Nowe rozwiązanie CardLink firmy Kaba łączy komponenty autonomiczne z kontrolą dostępu online za pośrednictwem karty.
System kontroli dostępu Kaba exos 9300 z funkcją CardLink szwajcarskiej firmy Kaba Ag został nagrodzony Złotym Medalem na targach SECUREX 2012. Odbierający nagrodę prezes zarządu Kaba Polska sp. z o.o., Tomasz Łasowski, przypomniał, że Międzynarodowe Targi Poznańskie stosują we wszystkich wejściach na targi urządzenia fizycznej kontroli dostępu firmy Kaba. Należą do nich tripody, szybkie bramki sensoryczne oraz bramki uchylne. Od 3 lat firma Kaba Polska jest obecna na Międzynarodowych Targach Poznańskich i każdy gość targowy – zarówno dostawca, jak i uczestnik konferencji czy odwiedzający stoiska – wchodzi na teren targów przez bramki Kaba.
Firma zabezpiecza również inne duże obiekty, np. użyteczności publicznej – w tym stadiony, lotniska (od bramek po śluzy schengenowskie), hotele, szpitale i placówki zdrowia, placówki edukacyjne oraz obiekty z branży handlu, produkcji, sektora finansowego. Zakłady produkcyjne Kaba zlokalizowane są m.in. na południu Niemiec, w Szwajcarii, Austrii, w Ameryce Północnej (USA, Kanada).
W 2012 r. Kaba Polska przedstawiła na targach SECUREX po raz pierwszy kompleksowe rozwiązanie kontroli dostępu, obejmujące zarówno fizyczną kontrolę (bramki, tripody), urządzenia mechaniczne i mechatroniczne, terminale kontroli dostępu i rejestracji czasu pracy, jak i rozbudowane oprogramowanie EXOS produkcji Kaba. Rozwiązania IT zintegrowane są z aplikacjami SAP, Microsoft, Oracle/Peoplesoft.
Dlaczego dostali nagrodę? Większość urządzeń kontroli dostępu musi być okablowana, tymczasem nie zawsze można taką infrastrukturę teleinformatyczną wprowadzić, np. w starych budynkach… Firma Kaba zaprojektowała nowe rozwiązanie CardLink – system, który łączy komponenty autonomiczne z kontrolą dostępu online za pośrednictwem karty. Polega to na tym, że uprawnienia dostępu przenoszone są na karcie, na której zakodowano potrzebne informacje – dane osobowe użytkownika i przypisane mu prawa dostępu. W systemie obsługującym kontrolę dostępu może być zawarte oprogramowanie do rozpoznawania np. twarzy, odczytu linii papilarnych lub innych danych biometrycznych (tęczówka oka, owal twarzy, mimika). W Polsce rozwiązanie oferowane jest od 2011 r.
Zalety rozwiązania bezprzewodowego? Nie trzeba okablowywać całego budynku, wystarczą terminale online na wejściu i wyjściu. Jest to ważny element w obiektach już funkcjonujących, kiedy niełatwo poprowadzić dodatkowe okablowanie lub włączyć w system odległe budynki. Drzwi do pomieszczeń, które nie są strategiczne, są kontrolowane komponentami autonomicznymi. Z kolei pomieszczenia strategiczne, takie jak serwerownia, powinny być objęte nawet dodatkową kontrolą, na przykład czytnikiem z dodatkową klawiaturą PIN.
Karty programuje się łatwo i szybko – to zapewnia przewagę nad konkurencją. Rozwiązania kontroli dostępu Kaba są elastyczne, można je dostosować do szczegółowych wymagań klienta i rozbudowywać w przyszłości. W miarę rozwoju firmy klient może dokupić urządzenia, płacąc tylko za nie, ewentualnie za dodatkowe funkcje. Na tle konkurencji rozwiązania wyróżniają się modułowością i możliwością współpracy z dużymi systemami innych producentów, np. oprogramowaniem zarządzającym systemem wizyjnym.
Czy istnieje w Polsce zainteresowanie tymi rozwiązaniami wśród zarządców inteligentnych budynków?
– Zainteresowanie rośnie. Podczas ubiegłorocznego forum zarządców nieruchomości widać było, że szereg wyrobów z naszej oferty cieszy się ogromnym zainteresowaniem – wyjaśnia Tomasz Łasowski, prezes zarządu Kaba Polska sp. z o.o. – Systemy Master Key, depozytory kluczy, zabezpieczenia nie tylko mechaniczne, ale i mechatroniczne oraz elektroniczne zamki hotelowe.
Firmy z obszaru facility management są stałymi klientami Kaba w zakresie dostaw i instalacji urządzeń fizycznej kontroli dostępu (bramki, tripody, szybkie bramki sensoryczne, drzwi karuzelowe). Zupełnie nowym rozwiązaniem w Polsce są systemy płatnych wejść do toalet Easy Entrance firmy Kaba, znajdujące zastosowanie na stacjach benzynowych, w galeriach handlowych, na dworcach kolejowych, restauracjach typu fast food itp.
Silna pozycja firmy w sektorze sportowym
Furty stadionowe Kaba działają na stadionach Lecha Poznań, Zagłębia Lubin i Jagiellonii Białystok. Tripody i bramki można znaleźć w wielu halach sportowych, pływalniach i siłowniach. Urządzenia te łatwo zintegrować z systemami ticketingowymi innych producentów.
Kontrola dostępu Exos oraz CardLink została wdrożona w Polsce w kilku obiektach, w Europie i na świecie takich instalacji są setki. Wśród prestiżowych obiektów znajdują się znane lotniska, banki, obiekty rządowe, hotele oraz siedziby największych firm produkcyjnych.
Autor: Elżbieta Jaworska