Niewielka, licząca około 3000 mieszkańców miejscowość Lupfig otoczona jest przez płaskie, rolnicze tereny szwajcarskiego kantonu Argowia. Mało kto wie, że w tym miejscu znajduje się zaawansowane technologicznie i ultranowoczesne centrum danych. W Lupfig znajduje się bowiem siedziba firmy Axpo. Oferuje ona indywidualnie dopasowane rozwiązania w zakresie bezpiecznego i sprawnego przesyłania danych w sieciach komórkowych i stacjonarnych. Klientami firmy są m.in. dostawcy energii, koleje, straż pożarna i organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Axpo świadczy dla nich usługi przez 24 godziny na dobę i z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Firma Rittal jest zaś jej partnerem technologicznym.
Przygotowani na każdą okoliczność
Energia z ogniw fotowoltaicznych i turbin wiatrowych ma coraz większy udział w całościowej sieci energetycznej. Niekiedy może to prowadzić do zakłóceń w komunikacji, na które klienci firmy Axpo nie mogą sobie pozwolić, gdyż z wiadomych powodów połączenie telefoniczne ze strażą pożarną czy policją nigdy nie może być przerwane. Zapewnienie bezpiecznej komunikacje uzyskano wykorzystując własną infrastrukturę IT w formie 24-godzinnego sieciowego centrum operacyjnego. Firma Axpo posiada wysoce wydajną sieć światłowodową z autonomicznym zasilaniem w głównej siedzibie w Lupfig. Takie rozwiązanie zapewnia niezawodną transmisję danych o wysokim poziomie dostępności. Axpo jest też operatorem licznych centrów danych na terenie całej Szwajcarii, gdzie ma rozległą sieć punktów dostępowych.
– Nasi klienci wymagają coraz większej liczby rozwiązań w zakresie bezzakłóceniowej komunikacji. Współpracę z Rittal podjęliśmy dzięki pełnemu pakietowi produktów, jakie oferują, a już w szczególności temu, jak poszczególne szafy i systemy klimatyzacji mogą być kontrolowane i monitorowane – Marcel Aumer, COO w Axpo WZ-Systems AG.
Podczas rozbudowy swojej siedziby firma wdrożyła własne, nowe centrum danych z 55. szafami TS IT 19” firmy Rittal. Jest ono lustrzaną kopią już istniejącego Data Center, a infrastruktura IT zaprojektowana została w sposób redundantny. Jednocześnie nowy budynek oferuje wystarczającą wolną przestrzeń do rozwoju w przyszłości, co jest kolejną korzyścią dla klientów, którzy już teraz mogą planować przyszłe działania. Firma Axpo bardzo doceniła oferowaną przez Rittal modułową konstrukcję szaf TS IT oraz różnorodne szyny zbiorcze i systemy chłodzenia. Centrum danych chłodzone jest za pomocą systemu Liquid Cooling Package (LCP). Szafowy system klimatyzacji jest montowany na bocznej ścianie szafy IT. Można go stosować również pomiędzy dwiema szafami, tak aby jeden klimatyzator mógł jednocześnie chłodzić obie szafy IT. System ten wykorzystuje zimną wodę jako czynnik chłodniczy i jest w stanie poradzić sobie z bardzo wysokim obciążeniem cieplnym – nawet do 55 kW na szafę. Rozwiązanie bazuje na wymienniku ciepła – powietrze/woda – który to wykorzystuje wodę lodową do chłodzenia powietrza z szafy IT. Wartością nastawy jest zatem temperatura powietrza nawiewanego do serwera, którą klient może dowolnie regulować. Wymienniki te mają moc wyjściową 55 kW i zajmują zaledwie 0,36 m², umożliwiając tym samym jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wysokie temperatury dopływu wody umożliwiają natomiast szersze wykorzystanie pośredniego chłodzenia swobodnego, co skutkuje obniżeniem kosztów eksploatacyjnych.
Umiejętne, dostosowane do potrzeb planowanie projektu w ramach ścisłej współpracy z partnerami technologicznymi to klucz do udanej budowy centrum danych, które spełni wymagania i potrzeby klientów – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Firmy Axpo i Rittal wspólnie przeanalizowały różne warianty już na wczesnym etapie projektu, uwzględniając przy tym ich zalety, wady oraz możliwości optymalizacji.
– Umiejętna organizacja i właściwe podejście do planowania projektu pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek. Dzięki współpracy z tak doświadczonym partnerem jak Rittal, projekty centrów danych są gwarancją sukcesu – mówi Marcel Aumer.
Rittal