Hałas i drgania w budownictwie

sex videos
bigtitted milf teases before getting banged. pornxvideos247 bigtit milf blows neighbours big black cock.
hot sex videos a fat girl in red pantyhose jumps on a black rubber dick.

Warunki akustyczne w budynku zależą przede wszystkim od jego konstrukcji. Dlatego już na wczesnym etapie projektowania należyta uwaga powinna zostać skupiona na problemie hałasu i drgań i towarzyszyć całemu okresowi budowy. Umożliwi to stworzenie optymalnych warunków komfortu dla mieszkańców i zwiększy funkcjonalność budynku.

Fot. 1: Budynek kasyna zlokalizowany w Chinach, który wykorzystuje w swojej konstrukcji pełną gamę rozwiązań akustycznych, takich jak: akustyka pomieszczenia, izolacja dźwiękowa, kontrola hałasu systemów wentylacji i transportu, jak też inne rozwiązania inżynierii akustycznej. Od ograniczenia potencjalnego hałasu z zewnątrz do izolacji między pomieszczeniami mieszczącymi dużą liczbę osób oraz pokojami rozrywki. Akustyka jest częścią konstrukcji budynku. (Źródło: JBA Consulting Engineers/MGM)

Użytkownicy budynku zdają sobie sprawę (czasem niestety po fakcie), że warunki akustyczne są kluczowym czynnikiem komfortu, tak samo ważnym, jak temperatura i światło. Problem akustyki pomieszczenia może również wykraczać poza potrzeby komfortu i wpływać na jakość artystyczną, czego przykładem są sceny, sale prób muzycznych oraz nagraniowych.

Hałas i drgania w budynku są powodowane bezpośrednio przez elementy jego konstrukcji, jak ma to w miejsce w przypadku urządzeń mechanicznych, lub też przez czynniki w otoczeniu budynku, jak na przykład odgłosy ruchu ulicznego czy samolotów. Istotnym czynnikiem wpływającym na akustykę pomieszczenia jest pogłos, na który składają się: kształt pomieszczenia, materiały wykończeniowe, wymiary pomieszczenia oraz liczba osób w nim przebywających.

Odpowiedzialność za warunki akustyczne spoczywa na ekipie projektantów. Należy skupić uwagę na zdefiniowaniu źródeł hałasu, takich jak: systemy mechaniczne, elektryczne i hydrauliczne (MEP – Mechanical, Electrical, Plumbing), jak również elementy architektury ograniczające przestrzeń i izolujące hałas. Aspekt akustyczny budownictwa jest oficjalnie uznawany za kluczowy składnik jakości środowiska wewnątrz pomieszczeń i jest częścią U.S Green Building Council LEED, BEAM Plus, a także innych wytycznych w branży budowlanej, które należy brać pod uwagę podczas procesu budowy.

Kontrola hałasu i drgań

Słownik pojęć związanych z akustyką

Podobnie jak w przypadku architektury, MEP i innych branż budowlanych, istnieje pewien żargon, niezrozumiały dla osób spoza danej branży. Podobnie jest w przypadku dziedziny, jaką jest akustyka. W artykule tym nie zdefiniujemy wszystkich akronimów i określeń, ale istotne jest, aby mieć pojęcie o terminach najczęściej używanych w kontekście inżynierii akustycznej w branży budowlanej.

Omówimy cztery podstawowe terminy. Są to: hałas, drgania, pogłos, rozumienie mowy, czyli podstawowe parametry wpływające na komfort osób przebywających w pomieszczeniu, podobnie jak temperatura, wilgotność i ruch powietrza są podstawowymi czynnikami komfortu w systemach mechanicznych.

Rys. 1. Wykres ilustruje najczęstsze mechaniczne źródła hałasu wraz z odpowiadającymi im subiektywnymi opisami dźwięków i zakresem częstotliwości. (Źródło: ASHARE)

Hałas – Według najprostszej definicji jest to niechciany dźwięk w otaczającej przestrzeni. Urządzenia chłodnicze, wentylatory, wymuszone obiegi powietrza, pompy i generatory wytwarzają dźwięki niepożądane przez mieszkańców budynku. Hałasem może być nawet ludzki głos. Mowa pożądana to ta między ludźmi w biurze, w pokojach konferencyjnych lub szkoleniowych. Niechciana mowa to taki rodzaj hałasu, który przedostaje się do biura z zewnątrz, na przykład z pobliskich biur, sal konferencyjnych, sal szkoleniowych.

