Po wdrożeniu na stacjach kolejowych, w centrach handlowych i na stadionach nowej technologii Alcatela-Lucenta, Metro Cell Express, operatorzy sieci komórkowych i ich klienci w niektórych najbardziej przeludnionych miastach z bezprzewodowymi sieciami szerokopasmowymi będą mogli uznać, że przerwane rozmowy, zakłócenia transmisji danych i zmienna jakość połączeń należą już do przeszłości.
Alcatel-Lucent zaoferuje operatorom sieci przełomowy system obejmujący nagradzany pakiet rozwiązań metro lightRadio, swoją wiodącą pozycję pod względem liczby wdrożeń technologii małych komórek (ang. small cell), doświadczenie w instalacjach w dużych miastach, takich jak Nowy Jork, Paryż i Szanghaj oraz pozycję lidera w dziedzinie sieci stacjonarnych i łączy wewnątrzsieciowych.
Sieć typu metro złożona z małych stacji bazowych, wykorzystująca sprawdzony system lightRadio™ Alcatela-Lucenta, pozwoli zmniejszyć problemy z nadmiernym obciążeniem sieci w hotspotach, napotykane przez użytkowników najnowszych telefonów z aparatami HD, tabletów i innych urządzeń bezprzewodowych, którzy chcą zamieścić zdjęcie z meczu na Facebooku lub pobrać film do obejrzenia w drodze do pracy.
Przy wdrażaniu proponowanego systemu Alcatel-Lucent wziąłby na siebie wyzwania związane z budową sieci w trudnych środowiskach miejskich. Sieć metropolitalna zostałaby przekazana operatorom dopiero po jej zainstalowaniu, zintegrowaniu i przetestowaniu parametrów technicznych gwarantujących pełne zadowolenie użytkowników z usług bezprzewodowych.
Rozwiązanie to, realizowane w trybie „Build, Operations Assist, and Transfer” (B-O-T), jest pierwszym przypadkiem usług zarządzanych opracowanych i oferowanych specjalnie z przeznaczeniem do miejskich sieci komórkowych. Łączy ono w sobie najlepsze innowacje Bell Labs i doświadczenie Alcatela-Lucenta we wdrażaniu rozwiązań.
Przewiduje się, że zainteresowanie takimi sieciami będzie rosło. Według prognoz Alcatela-Lucenta zapotrzebowanie na sieci może się zwiększyć w następnych 5 latach nawet 25-krotnie, ponieważ mobilne urządzenia szerokopasmowe są coraz powszechniej używane. W związku z tym powstaje ryzyko, że jeśli operatorzy nie przyspieszą przechodzenia na znacznie gęstsze sieci typu metro, jakość usług bezprzewodowych pogorszy się, a korzystanie z tych urządzeń w hotspotach stanie się niemożliwe.
Sieci metropolitalne to stosunkowo nowa koncepcja. Mogą one narazić operatorów na znaczne ryzyko i wysokie koszty operacyjne. Wymagają zamontowania dużej liczby niewielkich urządzeń radiowych w nietypowych miejscach, na przykład na latarniach ulicznych. Wymagają też niezawodnego zasilania i wysokiej jakości łączy stacjonarnych do połączeń wewnątrzsieciowych. Mogą powodować nowe kłopoty dla miasta, w tym problemy prawne. Ponadto trzeba będzie przekonać obywateli, aby zaakceptowali dużą liczbę nieznanych urządzeń w pobliżu swoich domów lub miejsc pracy.