Wielu konsumentów na świecie jest teraz niemal przez cały czas online, co pomaga kontrolować i kształtować wiele obszarów życia codziennego – od relacji międzyludzkich, poprzez rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa domów, aż po efektywność samochodów. Jak się szacuje, w przyszłym roku ponad 6 mld urządzeń będzie podłączonych do Internetu.
Coraz więcej urządzeń elektroniki użytkowej jest podłączonych do Internetu i ma możliwość przesyłania danych do chmury danych, jako części Internetu przedmiotów i usług. – Internet przedmiotów i usług umożliwia nam integrację sieciową naszego know-how w sposób, który jeszcze przed kilkoma laty był wręcz niewyobrażany, mówi Werner Struth, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH. – Doprowadzi nas to do nowych rozwiązań, które obiecują lepszą jakość życia. Jednak szansa ta wiąże się także z wyzwaniem: w świecie zintegrowanym z siecią technologia nie może stawać się coraz bardziej złożona, lecz musi być coraz prostsza.
Dlatego Bosch wprowadził np. pierwszy na świecie zintegrowany czujnik środowiskowy, który w jednej obudowie łączy funkcje pomiaru ciśnienia, wilgotności i temperatury. małe urządzenie o długości bocznej wynoszącej 2,5 mm został opracowany z myślą o szerokiej gamie zastosowań, od nawigacji wewnątrz obiektów (Indoor Navigation), technicznego wyposażenia domów i budynków, aż do spersonalizowanych stacji pogodowych, innowacyjnych zastosowań w sporcie i fitnessie, a także w telemedycynie. Bosch jest od 20 lat jednym z liderów rynku produkcji czujników mikromechanicznych tzw. technologii MEMS (Micro Electro Mechanical Systems – mikrosystemy elektromechaniczne).
Technika Motoryzacyjna Bosch jest największym działem przedsiębiorstwa, który dzięki szerokiej gamie zaawansowanych technologii przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa, ochrony środowiska, oszczędności i komfortu w ruchu drogowym.
Przykładem może być Power Max, najnowsza stacja ładująca dla samochodów elektrycznych. Przy cenie 449 USD stacja Power Max kosztuje mniej niż połowę ceny stacji Level 2, a przy tym ładuje dwa razy szybciej od urządzeń Level 1. Dzięki temu technologia ma być przystępniejsza i oszczędzać kierowcom aut elektrycznych dużo czasu. Stacja ładująca jest tylko jednym z wielu produktów zgodnych z koncepcją zrównoważonego rozwoju, które Bosch przygotował dla sektora motoryzacyjnego.
Temat „zautomatyzowanej jazdy” cieszy się obecnie dużą uwagą i wiele spekuluje się nt. terminu, w którym technologia ta będzie powszechnie dostępna. Bosch zapewnia, że ma w ofercie wiele technologii, które w przyszłości pomogą urzeczywistnić ideę autonomicznej jazdy. Ważnym krokiem w tym kierunku jest rozwój układów, które wspierają zautomatyzowane funkcje jazdy – aktywne technologie bezpieczeństwa, takie jak asystent parkowania, automatyczne hamowanie awaryjne i wiele innych. Technologie te zostały zaprezentowane w ramach sponsorowanej przez Bosch imprezy „Driverless Car Experience”, w Las Vegas.
źródło: Bosch