Grupa Bosch ponad 40 proc. swoich obrotów osiąga ze sprzedaży technologii i produktów, które przyczyniają się do ochrony środowiska i zasobów naturalnych. Nowym pomysłem firmy są domy plusenergetyczne, czyli takie, które produkują więcej energii, niż same są w stanie zużyć.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) do 2035 roku udział energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych wzrośnie do 30 proc. Pozostałe 70 proc. potrzeb energetycznych będzie zaspokajanych w sposób konwencjonalny. Konwencjonalne źródła energii są jednak na wyczerpaniu, więc ich ceny będą rosnąć, a dodatkowo korzystanie z nich negatywnie wpływa na klimat naszej planety. Specjaliści z firmy Bosch podkreślają, że z tego względu nie tylko politycy i społeczeństwa, ale także globalne korporacje podejmując decyzje muszą uwzględniać efektywność energetyczną.
– Tylko poprzez radykalną poprawę naszych osiągnięć w dziedzinie efektywności energetycznej możemy obniżyć zużycie prądu, zabezpieczyć dostawy, obniżyć koszt korzystania z odnawialnych źródeł energii i zamortyzować podwyżki cen energii dla konsumentów i użytkowników komercyjnych. Brak poświęcenia należytej uwagi tej kwestii będzie oznaczać szkody dla środowiska, przemysłu, konsumentów oraz całego społeczeństwa. Co więcej na niższym zużyciu energii skorzystają nie tylko społeczeństwa i środowisko, ale także przedsiębiorstwa – zauważa dr Volkmar Denner, prezes zarządu grupy Robert Bosch.
Jak dodaje, fundamentem każdej strategii zwiększenia efektywności energetycznej jest zaawansowana technologia. Bardzo ważne są też zachowania i postawy ludzi, dlatego efektywność energetyczna musi zająć trwałe miejsce w świadomości społeczeństwa. Tylko w ten sposób możliwe stanie się upowszechnienie szerokiego wykorzystania zaawansowanych technologii, które są nie tylko warunkiem efektywności energetycznej, ale także źródłem szans ekonomicznych.
– Według naszych oczekiwań efektywność energetyczna będzie jednym z głównych czynników sukcesu w przyszłej działalności firmy Bosch. Niemal wszystkie nasze działy pracują nad technologiami i usługami, które pomagają klientom zwiększyć efektywność energetyczną. Już dziś Bosch osiąga ponad 40 proc. swoich obrotów ze sprzedaży technologii i produktów, które przyczyniają się do ochrony środowiska i zasobów naturalnych – podkreśla dr Volkmar Denner.