Ze względu na gospodarkę opartą niemal wyłącznie o odnawialne źródła energii, popularność samochodów elektrycznych i ambitne plany, by do 2050 r. stać się krajem neutralnym klimatycznie, Norwegia jest źródłem dobrych praktyk z zakresu ochrony środowiska. Widać to także na przykładzie tamtejszego oddziału firmy Pon.
Historia firmy Pon sięga przełomu XIX i XX wieku. Początkowo był to sklep z mydłem, tytoniem i maszynami do szycia. Jego właściciel szybko nawiązywał jednak kontakty z producentami rozmaitych pojazdów i to właśnie handel nimi stanowi dziś podstawę działalności przedsiębiorstwa. Po rowerach Opla i oponach Continental przyszedł czas na amerykańskie samochody i ciężarówki. Szybki rozwój i ekspansja na nowe rynki zaowocowała stworzeniem w latach 80. holdingu zrzeszającego działające na całym świecie spółki-córki i obsługującego poszczególne sektory działalności firmy – od handlu Porsche po obrót specjalistycznymi rowerami znanych marek. W XXI wieku rozbudowano portfolio o silniki, agregaty, turbiny, koparki i buldożery. Do holdingu należy dziś 80 firm działających w 32 krajach. Jedną z nich jest norweski oddział Pon Equipment, zajmujący się sprzedażą, wynajmem i serwisowaniem w Skandynawii rozwiązań marki CAT.
Wartości wpisane w obiekt
Niezależnie od specyfiki poszczególnych rynków, wszystkie firmy składające się na holding Pon zobowiązane są działać zgodnie ze wspólnymi zasadami, wśród których wyróżniono m.in. odpowiedzialność (za interesariuszy, środowisko i podejmowane działania) oraz radość pracy (rozumianą jako otwartość, entuzjazm i nieformalne relacje). Wartości te wpisano także w założenia powstania nowego kompleksu magazynowo-serwisowo-biurowego Pon Equipment w Skedsmokorset. „Obiekt składa się z biur, hal magazynowych oraz warsztatów naprawczych, spawalniczych i lakierniczych. Firma chciała, by w projekcie odzwierciedlone zostały jej wartości. Budynek jest więc dobrze zorganizowany, otwarty na potrzeby klientów i użytkowników, a wznosząc go wykorzystano dobre, trwałe materiały” – tak realizację na swojej stronie komentują odpowiedzialni za nią architekci z Astrup op Hellern. W części biurowej kompleksu do otwartości nawiązują kontrastujące z ciemną bryłą budynku, zapraszające już z daleka żółte ramy okalające wejścia. Do ekologii i natury odwołuje się natomiast wystrój wnętrz – salka roboczokonferencyjna z wykładziną przypominającą wiosenną trawę czy strefy socjalne z podłogami i sufitami w drewnie. Instalacja oświetleniowa została harmonijnie wpisana w stropy biur, holów i innych przestrzeni wspólnych. – W części biurowej obiektu wykorzystano rozwiązania do wbudowania w sufit. Dyskretne downlighty oraz sprzyjające komfortowej pracy przy komputerze planarne oprawy modułowe emitują światło bardzo dobrej jakości, nie zwracając przy tym na siebie uwagi – mówi Krzysztof Rajecki, projektant oświetlenia TRILUX Polska. O ile w biurach bliskość spraw środowiska wyraża się przede wszystkim w estetyce, w halach magazynowych i warsztatowych ekologiczne założenia Pon realizowane są przez koncentrację na efektywności energetycznej rozwiązań.
Linie w magazynie
– Instalacja oświetleniowa ma istotny udział w poborach energii obiektów magazynowych. Przedsiębiorstwa dbające o środowisko naturalne oraz starające się minimalizować długofalowe koszty eksploatacji swoich obiektów wybierają nowoczesne rozwiązania w technologii LED. Tak było też w przypadku Pon Equipment – relacjonuje Krzysztof Rajecki. – Zastosowano tu m.in. oprawy liniowe serii E-Line LED, będące jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań na całym rynku. Wariant NEXT osiąga skuteczność świetlną sięgającą 190 lm/W. Dzięki temu zużycie energii jest nawet o kilkanaście procent niższe niż w dostępnych dotychczas oprawach LED – tłumaczy projektant oświetlenia TRILUX Polska. „Jesteśmy skupieni na środowisku oraz zrównoważonym rozwoju. Bierzemy je pod uwagę w codziennych czynnościach na wszystkich szczeblach naszej działalności. Na bieżąco badamy nasz wpływ na otoczenie naturalne i aktywnie tworzymy plany w kluczowych obszarach: rozwijając rozwiązania o lepszych parametrach, promując produkty z minimalnym wpływem na środowisko, wymagając tego samego od naszych dostawców” – widnieje na poświęconej CSR podstronie norweskiego oddziału Pon. Wygląda na to, że oświetleniem obiektu w Skedsmokorset udało się urzeczywistnić te słowa.
Źródło: TRILUX Polska