Hałas może również pochodzić od takich zewnętrznych źródeł, jak urządzenia chłodnicze, agregaty prądotwórcze oraz transport lub ośrodki przemysłowe znajdujące się w okolicy (lotniska, ulice, tory kolejowe itd.). Źródłem hałasu mogą być też prowadzone prace, jak np. prace wydobywcze lub obróbka stali.

Rysunek 1 przedstawia zależność pomiędzy hałasem generowanym przez wybrane urządzenia HVAC a zakresami częstotliwości dźwięków, wraz z opisem subiektywnych nazw dźwięków.

Drgania – Drgania generowane przez urządzenia mechaniczne przenoszone są przez konstrukcje budynku, a następnie emitowane do wnętrza budynku. Takie zjawisko zwane jest hałasem strukturalnym. Hałas strukturalny może przeszkadzać mieszkańcom budynku bezpośrednio, poprzez odczuwanie drgań (wibracje podłogi, stołu), lub też w sposób pośredni, objawiając się jako dźwięk dochodzący z podłogi, ściany lub sufitu. Drgania w budynkach są najczęściej powodowane przez maszyny (wentylatory, pompy, urządzenia chłodnicze) oraz elementy systemów elektrycznych (prądnice lub transformatory).

Inne źródła hałasu to te spowodowane obecnością ludzi, jak np. dźwięk odbijanej piłki o powierzchnie twarde, przesuwania stołów i krzeseł w pomieszczeniu znajdującym się nad naszym biurem. Drgania mogą być również powodowane przez źródła zewnętrzne, czego przykładem jest przejeżdżający pociąg lub inny ciężki sprzęt znajdujący się poza budynkiem.

Wibracje odczuwamy jako niższe częstotliwości w porównaniu do dźwięków słyszalnych, zwykle poniżej 20 Hz (cykli na sekundę). Drgania mogą występować również w słyszalnym zakresie częstotliwości, tj. 20–20 000 Hz oraz mogą być emitowane przez konstrukcję budynku jako dźwięk słyszalny.

Poza problemem z utrzymaniem warunków komfortu dla człowieka, drgania mogą pogarszać warunki funkcjonowania budynku, objawiać się zakłóceniami pracy mikroskopów elektronowych lub migotającym obrazem z rzutnika przymocowanego do ściany.

Pogłos i rozumienie mowy – Pogłos jest słyszalny jako zanikający dźwięk w zamkniętej przestrzeni. Przestrzenie zbudowane z twardych powierzchni sprzyjają powstawaniu zjawiska pogłosu, w porównaniu do pomieszczeń mających dużą powierzchnię wykończoną miękkim materiałem. Akceptowalna i powszechnie stosowana metoda pomiaru zjawiska pogłosu w pomieszczeniu polega na pomiarze czasu, jaki musi upłynąć od momentu zaprzestania generowania dźwięku o natężeniu 60 dB do jego całkowitego wyciszenia. Wartość tę nazywa się czasem pogłosu i jest ona oznaczana RT60.

Hałas i pogłos wpływają na rozumienie mowy, czyli stopień słyszalności słów pomiędzy nadawcą a odbiorcą w danym środowisku. Zwiększamy rozumienie mowy, zmniejszając poziom hałasu i pogłos.

Pogłos zmniejsza się, gdy w pomieszczeniu znajduje się więcej powierzchni absorbujących dźwięk, takich jak np. płyty sufitowe, dywany, pokryte włóknem panele akustyczne z włókna szklanego.

Kontrola hałasu i drgań

Rys. 2. Pomiary szumu tła przedstawiają odpowiedni poziom hałasu, blisko urządzeń NC 35, z odpowiednią izolacją dźwięku. Hałas niskotonowy z urządzeń HVAC został właściwie zredukowany za pomocą zabiegów izolujących. (Źródło: JBA Consulting Engineers)

Zakres prac akustyka

W każdym budynku i w każdym rodzaju przestrzeni zakres prac dotyczących hałasu i drgań, jak również związanych z tym elementów architektury, powinien zostać zdefiniowany już na początku projektu. Podobnie jak katastrofą byłoby rozpoczęcie projektowania układów mechanicznych dopiero po skończeniu projektu budynku, zwlekanie z rozwiązaniem problemów dotyczących akustyki może mieć podobne konsekwencje, w postaci zwiększonego kosztu i zmniejszenia komfortu użytkowania placówki.

