Popularność certyfikacji budynków rośnie z roku na rok. W przypadku powierzchni biurowych staje się wręcz standardem. Przemysł powoli zaczyna zmniejszać dystans do wiodącego sektora. Powstają już nawet pierwsze hale z certyfikatami na najwyższych poziomach.
Według raportu „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach 2017”, na początku tego roku w naszym kraju certyfikatami wielokryterialnymi mogło pochwalić się łącznie 409 obiektów. W przypadku 74,3 proc. z nich, przyjęto procedurę BREEAM. Drugi pod względem popularności jest LEED (22,3 proc). Jako znajdujące się w początkowej fazie można określić stosowanie w naszym kraju HQE oraz DGNB – otrzymało ja odpowiednio 2,4 oraz 1 proc. certyfikowanych budynków. Na początku br. odnotowano dodatkowo pierwszą rejestrację projektu do certyfikacji w ramach WELL Building Standard, koncentrującego się wyłącznie na ocenie wpływu budynku na człowieka.
Prekursorem certyfikacji w Polsce są budynki biurowe. Wśród nowopowstałych obiektów tego typu o dokumenty potwierdzające, że zostały one zaprojektowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, postarało się 42 proc. z nich (w ujęciu powierzchniowym). Łączny metraż biurowców z certyfikatami wynosi 5,15 mln mkw. To ponad połowa z 10,16 mln mkw. powierzchni, którą w naszym kraju liczą ekologiczne obiekty ogółem. Na drugim miejscu znajdują się placówki handlowe (36 proc.). Ostatnie miejsce na podium zajmują obiekty przemysłowe (12 proc). Przewaga biur i sklepów jest widoczna także jeśli weźmiemy pod uwagę jakość certyfikatów. Według danych zgromadzonych w bazie danych GreenBookLive, na 9 spośród polskich budynków z BREEAM, które uzyskały certyfikat na najwyższym poziomie – outstanding, składa się 5 centrów handlowych oraz 4 biurowce. By dowiedzieć się, jakie rozwiązania stosowane są w halach magazynowych, które uzyskały ten status, trzeba więc szukać poza granicami naszego kraju. Jednym z tego typu obiektów jest centrum dystrybucyjne Dok Vast w holenderskim Tilburgu.
Rozwiązania techniczne zastosowane w centrum Dok Vast w Tilburgu
Prace nad centrum dystrybucyjnym w Tilburgu rozpoczęto we wrześniu 2015 roku. Na zlecenie holenderskiego dewelopera, specjalizującego się we wznoszeniu ekologicznych magazynów – firmy Dok Vast – realizowało je przedsiębiorstwo Heembouw. Obiekt zaprojektowano jako składający się z dwóch odrębnych budynków magazynowych. W jednym z gmachów umieszczono dodatkowo przestrzenie biurowe liczące niemal 1 500 m2. Początkowym celem Dok Vast było osiągniecie wymagań BREEAM na poziomie Very Good. Realizację tego celu miał umożliwić szereg rozwiązań technicznych. W zakresie HVAC były to: nowoczesna, łatwa w obsłudze i energooszczędna pompa ciepła, system VAV, panele radiacyjne w magazynie, wyjątkowo gruba powłoka izolacyjna dachu oraz potrójne szyby w oknach. W obszarze oświetlenia zastosowano wydajną instalację LED z czujnikami ruchu i programowaniem ściemniania. – Realizacja w Tilburgu przebiegała w oparciu o model full-service. Za konsultacje i projekt oświetlenia, oświetlenie awaryjne, system czujników, układ zarządzania, wsparcie wdrożenia BREEAM, dostarczenie, montaż, serwis i utrzymanie instalacji była odpowiedzialna jedna firma – mówi Maciej Gronert, przedstawiciel Grupy TRILUX, kompleksowo realizującej wdrożenie systemu oświetleniowego w centrum dystrybucyjnym Dok Vast. – Zastosowano tu oprawy LED najnowszej generacji. Ich prace jest regulowana na podstawie wskazań czujników ruchu. Gdy światło nie jest potrzebne, są one wygaszane lub ściemniane. Dodatkowym elementem, na którym zależało klientowi, jest możliwość sterowania oświetleniem za pośrednictwem tabletu – dodaje Gronert, zajmujący w TRILUX Polska stanowisko projektanta oświetlenia. Aplikacja pozwala najemcy także monitorować na bieżąco zużycie mediów: prądu, gazu i wody. Prócz mierników przesyłających dane do systemu, w zakresie gospodarki wodą zastosowano niezużywające jej sanitariaty. W zakładzie prowadzona jest także segregacja odpadów.
W ujęciu rocznym, szacowane zużycie energii wynosiło 15 Wh/m2, zużycie paliw kopalnych 2,5 m3/m2, zużycie energii odnawialnej: 0,28 kWh/m², zużycie wody – 1,6 m3/osobę. Obliczenia przedstawiono dla powierzchni brutto wynoszącej 36 819 m2. Choć ambicją projektantów było uzyskanie certyfikatu BREEAM na poziomie Very Good (***), uzyskane w rzeczywistości parametry sprawiły, że budynek zakwalifikowano do najwyższej kategorii – Outstanding (*****). W momencie powstania w 2016 roku było to drugie w historii centrum dystrybucyjne w Europie z takim wynikiem. W Polsce popularność certyfikacji budynków przemysłowych rośnie. Według raportu „Certyfikacja zielonych budynków w liczbach 2017” roczny przyrost liczby certyfikowanych obiektów tego typu wyniósł 63 proc. Dla biur i handlu było to odpowiednio 20 i 23 proc.
Źródło i zdjęcia: TRILUX