Jeśli masz wymienić urządzenie w kuchni, z którego korzystasz najczęściej, to na pierwszym miejscu będzie nim bateria kuchenna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej.
Jakie baterie kuchenne znajdziesz na rynku?
Jeśli jesteś tradycjonalistą, to z pewnością będziesz chciał zakupić baterię z dwoma pokrętłami – na zimną i ciepłą wodę. Pamiętaj jednak, że te modele odchodzą do lamusa i obecnie na rynku najwięcej jest modeli jednouchywtowych, wyposażonych w mieszacz gorącej i zimnej wody.
Jeśli jesteś fanem nowoczesności, to możesz pokusić się o baterie kuchenne i akcesoria, które działają na… fotokomórkę. Kran będzie włączał się tylko wtedy, kiedy podłożysz pod niego ręce. Możesz również postawić na model termostatyczny. Z jednej strony korzystając z pokrętła, puszczasz wodę, z drugiej zaś – masz pokrętło do samej wody.
Ciekawym rozwiązaniem są baterie kuchenne posiadające filtry wody. Dzięki temu rozwiązaniu masz w domu czystą i odkamienioną wodę bezpośrednio z kranu. Innowacyjnymi modelami są też baterie wyposażone w periatory. To urządzenie, które z reguły zamontowane jest na wylewce baterii i pozwala na oszczędzanie wody. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Periatory dzielą się na napowietrzające i tworzące strumień igiełkowy. Miej na uwadze to urządzenie, jeśli chcesz zyskać ekonomicznie.
Bateria kuchenna – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Wybierając armaturę do swojej kuchni, musisz brać pod uwagę dwie rzeczy – kolor i użyteczność. Pierwsza sprawa jest bardzo ważna, bo dobrze pasująca kolorystycznie bateria będzie zwieńczeniem całej kuchni. Wbrew pozorom, masz do wyboru szeroką gamę barw. Baterie kuchenne mogą być granitowe, chromowane i ceramiczne. Pod względem trwałości najlepszym wyborem będzie bateria ceramiczna. Odporna na zarysowania i uszkodzenia będzie jednak opcją dość drogą. Bateria granitowa jest odporna na zarysowania. Jeśli w twojej kuchni planujesz namiastkę luksusu i elegancji – idealnym wyborem będzie kran chromowany. Istnieją też modele mosiężne, które nadają kuchni klimat retro.
Może wydać się to zabawne, jednak warto zastanowić się nad kształtem wylewki, która ma być w twojej kuchni. Przykładowo urządzenia w kształcie litery L bądź F pasować będą do zlewów o głębokości 12 – 15 centymetrów. Wylewki w kształcie litery U sprawdzą się w zlewach o głębokości większej niż 15 centymetrów.
Pomyśl też, jakie funkcje ma pełnić wylewka. Może potrzebujesz wylewki obrotowej o 360 stopni? Znajdziesz także wylewki wyciągane oferujące duży zasięg i zajmujące bardzo mało miejsca. Być może dla twoich potrzeb ważna będzie wylewka, której elastyczność pozwoli ci na realizowanie konkretnych zadań.
Kupując baterie, możesz zdecydować się również na dodatkowe wyposażenie. Przede wszystkim może to być… podgrzewacz do wody. To bardzo popularne ostatnio rozwiązanie, które pozwala na gotowanie wody w kranie. Dzięki specjalnemu systemowi możesz ugotować wodę na herbatę czy kawę bezpośrednio w baterii. To nie tylko oszczędność miejsca, bo nie potrzebujesz czajnika, ale również możesz sobie pozwolić na szybką kawkę bez czekania na gorącą wodę.
Wielu ludzi decyduje się również na montaż specjalnego pojemnika przy baterii, w którym umieszcza się płyn do dezynfekcji czy mydło. To bardzo wygodne rozwiązanie, które przy odpowiednim doborze kolorystycznym dodaje nie tylko funkcjonalności, ale również niezwykłego efektu finalnego.
Baterie kuchenne – różne rodzaje
Do najpopularniejszych baterii należą baterie stojące. Montujesz je w otworze zlewozmywaka lub w blacie. Zaletą tego rodzaju kranu jest jego łatwy montaż, bo wystarczy podłączyć węże z wodą i gotowe. Także z łatwością wymienisz kran na nowy.
Jeśli posiadasz złącza wody wychodzące ze ściany musisz postawić na urządzenie, które da się zamontować w taki sposób. Producenci produkują go coraz mniej ze względu na to, że rozwiązanie to jest coraz rzadsze w nowoczesnym budownictwie. Popularność zyskują baterie przyokienne, których wylewki są składane. Polegają one na tym, że możesz je w każdym momencie złożyć. Gdy za baterią masz okno, które chcesz otworzyć – po prostu chowasz kran i otwierasz okno. Możesz kupić model zarówno z wylewką obracaną o 90 stopni, jak i taką, która kręci się o 360 stopni. Szeroki wybór baterii kuchennych znajdziesz na stronie http://www.castorama.pl.
Coraz więcej kuchni odchodzi od klasycznego umieszczania zlewu przy ścianie. Popularność zyskują rozwiązania nazywane „wyspą”. To właśnie w tym miejscu sprawdzą się baterie z wysoką wylewką. Wykorzystasz wtedy możliwości kranu, na przykład podczas mycia wysokich naczyń. Zwróć uwagę, by wyciągana wylewka była elastyczna, bo to daje możliwość działania w różnych zakresach.
Jak wymienić baterię na nową?
Wymiana baterii na nową nie powinna sprawić ci problemu. Najpierw zakręć źródło wody zanim zaczniesz demontować stary kran. Potem przy pomocy odpowiednich narzędzi możesz rozpocząć instalację nowej baterii. Zacznij od wymiany wężyków doprowadzających wodę, by potem zacząć podłączać baterię zgodnie z instrukcją. Jeśli nie masz takowej, strona producenta danego urządzenia powinna zawierać takie informacje. Wylewka powinna być zamontowana tak, by woda z niej nie rozlewała się na kuchnię a jedynie do zlewu.