Według najnowszego rankingu organizacji IMD (International Institute for Management Development) Smart City Index 2024 Warszawa uplasowała się na 38. lokacie, awansując tym samym o 6 oczek względem zeszłorocznej klasyfikacji. Warszawiacy pozytywnie ocenili swoje miasto głównie za usprawnienia w transporcie publicznym i elektronicznym dostępie do usług medycznych.
Inteligentne miasto – czyli jakie?
Z każdym rokiem coraz więcej słychać o rozwiązaniach smart dla miast w ramach ich głównych funkcji. Jednak, by o nich mówić należy wpierw odpowiedzieć czym jest ów koncepcja. – Definicja Smart City ciągle ulega zmianom, bo i sama idea jest dość świeża. Najpopularniejszą jest: Jednostka administracyjna wykorzystująca zaawansowane technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) do poprawy jakości życia mieszkańców, efektywności funkcjonowania oraz zrównoważonego rozwoju – te elementy składają się na obraz inteligentnego miasta – mówi Alicja Strzemieczna, IIoT Sales Director CEE w Advantech. – Ich koncept opiera się na integracji danych, systemów i infrastruktury, by zapewnić bardziej efektywne zarządzanie zasobami miejskimi i usługami z uwzględnieniem kwestii środowiskowych – dodaje Strzemieczna.
Warszawa zyskuje w oczach swoich mieszkańców
Jak wynika z najnowszego zestawienia IMD stolica Polski uplasowała się na 38. pozycji spośród 142. uwzględnionych w rankingu, z ratingiem BBB. Pozornie miejsce to może nie napawać do dumy. Jednak biorąc pod uwagę, iż w 2023 Warszawa zajęła 44. miejsce, a w poprzednich corocznych indeksach sytuowała się na 54., 64. i 75 lokacie, warto odnotować sukcesywne zdobywanie coraz to wyższych pozycji.
Warszawiacy wyjątkowo wysoko ocenili swoje miasto w kategoriach dostępu do rozkładów jazdy i planowania podróży online oraz wygody zakupów biletów transportu publicznego – aż 71.1 proc. respondentów pozytywnie oceniło ten parametr. Równie satysfakcjonująco określili sam transport publiczny – za taką notą opowiedziało się prawie 2/3 ankietowanych. Z kolei aż 66.8 proc. badanych przychylnie oceniło poprawę w umawianiu wizyt lekarskich online.
– Awans Warszawy w rankingu inteligentnych miast, podyktowany głównie łatwością skorzystania z transportu publicznego, jest powodem do dumy. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym jak wiele jest do zrobienia i jakie perspektywy malują się przed metropoliami podobnymi do stolicy. Zarówno w transporcie szynowym, jak i drogowym możliwe do wdrożenia są rozwiązania obejmujące szeroki zakres funkcji, w tym monitoring stanu pantografów pociągów, wykrywanie stanu torów i pojazdów, łączność z urządzeniami IoT, zdalne zarządzanie, wykrywanie przeszkód, a nawet inteligentne stacje i pokładowe systemy informacyjno-rozrywkowe – wyjaśnia Alicja Strzemieczna.
Implementacje tego rodzaju mają już miejsce u wybranych producentów Automotive w Europie. Zespół AutonomyNow – partner Advantech w sektorze transportu publicznego – wdrożył zaawansowany system AI oparty na jednostce MIC-711-ON firmy Advantech. Spełnia on najwyższe normy bezpieczeństwa wymagane przez nowe przepisy homologacyjne, tzw. GSR (en. General Safety Regulations). Według szacunków Komisji Europejskiej, dzięki takim zastosowaniom AI w branży motoryzacyjnej będzie możliwe uniknięcie ponad 10 000 śmiertelnych wypadków do 2030 r. Rozwiązanie te zwiększa bezpieczeństwo w sposób wielowątkowy, pomagając m.in.: wykrywać obecność pieszych i rowerzystów wokół pojazdu, monitorując przekroczenia prędkości, a nawet reagując na senność i rozproszenie uwagi kierowcy, motorniczego, czy maszynisty. Dodatkowymi funkcjami związanymi z identyfikacją obiektów przez radar są również ostrzeżenia przed kolizją czołową, jak i automatyzacja hamowania awaryjnego, dostosowana do realiów autobusów miejskich lub międzymiastowych. Systemy AI for Automotive są już na etapie produkcji seryjnej, a Spółka planuje produkcję ponad 5 000 sztuk rocznie na potrzeby europejskiej i tureckiej branży Automotive.
