Zasadniczą częścią projektu będzie montaż tysięcy inteligentnych liczników, które umożliwią konsumentom ocenę zużycia wody w czasie rzeczywistym i wprowadzanie w razie konieczności niezbędnych korekt do swoich przyzwyczajeń. Dzięki technologii konsumenci będą mogli także przetestować i zatwierdzić innowacje, takie jak automatyczne fakturowanie.
Opracowywane są również mobilne powiadomienia o zużyciu, a także alarmy i wiadomości, aby użytkownicy mogli zyskać większą kontrolę nad zużyciem mediów, takich jak woda. W przygotowaniu jest strona internetowa z grami i prostymi wskazówkami, które mają pomóc konsumentom oszczędzać wodę w domu.
Celem projektu, który otrzymał 3 mln EUR dofinansowania ze środków UE, jest wykazanie, że technologie ICT mogą poprawić gospodarkę wodną w obszarach miejskich na wszystkich szczeblach łańcucha dostaw. W toku opracowywania są na przykład nowe rozwiązania, które mają pomóc odpowiednim organom prognozować zapotrzebowanie na wodę, wraz z udoskonalonymi systemami zarządzania danymi i wykrywania wewnętrznych nieszczelności, aby utrzymywać straty na minimalnym poziomie. To niezwykle istotne zważywszy na fakt, że miasta odpowiadają za około 17% zużycia słodkiej wody w UE.
Efektywniejsze korzystanie z wody zostało uznane przez UE za nieodzowne dla przezwyciężenia nasilającego się niedoboru i susz. Problemy te nie ograniczają się już do krajów śródziemnomorskich, gdyż poza niektórymi słabo zaludnionymi i obfitującymi w zasoby wodne regionami północnymi, stają się one coraz poważniejszą kwestią, która dotyka niemal każdego w UE.
Zintegrowana gospodarka wodna w mieście to kluczowa strategia w tej batalii, a dofinansowane ze środków UE projekty, takie jak URBANWATER, mają decydujące znaczenie dla odejścia od rozwiązań ad hoc na rzecz bardziej zintegrowanego podejścia z udziałem użytkowników i dostawców. W skład konsorcjum URBANWATER weszły między innymi przedsiębiorstwa ICT, organizacje badawcze, przedsiębiorstwa wodociągowe i organy władz posiadające komplementarne uprawnienia niezbędne do sprawowania nadzoru nad pomyślnym zakończeniem tego innowacyjnego i ważnego projektu.
Wdrażanie URBANWATER w mieście Almería rozpocznie się w marcu 2015 r. przy wsparciu spółki specjalizującej się w gospodarce wodnej FCC Aqualia. Po zgromadzeniu wyników z instalacji w Almerii, konsorcjum – złożone z 11 organizacji z ośmiu krajów europejskich (Chorwacja, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Zjednoczone Królestwo) – rozpowszechni je na szczeblu europejskim.
Oczekuje się, że ustalenia poczynione w ramach projektu będą istotne zarówno dla gospodarowania energią, jak i wodą, wpływając tym samym korzystnie na ogólne zużycie zasobów naturalnych w Europie. Może to doprowadzić w przyszłości do zacieśnienia współpracy między modelami gospodarowania energią i wodą.
Więcej informacji:
URBANWATER
Fot. © URBANWATER