” jest fakt, że większość inwestorów czy właścicieli budynków ma bardzo zróżnicowane pojęcie na temat tego, czym w istocie są takie budynki. Jedna z popularnych koncepcji w zakresie projektów inteligentnego budownictwa zakłada, że budynek będzie gromadził informacje i wykorzystywał zebrane dane w podejmowaniu decyzji w zakresie funkcjonowania i współdziałania systemów w budynku. Podejmowane w ten sposób decyzje mogą mieć charakter bezpośredni, na przykład doświetlanie światłem dziennym z kontrolą zacienienia i temperatury lub mogą być bardziej złożone, takie jak uwzględnienie ruchu mieszkańców budynku w pracy systemów ogrzewania lub chłodzenia zamieszkiwanych przestrzeni.
Stale gromadzone dane umożliwiają stopniowo pozyskanie trendów i pewnych schematów, wzorców dotyczących funkcjonowania budynku, pozwalając na optymalizację i wdrożenie procedur uczenia systemu sterowania, aż do ostatecznego zbudowania swego rodzaju sztucznej inteligencji budynku.
Wykraczając poza pojedynczy budynek, jeżeli wiele budynków wykorzystuje swoje systemy monitoringu i sterowania w sposób dynamiczny, w oparciu o dane o obciążeniu i użytkowaniu urządzeń, połączone w jednej sieci systemowej inteligentne budynki mogą pracować razem w ramach idei obsługi inteligentnej sieci energetycznej. Mogą się one wzajemnie komunikować oraz pobierać energię elektryczną z sieci, jednocześnie z powrotem zwracając do niej nadwyżkę energii, jeśli zaistnieje taka konieczność. Takie dynamiczne współdzielenie zasobów infrastruktury budynkowej umożliwi zmniejszenie strat energii oraz zapewni dodatkowe strumienie przychodu.
W niniejszym opracowaniu przedstawiono kilka podstawowych wskazówek dla właścicieli, inwestorów i deweloperów, których interesują zasadnicze kwestie inteligentnego budownictwa.
1. Planowanie podróży
Klienci, którzy po raz pierwszy zastanawiają się nad inteligentnym budynkiem, często mają na myśli najnowocześniejsze i nowatorskie technologie. Jednak zanim przejdziemy do rozważań na temat technologii należy zastanowić się, co sprawia, że budynek jest inteligentny? Jaki jest cel oraz wizja? Dłuższa konfrontacja z wizją i procesem tworzenia, pomoże nam obrać właściwy kierunek. Na tym etapie elementem niezwykle istotnym jest stworzenie zespołu złożonego z odpowiednich osób dla opracowania i pełnego zaangażowania w projekt. W trakcie procesu opracowywania strategii, zespół taki musi koncentrować się na założeniach i wizji projektu. Po zapoznaniu się zespołu ze szczegółami, nadchodzi czas naszkicowania swego rodzaju „planu podróży”. Tutaj chodzi o coś więcej niż jedynie zakup najbardziej wyrafinowanej technologii – tutaj rzecz polega na zaangażowaniu w zmianę.
2. Rola partnerów
Zrozumienie strategii jest istotne, ale aby wszystko zagrało, niemniej ważne jest pozyskanie partnerów, a ostatecznie lidera, który będzie odpowiedzialny za rezultat. Im więcej wartościowych partnerów projektu, tym mniejsze prawdopodobieństwo niepowodzeń po drodze. Wybierz lidera, który charakteryzuje się umiejętnością skutecznego przedstawienia wizji innym oraz sprawdzonego w udanym wdrażaniu nowych inicjatyw. Fakt, że lider jest partnerem wewnętrznym niesie z sobą wiele korzyści, jednak pozyskanie zewnętrznego partnera branżowego pozwala na zyskanie szerszej perspektywy oraz skoncentrowanie się na wielu możliwościach. Partner zewnętrzny to także obiektywne spojrzenie na projekt.
3. Czas na spotkania
Jednym z najtrudniejszych etapów tej „podróży” jest ciągłe wygospodarowywanie czasu na spotkania i podążanie w realizacji zgodnie z ustalonym planem. Aby to osiągnąć, lider oraz członkowie zespołu muszą podjąć się zobowiązania do regularnych spotkań. W szczególności bardzo ważnym elementem jest przedyskutowanie kolejnych kroków oraz działań koniecznych dla ich realizacji, a także podziału konkretnych zadań.
4. Po prostu to zrób
Gratulujemy! Dotarłeś do tego etapu „podróży”, a to oznacza, że skompletowałeś odpowiedni zespół, skupiony na zadaniu i zaangażowany. Teraz nadszedł czas, by wdrożyć działania. Zacznij od małych kroczków, koordynując działania pozostałych partnerów i pozyskując wsparcie finansowe. Realizuj pierwsze zadania wykazując postęp i aktywność. Podtrzymuj chęć dalszego zainteresowania pomysłem. Jest mnóstwo pracy do zrobienia, ale fundamenty już stoją, a zespół jest kompetentny.
Przy tworzeniu inteligentnych budynków nie ma pomysłów dobrych lub złych. Wszystko sprowadza się do założonych celów oraz pożądanego efektu końcowego. Jeśli nie zostały one dokładnie zarysowane, trudno będzie osiągnąć niezakłócony przepływ prac i zmierzyć postęp.
Inteligentne budynki są w stanie całkowicie zrewolucjonizować sposób naszych z nimi interakcji oraz zmienić to, jak w nich żyjemy. Ostatecznie to budynek powinien pracować dla swoich mieszkańców, a nie odwrotnie. Przygotowanie procesu oraz zbudowanie strategii w celu realizacji planu jest krytycznym czynnikiem na drodze do sukcesu takiego projektu.
Autor: Ronan O’Mahony Kierownik Oddziału w biurze Envise’s Portland.