Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie buduje Halę Maszyn, która będzie uzupełnieniem istniejącego od 1973 roku Akademickiego Centrum Komputerowego (ACK) Cyfronet. Koszt inwestycji wynosi 12,22 mln zł, z czego 8,29 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej.
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński, pierwsze prace na placu budowy rozpoczęły się pod koniec stycznia. Planowany termin ukończenia trzykondygnacyjnej konstrukcji to marzec 2014 roku.
W nowym budynku, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1,6 tys. mkw, znajdą się hale komputerowe, a w nich serwery oraz zaplecze technologiczne m.in. dla rozbudowywanego superkomputera „Zeus” (jednego z najpotężniejszych komputerów świata). Hala Maszyn wyposażona będzie także w infrastrukturę towarzyszącą, m.in. w klimatyzację precyzyjną (służącą do utrzymania właściwego klimatu w miejscach, w których jest sprzęt informatyczny), stację transformatorową oraz agregaty prądotwórcze.
Hala Maszyn będzie połączona z obecnym budynkiem Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet, zlokalizowanym przy ul. Nawojki, przewiązką o długości 16 m (na wysokości półpiętra istniejącego budynku).
Celem inwestycji jest rozwój infrastruktury komputerów o dużej mocy obliczeniowej, które służą nauce i badaniom – w regionie i w kraju.
„Specyfiką dydaktyki na uczelni jest włączenie studentów w prowadzone badania naukowe. Studenci uczestniczący w takich badaniach będą, podobnie jak naukowcy, zdalnie użytkowali zasoby Cyfronetu zgromadzone w nowej hali” – wyjaśniła zastępca dyrektora Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH Agnieszka Szymańska.
Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet (ACK) AGH jest jednym z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce. Usługi obliczeniowe świadczone są na potrzeby środowiska naukowego (m.in. w takich dziedzinach jak energetyka, chemia, medycyna czy fizyka). „Zeus”, największy superkomputer znajdujący się w Cyfronecie, w ostatnim prestiżowym zestawieniu Top 500 Supercomputers (najpotężniejszych komputerów świata) znalazł się na 106. miejscu, pozostając nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.