Identyfikacja zakresu prac związanych z akustyką powinna zostać wykonana na początku projektu, gdy znany jest już zakres czynności związanych z architekturą budynku, MEP i innymi systemami. Niemal każdy projekt może zyskać na skoncentrowaniu się na problemie akustyki, ale niektóre typy projektów powinny skupiać się na akustyce w pierwszej kolejności. Takie placówki, jak budynki biurowe, szpitale, szkoły i uczelnie, centra konferencyjne, placówki medyczne i kościoły, w sposób naturalny pociągają za sobą konieczność wykonania prac akustycznych. Muzea, teatry, studia nagraniowe, budynki rządowe i inne specjalistyczne budynki również wymagają szczególnej uwagi.

Zasięg prac akustycznych to zakres podstawowych zadań odpowiednich do niemal każdego projektu. Mogą one zostać skategoryzowane na podstawie trzech zasadniczych funkcji:

Kontrola hałasu i drgań – Redukcja hałasu i drgań w budynku, spowodowanych przez wewnętrzne lub zewnętrzne źródła.

Tłumienie dźwięku – Redukcja przechodzenia dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego.

Kontrola pogłosu – Kontrola zjawiska pogłosu w pomieszczeniach w celu redukcji hałasu i zwiększenia rozumienia mowy.

Są również inne cele, będące wariacjami lub kombinacjami wyżej wymienionych funkcji. Jednym z przykładów jest tworzenie funkcjonalnych, otwartych przestrzeni biurowych, w których problemem jest rosnący szum tła i ograniczenie rozumienia mowy. Nawet te specjalne przypadki zawierają cechy trzech wcześniej wspomnianych funkcji.

Następnie należy cele te odnieść do typu placówki, jej rozmiarów, a także specyficznych dla niej przestrzeni obszarów budynku, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu zakresu prac związanych z akustyką.

Projektowanie z uwzględnieniem kontroli hałasu i drgań

Tabela 1. Przykładowe zalecenia na temat doboru i wykorzystania krzywych typu RC i NC. (Źródło: JBA Consulting Engineers)

Podstawą prac projektowych powinny być jasno określone cele i zdefiniowany zakres robót. Na początku projektu dążenie do ograniczenia hałasu i wibracji może odegrać ważną rolę w rozlokowaniu przestrzeni. Wraz z rozwojem projektu więcej detali wymaga integracji w każdej z branż budowlanych, głównie architektury, projektowania wnętrz oraz MEP.

Na wczesnym etapie projektu należy ustanowić kryteria dotyczące poziomu dopuszczalnego hałasu i wibracji, aby cel stał się wymierny, oraz trzeba stworzyć podstawę dla projektu. Najpopularniejszym kryterium dla emisji hałasu jest krzywa oceny hałasu (krzywa NC), która jest często używana do oceny doboru kratek wentylacyjnych i innych komponentów systemu HVAC. Rozszerzony system oceny, zwany krzywą oceny hałasu w pomieszczeniu, jest polecany przez ASHRAE, ale nie jest jeszcze tak popularny jak krzywa NC. ASHRAE od dawna oferuje ciągle udoskonalane zalecenia dotyczące krzywej NC, będącej wytyczną przy projektowaniu różnych przestrzeni. Zalecenia te rozwijane są przez ostatnie 50 lat, a lista ASHRAE zawiera szeroki zakres pomieszczeń. Kilka z popularnych zaleceń przedstawiono na rys. 3.

Kryterium wibracji jest powiązane z krzywą NC następująco: dźwięk przenoszony przez konstrukcję budynku nie powinien być większy niż jakikolwiek dźwięk przekazywany drogą powietrzną, określony przez krzywą NC dla danej przestrzeni. Izolacja wibracji ma również na celu zmniejszenie odczuwalnych wibracji znajdujących się poniżej słyszalnego spektrum częstotliwości. W tym celu warto stosować się do zaleceń dotyczących wyboru typu i parametrów pracy izolacji, w oparciu o rodzaj sprzętu, który ma zostać izolowany, i konstrukcji, na której spoczywa.

Kontrola hałasu i drgań rozpoczyna się od separacji pomieszczeń

Tabela 2. Dzięki użyciu odpowiednich kategorii wrażliwości akustycznej inżynier może określić, jak duża kontrola hałasu i wibracji jest wymagana. (Źródło: JBA Consulting Engineers)

W budynku nowo powstałym, wynajętym lub placówce poddanej renowacji najdroższym zabiegiem dotyczącym poprawy warunków akustycznych jest ponowne zdefiniowanie przestrzeni użytkowych i ich separacja. Dużo czasu, nerwów i pieniędzy można zaoszczędzić, biorąc pod uwagę warunki akustyczne przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Ulokowanie sali konferencyjnej lub biura w pobliżu pomieszczenia, gdzie znajdują się maszyny, może mieć ogromny wpływ na konstrukcję budynku, koszt systemów mechanicznych i elementów architektury.

