SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że jego technologia została wybrana przez Rutgers, Uniwersytet Stanowy New Jersey, jako część innowacyjnego programu badawczo-demonstracyjnego mającego na celu zbadanie potencjału podwójnego zastosowania agrivoltaiki (połączenie produkcji rolnej i jednoczesnego wytwarzania energii słonecznej na tym samym gruncie) dla rolników w całym stanie New Jersey.
Badania Rutgersa wspomogą Pilotażowy Program Podwójnego Wykorzystania Energii Słonecznej, który będzie zarządzany przez Radę Użyteczności Publicznej stanu New Jersey (NJBPU). Program pilotażowy to trzyletnia inicjatywa agrivoltaiki o mocy 200 MW, której celem jest zbadanie wykonalności i korzyści płynących z agrivoltaiki. Program pilotażowy jest wspólnym wysiłkiem obejmującym NJBPU, Departament Rolnictwa New Jersey, Stanowy Komitet Rozwoju Rolnictwa, Departament Ochrony Środowiska New Jersey oraz Program Agrivoltaics Rutgers. Wyniki i dane z programu badawczego zostaną wykorzystane do opracowania stałego programu słonecznego podwójnego zastosowania w New Jersey. Program Rutgers Agrivoltaics obejmuje trzy lokalizacje, z których każda wykorzystuje inną metodę montażu paneli w celu zbadania wpływu na produkcję rolną i wytwarzanie energii elektrycznej:
- Rutgers Animal Farm w Nowym Brunszwiku ma pionowo zamontowane panele bifacjalne i będzie wykorzystywana do produkcji roślin pastewnych i wypasu bydła mięsnego (170 kWDC zainstalowane i podłączone do sieci).
- Farma Snyder Research and Extension Farm w Pittstown ma jednoosiowe trackery i będzie wykorzystywana do produkcji siana (94,5 kWDC zainstalowane i 82,4 kWDC podłączone do sieci).
- Rutgers Agricultural Research and Extension Center w Bridgeton ma jednoosiowe trackery z pojedynczymi i podwójnymi rzędami paneli i będzie wykorzystywane do produkcji warzyw i podstawowych upraw. (255 kWDC zainstalowane i 48,6 kWDC podłączone do sieci)
W każdej lokalizacji badania będą oceniać produkcję energii elektrycznej, wykorzystując elektronikę mocy na poziomie modułu (MLPE) do pomiaru i analizy produkcji energii.
„Agrowoltaika to szybko rozwijający się i niezwykle ekscytujący sektor, który stanowi rozwiązanie dla wielu wyzwań biznesowych, przed którymi stoją dziś rolnicy – od zarządzania rosnącymi kosztami energii po przejście na bardziej zrównoważoną produkcję. Wciąż jednak jesteśmy na początku tej drogi. Celem naszych badań jest opracowanie wiedzy, która pomoże ustalić praktyki, które mogą pomóc poprawić zarówno zrównoważony rozwój, jak i rentowność gospodarstw rolnych poprzez bezpieczne i regulowane wykorzystanie energii słonecznej. Cieszymy się, że możemy współpracować z SolarEdge, aby osiągnąć te cele” – powiedziała Margaret Brennan-Tonetta, dyrektor ds. zasobów i rozwoju gospodarczego oraz starszy zastępca dyrektora New Jersey Agricultural Experiment Station.
Bertrand Vandewiele, dyrektor generalny SolarEdge w Ameryce Północnej, powiedział: „Agrowoltaika jest doskonałym przykładem prawdziwego 'win-win’. Praktyka ta pozwala na rozszerzenie rozwoju energii słonecznej w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym, bez wyzwań związanych z zagospodarowaniem terenu, często związanych z naziemnymi instalacjami solarnymi. Może również przynieść korzyści rolnikom, zapewniając im stabilny strumień przychodów i ochronę przed zagrożeniami klimatycznymi. W Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 500 obiektów Agrivoltaics, produkujących łącznie 9 GW energii słonecznej . Liczby te prawdopodobnie wzrosną, ponieważ zainteresowanie Agrivoltaics znacznie wzrosło, na co wskazuje wzrost wsparcia i finansowania dla tego sektora. Na przykład finansowanie Agrivoltaics przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wzrosło ponad trzykrotnie w latach 2021-2022 .
Rolnicy są w stanie przejść na bardziej zrównoważoną i opłacalną produkcję bez znacznego zmniejszania przestrzeni pod uprawy – w rzeczywistości agrivoltaika może potencjalnie zwiększyć produkcję niektórych upraw tolerujących cień, zapewniając ochronę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, podczas gdy niższa temperatura pod panelami zmniejsza parowanie wody. Tymczasem konsument końcowy może czuć się dobrze, wybierając produkty pochodzące ze zrównoważonych gospodarstw rolnych. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Rutgers z niecierpliwością czekamy na odegranie naszej roli w promowaniu bardziej zrównoważonych i opłacalnych praktyk rolniczych„.