Brytyjska firma build different ukończyła niedawno pracę nad wydajnym energetycznie domem prefabrykowanym. Projekt, nazwany Schoolmasters, jest wykonany w standardzie budownictwa pasywnego i większość zapotrzebowania na energię pokrywa ze źródeł odnawialnych. Ponadto takie elementy jego wyposażenia jak oświetlenie czy ogrzewanie mogą być zdalnie sterowane za pomocą tableta lub smartfona.
Dom Schoolmaster ma 195 m2 powierzchni, cztery sypialnie, trzy łazienki, salon, kuchnię, jadalnię i gabinet. Mimo iż jest podłączony do sieci elektrycznej i wodociągowej, źródłem energii elektrycznej jest zainstalowana na dachu bateria fotowoltaiczna o mocy 5,5 kW. Budowę ukończono zaledwie kilka miesięcy temu, w październiku 2014 r., więc nie do końca wiadomo, jak budynek będzie się sprawował w cyklu całorocznym ani jak dużą część energii może uzyskać ze źródeł odnawialnych, aczkolwiek może się jeszcze okazać, że panele słoneczne pokryją jego zapotrzebowanie energetyczne w 100%.
– Takie rzeczy zawsze są trudne do oszacowania, ale certyfikat EPC zakłada, że całkowite zapotrzebowanie energetyczne wyniesie 6094 kWh – mówi Stuart Duncan, projektant domu. – Bateria słoneczna powinna zapewnić 4400 kWh. W domu nikt nie mieszka, ale jest on ogrzewany itd. W chwili obecnej licznik energii słonecznej jest w tyle o jakieś 200 jednostek w stosunku do licznika mierzącego pobór z sieci. Możliwe, że w skali roku wyniki się wyrównają. Będziemy to monitorować.
Do ogrzewania wody użytkowej służy piec na pelet. Do tego celu wykorzystywane są także wszelkie nadwyżki energii generowanej przez zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne. Duncan twierdzi, że dodatkowe ogrzewanie potrzebne jest tylko zimą, a przez większą część roku dom sam utrzymuje komfortową temperaturę.
– Przeszklenie jest potrójne, a dodatkowo szyby pokryte są specjalną powłoką, która zapobiega przegrzewaniu. To naprawdę działa – dodaje projektant.
W przedsionku zainstalowano zdalnie sterowane okno, które otwiera się, gdy potrzebna jest dodatkowa wentylacja. Ponadto mechaniczny system wentylacji i odzyskiwania ciepła (MVHR) wciąga świeże powietrze z zewnątrz.
Dzięki usłudze IFTT Schoolmasters można kontrolować z wnętrza lub z daleka za pomocą smartfonu czy tabletu. Duncan obsługuje i monitoruje oświetlenie, ogrzewanie podłogowe (w łazience), piecyk na pelety i inne elementy wyposażenia, używając swojego iPada Mini.
Prefabrykowany dom wyprodukowano w Sussex, w Anglii, w ciągu czterech miesięcy. Następnie rozłożono go i przetransportowano do Szkocji z wykorzystaniem czterech ciężarówek.
Źródło: Gizmag
Fot. build different