W tym przypadku sprzęt może potrzebować dodatkowej izolacji drgań, a nawet wymagać zastosowania ramy izolującej drgania maszyny. Rurociągi i kanały mogą również wymagać dodatkowej izolacji drgań. Sieć przewodów wentylacyjnych może wymagać ponownego rozplanowania z wykorzystaniem izolowanych przewód i tłumików. W przypadku rozwiązań architektonicznych można zastosować specjalne (i kosztowne) ściany lub podłogi/sufity ograniczające rozchodzenie się dźwięku.

Koszty te mogą być nie do uniknięcia, w zależności od zastosowanych rozwiązań w planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Wzięcie pod uwagę warunków akustycznych podczas planowania rozkładu pomieszczeń może pomóc zaoszczędzić właścicielowi wiele wydatków związanych z projektem i budową, zwłaszcza gdy zaistnieje problem związany z hałasem, który został zidentyfikowany dopiero po skończeniu budowy.

By znaleźć potencjalnie problematyczne skojarzenie pomieszczeń, należy zacząć od określenia funkcji pomieszczeń i zdefiniowania ich wrażliwości akustycznej na podstawie hierarchii pokazanej na rys. 4.

Dodatkowo należy zdefiniować pomieszczenia mogące w przyszłości generować hałas. Mogą to być pomieszczenia związane z systemami MEP, innymi maszynami lub po prostu ludzką aktywnością.

Po zdefiniowaniu pomieszczeń wrażliwych akustycznie oraz tych mogących być przyczyną zakłóceń hałasem, należy odseparować je od siebie za pomocą pomieszczeń mniej wrażliwych akustycznie. Te pomieszczenia są nazywane pomieszczeniami buforowymi. Trzeba pamiętać, że podczas separacji należy wziąć pod uwagę zarówno kierunek pionowy, jak i poziomy.

Na rys. 5 zostały pokazane przykłady separacji, które pomogą rozwiązać problemy akustyczne, jak również wyszczególnione popularne typy pomieszczeń buforowych, używane do separacji miejsc wrażliwych akustycznie od generujących hałas.

Identyfikacja źródeł hałasu

Tabela 3. Przestrzenie buforowe – zarówno pionowe, jak i poziome – mogą zostać użyte do rozdzielenia cichych i wrażliwych pomieszczeń od tych generujących hałas. (Źródło: JBA Consulting Engineers)

Praca konsultanta akustyka polega głównie na identyfikacji źródeł hałasu i analizowaniu drogi, jaką przebywa dźwięk od źródła hałasu do ucha użytkownika. Między tymi czynnościami konieczna jest również kontrola natężenia hałasu.

Wentylator generuje hałas, który rozchodzi się wzdłuż przewodów wentylacyjnych i dobiega do pomieszczenia przez kratkę wentylacyjną, również wytwarzającą hałas rozchodzący się w powietrzu, trafiając do użytkownika.

Hałas ten może również rozchodzić się dalej przez bariery, takie jak ściana czy sufit, i ponownie rozchodzić się w powietrzu, trafiając do kolejnej osoby. Wentylatory też generują drgania przenoszone na konstrukcję. Drgania te rozchodzą się w podłodze, kolumnach, ścianach i jeszcze raz odczuwalne są w innym pomieszczeniu. Wszystkie te drogi, jakimi przenosi się dźwięk, powinny zostać przemyślane na etapie projektowania budynku.

Istnieją pewne popularne zabiegi, mające na celu redukcję hałasu i drgań dla odbiorcy. Mogą to być rozwiązania charakterystyczne dla danej branży (jak użycie izolowanych przewodów wentylacyjnych) lub stosowane ogólnie, jak w przypadku właściwej separacji pomieszczeń. Elementy architektury również działają jak elementy wpływające na redukcję hałasu. Można tu wyróżnić użycie podłogi/sufitu składającego się z większej liczby warstw, projekt ścian działowych, czy też użycie alternatywnych materiałów do konstrukcji drzwi i okien.

Rys. 6 przedstawia popularne źródła hałasu, a także drogę, jaką przebywa dźwięk od źródła do ludzkiego ucha, oraz często stosowane zabiegi izolacji tego hałasu.

