W krajach wysokorozwiniętych, internetowe aplikacje zainstalowane na smartfonach całkowicie odmieniły procedury realizacji wielu codziennych czynności, zmieniły sposób myślenia o usługach i zaopatrywaniu się w różne dobra, począwszy od podróżowania, a skończywszy na robieniu zakupów.
By móc nadal rozwijać się w nowej erze cyfrowej, miasta muszą oferować innowacyjne, cyfrowe usługi, korespondujące z szybko zmieniającym się stylem życia swoich mieszkańców. Ta napędzana przez cyfrową rewolucję zdolność do ciągłej poprawy funkcjonowania jest obecnie kluczem do osiągnięcia długofalowego sukcesu.
Miasta, oferujące mocne wsparcie dla tego typu usług stają się bardziej atrakcyjne dla osób, które niezależnie od tego, czy prowadzą biznes czy zajmują się domem, chcą załatwiać sprawy łatwiej i szybciej. To z kolei powoduje wzrost liczby potencjalnych klientów usług online, dzięki czemu firmy działające w tej branży, mogą się rozwijać i przynosić większe zyski.
W gęsto zamieszkanych i różnorodnych miastach, wystartowanie z nowym biznesem usług mobilnych jest łatwiejsze, ze względu na potencjalnie większy rynek, który dodatkowo jest nastawiony na innowacje. Usługi cyfrowe oraz te wykorzystujące lokalizację osób wymuszają na przedsiębiorcach i osobach fizycznych, ale także władzach, nowy sposób myślenia o usługach.
Władze miast w krajach rozwiniętych nie powinny zakładać, że są liderami w tej dziedzinie – niektóre rozwijające się miasta idą do przodu w niesamowitym tempie, dzięki wysokiemu poziomowi innowacji oraz zdolności adaptacji do nowych warunków. W Chinach, ponad 550 milionów ludzi codziennie używa aplikacji WeChat, by szybko wystartować i prowadzić nowy biznes oraz by poprzez media społecznościowe, kontaktować się ze swoimi klientami. Użytkownicy mogą także dokonywać tą drogą rozliczeń, załatwiać sprawy urzędowe, zapisywać się do lekarza, rezerwować bilety na podróż, czytać najnowsze informacje i wiele, wiele innych przydatnych funkcji, a to wszystko z poziomu jednej aplikacji. W Europie ani w Ameryce nie istnieje bezpośredni odpowiednik.
W mieście o wysokim stopniu cyfryzacji, dostęp mieszkańców do usług oraz dóbr jest mniej uzależniony od ich aktualnej lokalizacji. Coraz popularniejsze stają się usługi i zakupy z dostawą do domu, które są wygodniejsze dla osób zapracowanych
i starszych. Coraz mniej osób „mobilnych” korzysta z usług stacjonarnych.
Trzeba podkreślić jednak, że te nowe przedsięwzięcia typu o2o (online-to-offline) zamiast zastępować istniejące firmy stacjonarne, powstają właściwie obok nich, równolegle, tworząc nowe miejsca pracy właśnie w tych tradycyjnych przedsiębiorstwach. Na przykład, w Chinach ponad 250 milionów ludzi używa aplikacji Dianping, dającej dostęp do grup zakupowych, rezerwacji w restauracjach, zamawiania posiłków z dostawą do domu, kuponów promocyjnych i wielu innych usług, co czyni ją bardzo atrakcyjnym partnerem biznesowym dla lokalnych firm.
W ten sposób, takie internetowe platformy biznesowe pomagają małym, lokalnym dostawcom znaleźć większych odbiorców swoich towarów i usług, a tym samym zwiększają zatrudnienie w takich sektorach jak magazynowanie, transport, IT czy marketing. Ostatecznie, w perspektywie długoterminowej wzmacniają i uelastyczniają ekonomię miast.
Innowacyjność w kwestii cyfryzacji podnosi także atrakcyjność miast. Badanie przeprowadzone przez LinkedIn China pokazało, jak dzięki innowacyjności
w tej dziedzinie miasta takie jak Hangzhou czy Wuhan wyprzedziły tradycyjne chińskie centra, czyli Pekin i Szanghaj. W Hangzhou swoją siedzibę ma handlowy gigant Alibaba, a rosnąca liczba nowych firm technologicznych zachęca ludzi do przeprowadzenia się do tego miasta.
Widać więc wyraźnie, jak wielki wpływ może mieć świat cyfrowy na ten fizyczny. Wszyscy interesariusze rozwoju miasta, tacy jak lokalne władze, instytucje naukowe, inwestorzy i deweloperzy muszą zadbać o odpowiedni klimat dla innowacji, poprzez dobrą politykę, odpowiedzialne decyzje i wsparcie administracyjne. Dodatkowo, poprzez zapewnienie atrakcyjnego środowiska dla nowych start-upów technologicznych, miasta mogą sprzyjać współpracy pomiędzy firmami oraz wymianie know-how.
Autor: Ran Wang jest konsultantką w zespole doradców ekonomicznych Arup’s London City. Zanim dołączyła do tej grupy, przez 3 lata była ekonomistką w zespole planistycznym w firmie w Szanghaju.