17 października w PURE SKY CLUB odbyło się cykliczne szkolenie z nowych technologii i CEDIA dedykowane architektom i projektantom. Miejsce spotkania nie było przypadkowym, Sala Kinowa warszawskiego klubu biznesu została wyposażona w system sterowania zaprojektowany przez Andrew Lucas London. Zgromadzeni mieli wyjątkową okazję doświadczyć jak działa.
„Wierzymy, że nasze rozwiązania ułatwiają ludziom życie. Ludzie, którzy zakosztują życia w otoczeniu inteligentnych rozwiązań technologicznych nie chcą z nich zrezygnować.” – powiedział na wstępie szkolenia Daniel Welfel, prezes Andrew Lucas London w Polsce. Jego prezentacja oparta na wielu praktycznych przykładach potwierdziła to stwierdzenie.
Dlaczego poznanie świata nowoczesnych technologii powinno zainteresować architektów i projektantów wnętrz? Według Daniela Welfla w ciągu najbliższych 5 lat staną się one integralnym elementem każdego nowo budowanego domu, zarówno jedno – jak i wielorodzinnego. Jednak już dziś wiadomo, że oczekujemy by instalacje, które mamy w domu, były niemal niewidoczne, a jednocześnie by można było nimi sterować w prosty i intuicyjny sposób. Z tego właśnie powodu takie firmy jak Andrew Lucas London już dziś intensywnie pracują nad połączeniem technologii z designem: nad ograniczeniem liczby przycisków, pokręteł, nad harmonijnym wpisaniem ich we wnętrze, w płaszczyzny ścian. Tu również współpraca architektów i projektantów z inżynierami i technikami jest niezbędna.
Projektowanie inteligentnych domów przyszłości jest złożone i obejmuje takie elementy jak telefonię oraz domową sieć komputerową, telewizję, nagłośnienie pomieszczeń, kino domowe, oświetlenie, klimatyzację, zabezpieczenia oraz, na końcu, integrację sterowania tymi wszystkimi systemami z jednego urządzenia. Jednak w miarę postępu technologicznego pojawiają się kolejne elementy, które włącza się do takich instalacji. Jednym z najbardziej popularnym jest zdalna opieka medyczna – monitoring samopoczucia i stanu zdrowia osób chorych, starszych lub niepełnosprawnych. W wielu krajach (np. Stanach Zjednoczonych) mogą one dzięki specjalnym systemom monitorującym liczyć na szybką interwencję lekarską, czy pomoc wykwalifikowanych opiekunów.
Wprowadzenie do budynku inteligentnych rozwiązań warto zaplanować już na wstępnym etapie projektu. To pozwoli na ich właściwą instalację i ukrycie elementów technicznych. Zdecydowanie najbardziej rekomendowana przez specjalistów Andrew Lucas London i CEDIA struktura okablowania to system „gwiazdy” – instalacji rozprowadzonej do wszystkich pomieszczeń niezależnie z głównej „centrali” ulokowanej wewnątrz domu. W takim technicznym pomieszczeniu można ukryć wszelkie elementy sterujące i skupiające okablowanie – jedynym wyjątkiem są instalacje zabezpieczające, których sterowniki zaleca się umieszczać w dyskretnie ukrytym miejscu w domu.
Szkolenie prowadzone pod patronatem CEDIA, największej i najbardziej opiniotwórczej organizacji skupiającej firmy z branży technologii domowych zakończyła prezentacja niezwykle efektownego systemu sterowania głosowego Amazon Echo, o imieniu „Alexa”. To niewielkie urządzenie potrafi m.in. nas przywitać, powiedzieć jaką mamy dziś pogodę, sterować oświetleniem, czy zagrać z internetowego banku naszą ulubiona muzykę – zdaniem Daniela Welfla to jeden z pierwszych naprawdę funkcjonalnych systemów sterowania głosowego na rynku, który w przyszłości będzie można zastosować do kierowania wszystkimi funkcjami domu inteligentnego.
Dodatkowe informacje: www.andrew-lucas.pl