Kiedy zalecenia stają się częścią projektu

Tabela 4. Popularne metody zestawione z różnymi źródłami zakłóceń. Warto zwrócić uwagę, że odpowiednia separacja pomieszczeń pomoże w przypadku każdego typu zakłóceń hałasem. (Źródło: JBA Consulting Engineers)

Podstawowym celem inżyniera akustyka podczas procesu projektowania budynku i jego budowy jest asystowanie grupie budowlańców przy tworzeniu pomieszczeń, które są wygodne i funkcjonalne dla mieszkańców. Nie istnieje gotowy zestaw zaleceń i standardowych rozwiązań w obszarze doboru warunków akustycznych, nadających się do przedstawienia ich zleceniodawcy w celu rozwiązania wszystkich problemów akustycznych. W każdej aplikacji, budynku cele te realizowane są przez pomiary (jeśli jest to możliwe), analizy oraz rozwój zaleceń od innych branż budowlanych. Zalecenia są wówczas zawierane w dokumentacji.

Proces analizy akustycznej, tworzenia zaleceń i inspekcji jest zadaniem interaktywnym, będącym częścią projektu i budowy. Przy planowaniu tych zadań musi być brany pod uwagę czas dostarczenia odpowiednich informacji zespołowi realizującemu. Musi to nastąpić na tyle wcześnie, by można było opracować zalecenia, omówić je, a następnie wprowadzić w życie. Zespół akustyków przegląda wówczas dokumenty konstrukcyjne różnych branż, w których zostały zawarte ich wskazówki.

Po skończeniu prac nad takim projektem ograniczenia emisji hałasu i drgań są one następnie wdrażane do projektu realizacji całego obiektu. Wkład akustyki może być widoczny na wiele sposobów w całym projekcie, włącznie z rysunkami systemów MEP i specyfikacjami, takimi jak:

-> schematy wibroizolatorów do urządzeń HVAC, sprzętu elektrycznego i wyposażenia hydraulicznego,

-> wymagania maksymalnej mocy dźwięku dla systemu zarządzającego powietrzem, włącznie z parametrami na wejściu i wyjściu układu, oraz maksimum natężenia dźwięku pochodzącego z obudowy,

-> maksymalne wartości krzywej NC dla kratek wentylacyjnych i elementów doprowadzających,

-> lokalizacje tłumików w przewodach wentylacyjnych, wraz z wymaganymi parametrami pracy, takimi jak: minimalne tłumienie dźwięku, maksymalny spadek ciśnienia, opory przepływu i maksymalne natężenie emitowanego dźwięku.

Rysunki i specyfikacje dotyczące architektury budynku:

-> Rozmiar i rodzaj sufitu.

-> Konfiguracja płyty – miejsce, gdzie wymagane mogą być podcięcia w płycie w celu redukcji przenoszonych drgań.

-> Zaopatrzenie i specyfikacja dotycząca ramy montażowej urządzeń HVAC oraz podstawek i wibroizolatorów.

STUDIUM PRZYPADKU: Ograniczenie hałasu w magazynie

Jeden z projektów budynku magazynu dystrybucyjnego zawierał kilka akustycznych wyzwań w dużej, otwartej przestrzeni biurowej obsługiwanej przez pracowników. Przestrzeń ta była zamknięta ścianami z kamienia i szkła w trzech kierunkach, z niewielką ilością powierzchni absorbujących dźwięk. Firma projektująca wyposażenie budynku zastosowała dywany na podłogach i płyty sufitowe z myślą o jak najlepszym wykorzystaniu miejsca, lecz istniało kilka istotnych problemów, które stanowiły wyzwania akustyczne.

Sufit

Wyzwanie pierwsze: Pomieszczenie ma być ogrzewane i chłodzone przez cztery duże jednostki zabudowane nad sufitem, umieszczone na lekkiej nadbudówce nad obszarem biurowym. Odpowiednia izolacja drgań zadaszenia jest wymagana, by ograniczyć emitowany hałas do obszarów biurowych. Wyzwanie byłoby mniejsze, gdyby wykorzystano szkielet betonowy. Jednakże placówkę wyposażono w metalowy dach, spoczywający na metalowych legarach. Ten typ lekkiej zabudowy wymaga uważnej analizy w celu uzyskania poprawnej izolacji drgań.

Izolatory wibracji współpracują ze strukturą, na której są zamocowane – bardziej podatne konstrukcje wymagają lepszych izolatorów. Jeśli konstrukcja jest zbyt podatna, izolacja drgań pochodzących od maszyny może być nieopłacalna lub nawet niemożliwa.

