Jak optymalnie oświetlić salę konferencyjną?

sex videos
bigtitted milf teases before getting banged. pornxvideos247 bigtit milf blows neighbours big black cock.
hot sex videos a fat girl in red pantyhose jumps on a black rubber dick.

System DALI (Digital Addressable Lighting Interface) to niewątpliwie przyszłość – zwłaszcza w przypadku inwestycji, w których od instalacji oświetleniowej oczekuje się nie tylko estetyki i funkcjonalności, ale też łatwości rekonfiguracji oraz współpracy. (Źródło: GTV)

Sala konferencyjna, podobnie jak biuro, jest sercem i wizytówką firmy. Tu dzieje się bardzo wiele – począwszy od negocjacji biznesowych, przez firmowe szkolenia i konferencje, na nieformalnych roboczych dyskusjach „przy kawie” kończąc. Oświetlenie sal konferencyjnych powinno ułatwiać komunikację i poprawiać koncentrację pracowników, ale równocześnie budować prestiż pomieszczenia.

Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe w sali konferencyjnej muszą spełniać różnorodne wymagania: budować atmosferę spotkań, wspomagać kreatywność i skupienie, zapewnić możliwość przedstawienia multimedialnych prezentacji. Kluczem jest elastyczność rozwiązań, skupionych na aspektach związanych z komunikacją i koncentracją.

Zwiększona koncentracja

Mimo różnorodnych zastosowań sala konferencyjna jest przede wszystkim miejscem pracy. Doskonale sprawdzą się w niej źródła światła o białej lub chłodnobiałej barwie, zbliżonej do naturalnego światła dziennego, działające wyjątkowo pobudzająco i zapobiegające zmęczeniu. Zastosowane w salach konferencyjnych rozwiązania oświetleniowe powinny zapewniać komfort i swobodę widzenia.

Należy zadbać o wyeliminowanie drażniącego i uciążliwego efektu migotania i równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. W salach konferencyjnych czy pokojach spotkań z klientami doskonale sprawdzą się panele LED King lub Master, przystosowane do montażu w sufitach podwieszanych, z szerokim kątem rozsyłu światła, o estetycznym i nowoczesnym designie.

Prestiżowo i użytecznie

Podczas negocjacji biznesowych i spotkań z partnerami handlowymi dobrze jest rozświetlić salę konferencyjną ciepłym, miękkim i rozproszonym światłem, które pomaga się wyciszyć i odprężyć, budując równocześnie atmosferę gościnności. LED-owe źródła światła oferują zarówno szeroką paletę kolorów świecenia, jak i temperatury barwowej światła białego. Należy podkreślić, że elastyczność oświetlenia będzie miała szczególne znaczenie podczas szkolenia czy przedstawiania prezentacji multimedialnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na pionowe natężenie oświetlenia. Oprawy down-light typu Matis, Oris czy Solero pozwolą odpowiednio wyeksponować osobę prelegenta, flipchart, ekran czy panele prezentacyjne.

Funkcjonalna uniwersalność

Taką uniwersalność oświetlenia – nie tylko sal konferencyjnych – bez konieczności uciążliwych i kosztownych przeróbek instalacji, zapewni system sterowania DALI (Digital Addressable Lighting Interface). DALI to cyfrowy protokół sterowania oświetleniem, który niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych pozwala za pomocą urządzeń peryferyjnych lub komputera sterować pojedynczymi oprawami. System wyróżnia prostota konstrukcji i instalacji. Nie ma konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów instalacji elektrycznej do włączników i regulatorów oświetlenia – w przypadku DALI stateczniki opraw są włączane równolegle do magistrali sterującej i nie wymagają zachowania odpowiedniej polaryzacji, a wszystkie sygnały są wysyłane za pomocą tylko i wyłącznie dwóch przewodów.

System DALI doskonale sprawdza się w małych biurach i salach konferencyjnych, gdzie są co najwyżej 64 punkty oświetleniowe. Każda z opraw może zostać przypisana do 16 zdefiniowanych wcześniej grup, a w pamięci każdego urządzenia można przechowywać 16 wcześniej przypisanych programów pracy. Stworzone w ten sposób sceny i efekty świetlne – również te skomplikowane i efektowne, z użyciem LED-owych opraw RGB – są idealnie dostosowane są do sytuacji, potrzeb i oczekiwań użytkownika. Przejście wszystkich opraw z jednej sceny świetlnej do drugiej odbywa się płynnie i harmonijnie, a charakterystyka ściemniania ma kształt logarytmiczny, co odpowiada właściwościom ludzkiego oka. Podczas szkolenia czy spotkania roboczego można sterować oświetleniem i projektorem multimedialnym za pomocą komputera.

Ważną zaletą systemu DALI jest jego dwukierunkowa komunikacja. Oprawy nie tylko odbierają sygnały, ale również wysyłają je, informując o swoim stanie i ewentualnych usterkach, co pozwala na natychmiastowe wykrywanie awarii.

Wykorzystując DALI, zapewniamy uniwersalność systemu oświetlenia nawet w sytuacji, kiedy jeszcze nie wiemy, jak zagospodarowana zostanie dana przestrzeń (nie znamy rozmieszczenia ścianek działowych czy rozmieszczenia poszczególnych miejsc pracy). Szczegóły funkcjonowania instalacji można dopracować znacznie później przez proste przypisanie konkretnych opraw do oddzielnych grup i programów sterujących. W ten sposób dość łatwo można przekształcić pomieszczenie typu open space w indywidualne pokoje do pracy.

Co istotne, system DALI pozwala na zwiększenie oszczędności energii elektrycznej dzięki możliwości instalacji różnego rodzaju czujników: ruchu, obecności czy natężenia oświetlenia. Dzięki temu oświetlenie automatycznie dostosuje się do potrzeb i aktualnych warunków. Odpowiednio zaprogramowane czujniki ściemnią oprawy, gdy poziom oświetlenia naturalnego będzie zadowalający, i automatycznie rozjaśniają je, gdy zapadnie zmrok. System umożliwia również korzystanie z programowania czasowego i uruchamianie określonych funkcji systemu w zależności od pory dnia czy dnia tygodnia.

System DALI to niewątpliwie przyszłość – zwłaszcza przy inwestycjach, w których od nowoczesnej instalacji oświetleniowej oczekuje się nie tylko estetyki i funkcjonalności, ale i łatwości rekonfiguracji oraz współpracy z innymi systemami w budynku.

Oświetlenie niejedno ma imię – może być prestiżowe, funkcjonalne, dekoracyjne, odprężające lub gwarantujące pełne skupienie. Warto tak wybierać oświetleniową aranżację w sali konferencyjnej, by móc w każdej chwili dopasować ją do potrzeb poszczególnych aktywności. Wysoka sprawność energetyczna opraw oświetleniowych i zastosowanie inteligentnych systemów sterowania światłem pozwoli na obniżenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, a także zoptymalizuje system pod kątem wymagań współpracowników – zapewniając im dobre samopoczucie i wspomagając ich koncentrację.


Autor: Marcin Sosnowski jest ekspertem w firmie GTV specjalizującej się w branży oświetlenia. 

Tekst pochodzi z nr 3/2016 magazynu „Inteligentny Budynek”.

fuqvids.com
top xxx
crazy freshmeat voyeur for bangbus.tamil porn