– W transporcie drogowym, na wyciągnięcie ręki są dynamiczne systemy zarządzania ruchem w czasie rzeczywistym. Wszystko to dzięki integracji sztucznej inteligencji, analizy obrazu, przetwarzania brzegowego, technologii wykrywania przeszkód i natychmiastowej komunikacji urządzeń. Advantech oferuje rozwiązania odgrywające kluczową rolę w poprawie widoczności na drogach, ułatwiające współpracę infrastruktury pojazdów, a także umożliwiające realizację adaptacyjnych inteligentnych sieci drogowych, a tym samym zarządzanie transportem w inteligentnych miastach – podsumowuje Strzemieczna.
Rozwiązania monitorowania ruchu Advantech oparte o Sztuczną Inteligencję obejmują samoadaptacyjne systemy sygnalizacji świetlnej (Switch EKI-7712G-4FPI do pracy w szerokim zakresie temperatur), system AI na krawędzi (modułowy IPC: MIC-720AI z pakietem NVIDIA® Jetson™ Tegra X2 w tym zastosowaniu montowany przy drogach) oraz backendowy system wnioskowania AI (Serwer rackowy SKY-6100 1U). System Edge AI pobiera streaming wideo z kamer przemysłowych, analizując treść na bieżąco za pomocą wnioskowania. Serwer AI wykorzystuje wysoką moc przetwarzania, aby sprostać ogromnym wymaganiom przetwarzania danych i móc analizować zestaw metadanych za pomocą wstępnie przeszkolonych modeli uczenia głębokiego. Następnie samoadaptacyjne sygnalizatory świetlne mogą być zarządzane z centrali sterowania ruchem. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypowe sytuacje, serwer AI potrafi je rozpoznać i zarządzać światłami drogowymi adaptacyjnie. Dzięki mocy analitycznej SKY-6100, samoadaptacyjne sygnalizatory świetlne mogą dostosowywać się do warunków ruchu.
– W Smart City Index 2024 warto zwrócić uwagę na zdecydowany awans Tajpej, rodzimego miasta Advantech. Jako jedyne w całym rankingu awansowało o aż 13 oczek, plasując się po raz pierwszy w pierwszej dwudziestce zestawienia i to z 16 lokatą. Tajpejczycy – podobnie jak Warszawiacy – uznali za wysoki: dostęp do usług planowania podróży online oraz komfort zakupu biletów transportu publicznego (75.6 proc.) – zwraca uwagę Alicja Strzemieczna.
Smart City Index od IMD jest jednym z trzech rankingów oceniających inteligentny rozwój miast – obok Kearney Global Cities Index oraz IESE Cities in Motion Index. SCI powstaje na podstawie odpowiedzi mieszkańców miast udzielanych w ankietach. Ranking opiera się na dwóch filarach, dla których zbierane są opinie mieszkańców. Pierwszy z nich, określany Filarem Struktury, odnosi się do istniejącej infrastruktury miast. Natomiast filar technologiczny opisuje systemy IT i usługi cyfrowe dostępne dla mieszkańców.
1 https://issuu.com/docs/e7a60c053affbf9e98fcba93afe857af?fr=sZjQ1ODcwMDMzODM, dostęp na 23.04.2024 r.
2 Polskie miasta coraz bardziej smart – Polskie miasta coraz bardziej smart (architektura.info), dostęp na 24.04.2024 r.