Firma Dassault Systèmes poinformowała, że według oczekiwań konsumentów, miasta w 2030 roku powinny dostarczać rozwiązania technologiczne, które podniosą ogólną jakość życia, zapewnią społeczne korzyści oraz spersonalizują ich doświadczenia. To ustalenia wynikające z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie dorosłych Amerykanów, we współpracy z niezależną firmą badań rynkowych CITE Research.
Kolej hyperloop, w pełni połączone inteligentne systemy zarządzania domem, mobilne płatności i spersonalizowane plany profilaktyki zdrowotnej to jedynie kilka przykładów nadchodzących, przełomowych technologii, które w 2030 roku staną się standardem. Tak twierdzą respondenci, których zapytano o prognozy na temat przyszłych doświadczeń w przestrzeni domowej, w podróży, w opiece zdrowotnej i w handlu detalicznym. Konsumenci oczekują, że jedną z głównych korzyści innowacji technologicznych w 2030 roku będzie personalizacja. Równocześnie, wśród innych dobrodziejstw wymieniają bezpieczeństwo, efektywność energetyczną, wygodę, dostępność, oszczędności i profilaktykę.
Badanie pozwoliło na sformułowanie następujących wniosków:
- Spersonalizowane doświadczenia są uznawane za podstawową korzyść postępu technologicznego, szczególnie przez pokolenie millenialsów. Respondenci z grupy wiekowej 18-34 lat oczekują, że technologie zapewnią im doświadczenia dopasowane do osobistych potrzeb i upodobań. Ankietowani w wieku powyżej 35 roku życia chcieliby, by rozwój technologii zapewnił im przede wszystkim lepszy standard życia.
- Domy w roku 2030 będą bezpieczne i efektywne energetycznie. Ponad 70 procent respondentów będzie używało urządzeń sterowanych zdalnie, asystentów z funkcją aktywacji głosowej i w pełni połączonych inteligentnych systemów zarządzania domem. Czterdzieści dziewięć procent respondentów spodziewa się, że będzie korzystało z wirtualnego, spersonalizowanego asystenta domowego lub z robota.
- Zgodnie z prognozami, transport i mobilność będą stawały się w coraz większym stopniu elektryczne i połączone, co zwiększy oszczędności, skróci czas podróży, poprawi bezpieczeństwo na drodze i ogólną jakość życia. Ponad 70 procent respondentów zakłada, że będzie jeździło pojazdami z napędem hybrydowym lub w pełni elektrycznym, a ponad połowa uważa, że będzie podróżowała koleją hyperloop. Trzydzieści osiem procent prognozuje, że będzie przemieszczało się powietrznymi taksówkami. Ponad 75 procent oczekuje takich spersonalizowanych doświadczeń pasażerskich jak optymalizacja ścieżki nawigacyjnej czy miejskie systemy regulacji ruchu drogowego. Równocześnie większość zakłada, że nie będzie udostępniała własnych danych osobowych dla doskonalenia takich usług.
- Spersonalizowane plany profilaktyki zdrowotnej i leczenie w domu staną się normą. Ponad 80 procent respondentów spodziewa się, że będzie mogło zapobiegać chorobom i dzięki temu żyć dłużej ponieważ technologie dadzą im możliwość łatwiejszego i efektywniejszego kontrolowania stanu zdrowia, a 83 procent uważa, że największy wpływ na ich życie będą miały plany profilaktyczne, budowane na podstawie wzorców zachowań i przyzwyczajeń żywieniowych. 81 procent jest zdania, że leczenie będzie prowadzone w warunkach domowych przez urządzenia, a 80 procent chciałaby korzystać z w pełni elektronicznych kartotek medycznych. Trzy czwarte respondentów uważa, że odczuje wpływ takich rozwiązań technologicznych jak domowe aplikacje diagnostyczne, urządzenia typu wearable oraz zindywidualizowane protezy ortopedyczne.
- Sklepy stacjonarne nie znikną, ale doświadczenia zakupowe w sklepie będą się zmieniać dzięki rozwiązaniom płatniczym i technologiom sklepowym. W odniesieniu do sprzedaży detalicznej, 84 procent respondentów uważa, że będzie korzystało z płatności mobilnych oraz z opcji dostaw w każdym miejscu i w każdym czasie, które usprawnią proces zakupowy. Równocześnie 55 procent uznaje za mało prawdopodobne, by w 2030 roku robiło zakupy wyłącznie w sieci.
Badanie oczekiwań konsumenckich dotyczących życia w mieście w 2030 roku pozwoliło nam skonfrontować ekscytację, którą wzbudzają nowe rozwiązania z realistycznymi prognozami – powiedziała Florence Verzelen, Executive Vice President, Industry Solutions, Field Marketing, Global Affairs, Dassault Systèmes. – Konsumenci spodziewają się, że we wszystkich aspektach życia dojdzie do gigantycznych zmian. Wgląd w to, co myślą, to dla firm cenna informacja zwrotna, która pokazuje jakie możliwości należy badać, nad czym warto pracować i jakie wysiłki przyspieszyć. Badanie potwierdza, że personalizacja to dominujące oczekiwanie odnośnie do wszystkich innowacji. Poprzez platformę 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes, będzie nieprzerwanie wspierać inicjatywy branżowe wychodzące naprzeciw takim oczekiwaniom konsumenckim. – tłumaczy Verzelen.
Źródło: Dassault Systèmes