Kluczem w tym przypadku była praca zespołowa inżynierów strukturalnych i mechaników, mająca na celu ustawienie urządzeń sufitowych tak blisko głównych legarów, jak to tylko możliwe.

W ten sposób realne było ograniczenie odkształcenia dachu do około 6 mm. Pozwoliło to na zastosowanie elementu izolacyjno-tłumiącego z relatywnie wysokim, ale dostępnym statycznym odkształceniem na poziomie 75 mm.

Urządzenia wentylacyjne

Następnym wyzwaniem były jednostki wentylatorowe zainstalowane pod dachem, nad płytami sufitowymi. Podstawowy problem stanowiły dwa aspekty: hałas wentylatora rozchodzący się w przewodach wentylacyjnych oraz hałas pochodzący od obudowy wentylatora.

Zespół inżynierów, dzięki współpracy z mechanikami, był w stanie poradzić sobie z hałasem dochodzącym z przewodów doprowadzających powietrze. Zastosowano przewody mające prążkowaną powierzchnię pomiędzy wentylatorem a kratkami doprowadzającymi i odprowadzającymi. W kilku miejscach należało zastosować tłumiki przepływu, z uwagi na krótkie odcinki przewodów. Zmiana prowadzenia przewodów pozwoliła na zastosowanie prążkowanych kanałów bez tłumików, co jest rozwiązaniem zalecanym zarówno z uwagi na koszt, jak i na generowany spadek ciśnienia.

Emitowany hałas z obudowy jednostki okazał się większym wyzwaniem. Firma wyposażająca wnętrze budynku wykorzystała do zabudowy sufitu nowoczesne płyty „wiszące”, co wiązało się z tym, że w powierzchni występowało wiele przerw w płytach, przez które przedostawał się dźwięk.

Zespół pracował wraz z inżynierami mechanikami w poszukiwaniu cichszych jednostek wentylujących, co samo w sobie było już wyzwaniem, ponieważ opis akustyczny urządzeń odnosi się do użycia urządzenia w przestrzeni zabezpieczonej wełną mineralną.

W tym przypadku użyto płyt z izolacją z włókna szklanego, która nie izoluje tak dobrze, jak gęstsza izolacja z wełny mineralnej. Inżynierowie uzyskali zapis pasma dźwięku generowanego przez różne urządzenia i stworzyli dokładne prognozy hałasu w przestrzeni biurowej na podstawie stanu sufitu i użycia różnych urządzeń. Końcowe rozwiązanie stanowiło kombinację zastosowania cichszego urządzenia, przy współpracy z projektantem wnętrz, co pozwoliło na taką konfigurację zabudowy sufitu, aby była szczelna, ale wciąż miała formę „wiszącą”, zgodnie z pierwotnym zamysłem.

Część prac nad sufitem dotyczyła rozpoznania różnych opcji dotyczących płyt sufitowych dla dużych otworów o wymiarach 1200 × 2400 mm. Konsultanci znaleźli dostawcę, który mógł dostarczyć płyty o grubości 50 mm, wykonane z włókna szklanego, zapewniające odpowiednią absorpcję dźwięku, by zmniejszyć pogłos w dużej przestrzeni biurowej. Płyty z włókna szklanego zawierały izolującą dźwięk membranę, która zapewniała spadek natężenia dźwięku potrzebny do izolacji hałasu powodowanego przez jednostki wentylacyjne.

Wyniki

Konstrukcja pod kątem akustycznym była długim procesem wymagającym kooperacji z inżynierem mechanikiem, inżynierem strukturalnym i projektantem wnętrz. W konsekwencji powstała przyjemna dla oka, akustycznie komfortowa i funkcjonalna przestrzeń biurowa. Gdy do budynku weszli już pracownicy, zespół konstruktorów odwiedził placówkę i dokonał pomiarów w przestrzeni biurowej. Zespół ocenił, że szum tła jest na właściwym poziomie dla przestrzeni biurowych i nie występuje podwyższony pogłos.

Projekt ten jest świetnym przykładem na to, że kooperacja różnych branż budowlanych jest opłacalna i efektywna.


Autor: Timothy Cape jest dyrektorem akustycznym w JBA Consulting Engineers. Michael Schwob jest technicznym nadzorcą w JBA Consulting Engineers.

fuqvids.com
top xxx
crazy freshmeat voyeur for bangbus.tamil porn