Największe centrum handlowe otwarte w Warszawie w ostatniej dekadzie wyznacza nowe standardy w zakresie ochrony środowiska. Należąca do GTC Galeria Północna otrzymała certyfikat LEED na poziomie Gold. Po pierwszym, udanym roku działalności centrum handlowe udowadnia, że jest wzorem do naśladowania w zakresie zrównoważonego budownictwa.
Certyfikacja LEED to system wspierający tworzenie zdrowych, wydajnych i ekonomicznych „zielonych” budynków. Głównym celem systemu oceny jest promowanie ochrony środowiska i rozwiązań ekologicznych, takich jak oszczędzanie energii, wody i zasobów naturalnych, wytwarzanie mniejszej ilości odpadów i ochrona zdrowia. Powyższe standardy zastosowano także w Galerii Północnej, która nie tylko umożliwia robienie zakupów, ale również zbliża do siebie ludzi w ich wolnym czasie.
Główną zaletą tej inwestycji jest zielony ogród na dachu, który służy jako teren rekreacyjny z przestronnym placem zabaw. Jest to jedna z największych atrakcji centrum handlowego. Dach ma również ekologiczne korzyści, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zjawiska miejskiej wyspy ciepła, ograniczając zużycie energii i pochłaniając dwutlenek węgla.
W procesie certyfikacji Galeria Północna została wyróżniona za zmniejszenie zużycia wody na poziome 45%, dwuktornie wyższym niż wymaga tego standard. To zasługa m.in. systemu zagospodarowania wody deszczowej, służący do nawadniania, a także zasługa roślin przystosowanych do lokalnego środowiska o zminimalizowanej potrzebie pobierania wody. Co więcej, w Galerii Północnej zastosowano również rozwiązania mające na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej. W obiekcie wykorzystano sprzęt o wysokim stopniu efektywności energetycznej.
„Począwszy od etapu planowania tej inwestycji, chcieliśmy stworzyć przestrzeń wielofunkcyjną i przyjazną dla środowiska. Obecnie Galerię Północną odwiedzają co miesiąc setki tysięcy osób, w szczególności rodziny z dziećmi i młodzież. Certyfikacja LEED na poziomie Gold to dowód na to, że centrum zapewnia wartość dodaną dla lokalnej społeczności, co jest dla nas szczególnie ważne. Cieszymy się, że możemy dać przykład, jak duża inwestycja komercyjna może powstać z myślą o ludziach i środowisku naturalnym” – komentuje Agnieszka Nowak, dyrektor zarządzająca Galerii Północnej z GTC.
Integracyjny projekt i ścisła współpraca Inwestora, zespołu projektantów, generalnego wykonawcy i konsultantów LEED pozwoliły stworzyć jedno z największych centrów handlowych w Polsce o możliwie jak najmniejszym wpływie na środowisko.
“Otrzymanie certyfikatu to zwieńczenie czteroletniego procesu i niezliczonych godzin codziennej inspirującej pracy całego zespołu związanych z jego uzyskaniem zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji. Bardzo rygorystyczne wymagania tych standardów nałożyły na nas konieczność nie tylko ekologicznego projektowania, ale również wykonywania dodatkowych analiz, m.in. śledzenia dróg dostaw materiałów, analizy składu materiałów wykorzystywanych do prac budowlanych i wszelkich zrównoważonych certyfikatów. Bardzo rozbudowany model energetyczny potwierdził wysoką sprawność zastosowanych urządzeń. Zastosowaliśmy urządzenia gwarantujące odzysk energii na poziomie 90% oraz wprowadziliśmy rozwiązania radykalnie zmniejszając ilość emitowanego ciepła” – dodaje Piotr Kroenke, Dyrektor Generalny GTC.
Ponadto jednym z wymagań projektu było ograniczenie ilości odpadów wytworzonych podczas budowy budynku. Generalny wykonawca był zobowiązany do uniknięcia składowania na wysypisku ponad 75% odpadów. Dzięki uwzględnieniu wymagań LEED w projekcie na wczesnym etapie i przekazaniu jasnych wytycznych zespołowi, inwestycji udało się zdobyć certyfikat Gold w systemie oceny LEED.
„Aby zapewnić zgodność projektu i wykonania z wymaganiami Inwestora, wdrożono proces certyfikacji LEED. Przykładna współpraca zespołu projektowego z organem certyfikującym LEED przyczyniła się do sukcesu inwestycji” – powiedział Tomasz Augustyniak, CEO Go4Energy.
Źródło: GTC