Postępująca cyfryzacja usług i rozwój sektora e-commerce przekłada się na zapotrzebowanie na nowych pracowników, szczególnie z działów sprzedaży i marketingu.
Według analizy firmy Michael Page głównym czynnikiem powodującym zwiększanie chęci zatrudniania w działach sprzedaży i marketingu jest postępująca digitalizacja usług i dynamiczny rozwój sektora e-commerceod lat odnotowującego coroczne dwucyfrowe wzrosty.Najbardziej widoczne zainteresowanie nowymi pracownikami tych działów wykazują firmy z sektora handlu detalicznego, najwięcej miejsc pracy oferują im firmy z sektora FMCG, natomiast najlepszy poziom zarobków przedsiębiorstwa działające w branży nowych technologii.
Zmiany związane z coraz większym znaczeniem gospodarki cyfrowej od kilkunastu miesięcy nasilają walkę pracodawców o najbardziej utalentowanych pracowników odpowiedzialnych za rozwój sprzedaży. Stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się sprzedażą z ramienia producenta do sieci detalicznych, co jest skutkiem postępującej konsolidacji rynku w kierunku sieci i – w efekcie – zmiany obrazu polskiego handlu.
– Istotny jest również rozwój internetowych oraz mobilnych kanałów sprzedaży i wynikające z niego zapotrzebowanie na specjalistów e-commerce – mówi Paweł Woźniak, manager zespołu sprzedaż i marketing w firmie doradztwa personalnego Michael Page.
W przypadku ekspertów do spraw marketingu on-line wzrost zapotrzebowania jest skokowy. – Coraz więcej firm, w tym szczególnie z branży handlu detalicznego, podążając za potrzebami swoich klientów decyduje się na większą obecność w sieci poprzez rozwój internetowych oraz mobilnych kanałów sprzedaży. Zatrudnienie profesjonalistów zarządzających budową wizerunku i zwiększaniem świadomości marek on-line oraz wzmacnianiem komunikacji marketingowej z klientami w tym kanale staje się więc kluczowe – komentuje Paweł Woźniak.
Cyfryzacja spowodowała zainteresowanie kierownikami marketingu internetowego z umiejętnościami technicznymi i zainteresowanych tematyką internetu i mobilności. Kierownik marketingu internetowego w sektorze handlu detalicznego może zarobić od 12 do 22 tys. zł. Dyrektor w firmie z sektora dóbr konsumenckich – na 20-40 tys. zł.