Lepszy klimat przy niższym zużyciu energii
Wysokie temperatury panujące na produkcji działają niekorzystnie zarówno na pracowników, materiał, jak i na maszyny. Chłodzenie pomieszczeń produkcyjnych wymaga wówczas stosowania bardzo wydajnych urządzeń. Ich wydajność bardzo często jest kosztowna, ponieważ zużywają one dużo energii. Dodatkowe nawilżanie powietrza bezpośrednio w pomieszczeniu może wielokrotnie zmniejszyć koszty użytkowania klimatyzatorów, poprawiając jednocześnie komfort pracy i optymalizując warunki eksploatacji maszyn.
Temperatura jest kluczowym parametrem procesowym w wielu etapach produkcji przemysłu wytwórczego. Przykładowo warunkiem prawidłowego przebiegu lutowania i klejenia jest utrzymywanie określonych temperatur obrabianych materiałów. Nagrzane powietrze w pomieszczeniu ma również bezpośredni wpływ na wilgotność: Wraz ze wzrostem temperatury zmniejsza się wilgotność względna, a co za tym idzie pogarszają się warunki produkcji. Wysokie temperatury to również problem dla pracowników.
Chłodzenie wyparne
Klimatyzowanie hal produkcyjnych wymaga stosowania bardzo wydajnych urządzeń. Ich wydajność jest bardzo kosztowna, ponieważ zużywają one dużo energii. Zastosowanie dodatkowego nawilżania może, dzięki odpowiedniej technologii i projektowi, obniżyć koszty klimatyzacji bądź, niezależnie od istniejącego systemu klimatyzacji, obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Odpowiada za to adiabatyczny efekt chłodzenia, z którym mamy do czynienia, gdy zimna woda jest rozpylana bez kapania bezpośrednio do powietrza w pomieszczeniu: Pełna absorpcja w powietrzu rozpylonych w drobniutką mgiełkę kropel wody powoduje zabieranie ciepła z pomieszczenia. Chłodzenie adiabatyczne pozwala w ekonomiczny sposób obniżyć temperaturę w pomieszczeniu: 100 l wody wypuszczonej z wysokociśnieniowych dysz pochłania prawie 70 kW ciepła przy nakładzie energii zaledwie 0,6 kW. Dzięki temu w pomieszczeniu można obniżyć temperaturę o 2°C do 5°C.
Mniej pyłu
Bezpośrednie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu daje dodatkową korzyść w postaci przyjemnego odświeżania klimatu. Rozpylana niemal niewidoczna mgiełka wody bardzo szybko rozprowadzana jest w powietrzu. Wynikiem tego jest przyjemny, świeży klimat w pomieszczeniu, który odświeża i działa kojąco na skórę, drogi oddechowe i cały organizm. Dzięki temu znika stres i na stanowisku pracy panuje przyjemna atmosfera. Dodatkowo wysoki poziom wilgotności oczyszcza powietrze z cząstek kurzu i drobnych pyłów. Optymalna wilgotność powietrza oscylująca między 40 a 60 procent powoduje szybsze opadanie cząstek pyłu na podłogę, co zmniejsza ryzyko ich dostania się do organizmu.
Szczegółowe informacje o bezpośrednim nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, patrz https://www.condair-systems.pl/pakiet-info-przemysl.
Źródło: Condair Systems