GREEN POWER to budynek eksperymentalny jednorodzinny piętrowy z przeznaczeniem na cele instruktażowo-szkoleniowe oraz jako jednostka badawcza mająca na celu wskazanie technologii oraz produktów dedykowanych dla domów niskoenergetycznych. Konstrukcja budynku oraz użyte technologie specjalne i rozwiązania oparte na technikach odnawialnych fotowoltaicznych mają wskazać najlepsze rozwiązania w stworzeniu formuły budynku zeroenergetycznego plus .
Cel budowy doświadczalnego Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER
- Ustanowienie wymogów uniwersalnych terytorialnie które powinny być spełnione każdorazowo, uwzględniając usytuowanie obiektu, jego formę, kształt i przeznaczenie (w tym rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne)
- Sposób zasilania w ciepło, wentylację, chłodzenie oraz oświetlenie. Na tej podstawie dobieranie technologii i ich właściwa aplikacja to najważniejszy czynnik.
- Opracowanie przykładowego rozwiązania budynku zero jako podstawy dla inwestorów i producentów.
- Rozwinięcie marketingu innowacyjnych technologii wytwarzania energii.
- Wypracowanie definicji budownictwa zrównoważonego oraz zeroenergetycznego do praktycznych rozwiązań rynkowych.
- Opracowanie wytycznych do projektowania budynków zeroenergetycznych w skali krajowej
- Stworzenie technologicznego systemu monitoringu i badań oraz zapoznania go z użytkownikiem.
- Zapoznanie inwestora z różnymi możliwościami stosowania technologii zarówno budowlanych jak i grzewczych spełniających podstawowy warunek jakim jest efektywność energetyczna.
Badania konstrukcji Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER
Jednym z bardzo ważnych aspektów akcji jest test materiałów budowlanych oraz technologii i urządzeń w domu zeroenergetycznym Plus. Badania które zostaną przeprowadzone mają na celu wskazanie oszczędności generowanych w budynku i samej konstrukcji. Badania są wieloetapowe i przebiegają według następującego harmonogramu:
1. Próby ciśnieniowe konstrukcji budowlanej – kontrola szczelności na etapie zamkniętym niewykończonym. Wykonuje się ją po zamknięciu konstrukcji budowlanej.
2. Szczelność systemu montażu okien – kontrola za pomocą prób ciśnieniowych oraz kamer termowizyjnych.
3. Budowa trójwymiarowej mapy przestrzennej budynku w celu badań termowizyjnych obiektu na każdym etapie budowy. Pozwoli to na wskazanie wpływu każdego etapu na bilans energetyczny budynku w praktyce.
4. Badania elementów betonowych pod kątem ich akumulacyjności oraz punktów roszenia i in. Dodatkowo monitoring temperatur poszczególnych płaszczyzn betonowych w skali wielomiesięcznej tak aby stworzyć krzywe temperatur dla tej konstrukcji. Ponadto w sezonie grzewczym przeprowadzone zostaną cykliczne termoskanowanie tej konstrukcji w celu wskazania akumulacyjności i jej cech.
5. Badania przepływu powietrza w systemie wentylacyjnym z odzyskiem ciepła oraz sprawność urządzenia.
6. Badania nad sprawnością systemu GWC (Gruntowy Wymiennik Ciepła) mające na celu wskazanie faktycznych korzyści wynikających z jej zastosowania. Badanie polega na długofalowym buforowaniu temperatur zewnętrznych wewnętrznych oraz siły sprężu w instalacji rekuperatora. Ponadto kontrola zabrudzenia systemu i inne.
7. Kontrola i badania ogrzewania rdzeniowego betonowego w skali trzech sezonów grzewczych (sezon pierwszy bez wliczania w wyniki i analizy ze względu na wodą technologiczną w konstrukcji budynku)
8. Kontrola stolarki okiennej pod kątem szczelności oraz parametrów i stabilności profili i punktów roszenia.
9. Prace badawcze nad konstrukcją szkieletową zastosowaną w budynku.
10. Badania nad dźwiękoszczelnością oraz akustyką całej konstrukcji oraz urządzeń.
Poszczególne etapy testów i badań przeprowadzone zostaną razem z ekspertami z poszczególnych Politechnik. Zespoły badawcze i osoby odpowiedzialne wskazane zostaną po konsultacjach z Partnerami technologicznymi.