Junkers prezentuje nową generację urządzeń do kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych z funkcją odzyskiwania ciepła (rekuperacją). System Aerastar Comfort przeznaczony jest do stosowania w domach jednorodzinnych i stanowi wygodną alternatywę dla klasycznego wietrzenia pomieszczeń. Rozwiązanie marki Junkers, które wejdzie wkrótce na polski rynek, pomaga zaoszczędzić od 30 do 50% kosztów energii i ogrzewania w nowych budynkach.
Przez około 90% naszego życia przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach. To, czy czujemy się w nich dobrze, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest oczywiście odpowiednia temperatura pomieszczeń. Kolejnym – często pomijanym – jakość powietrza w pomieszczeniu. Junkers prezentuje nową generację urządzeń do kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych z funkcją odzyskiwania ciepła.
Komfort, ekologia, wygoda
System Aerastar Comfort to wygodna i ekologiczna alternatywa do klasycznego wietrzenia pomieszczeń. Centralne urządzenie wentylacyjne wyprowadza powietrze z pomieszczeń z dużą ilością wilgoci typu: kuchnia, łazienka, pomieszczenia gospodarcze. Wprowadza natomiast świeże powietrze do przestrzeni mieszkalnej i pokoi, w których śpimy. Ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń przekazywane jest poprzez wymiennik ciepła do powietrza nawiewanego. Dzięki temu odzyskujemy aż do 91% ciepła z usuwanego powietrza. Aerastar Comfort to także idealne rozwiązanie dla alergików. W lecie zastosowane w systemie filtry zatrzymują nie tylko insekty, ale też najbardziej uciążliwe dla osób uczulonych pyłki. Systemy Aerastar Comfort mają atest Niemieckiego Instytutu Techniki Budowlanej (DIBt) oraz certyfikat wydany przez Instytut Budownictwa Pasywnego (PHI).
Trzy warianty systemu
Urządzenia Aerastar Comfort marki Junkers są dostępne w trzech wariantach:
- LP 140-2 dla domów szeregowych, oferujący nominalną wydajność przepływu do 140 metrów sześciennych na godzinę (m³/h);
- LP 230-2 dla domów jednorodzinnych oferujący nominalną wydajność przepływu 230 m³/h;
- LP 350-2 dla większych domów jednorodzinnych oferujący nominalną wydajność przepływu do 350 m³/h.
Obliczona sprawność odzysku ciepła (EN 13141-7) wynosi we wszystkich modelach ok. 90%. Obudowa wykonana z polistyrenu ekspandowanego (EPS) zapewnia optymalne odprowadzanie kondensatu i niski poziom emisji dźwięku. Wszystkie przyłącza wentylacyjne są wyprowadzone do góry, co ułatwia projektowanie oraz podłączenie urządzeń do systemu dystrybucji powietrza w budynku. Urządzenie Aerastar Comfort można eksploatować w wersji prawo i lewostronnej. Oznacza to, że zasysanie powietrza z zewnętrz i oddawanie powietrza może odbywać się do wyboru przez przyłącza po prawej lub po lewej stronie obudowy.
Ciągła eksploatacja także przy temperaturach ujemnych
W przypadku temperatur zewnętrznych poniżej minus 3 stopni Celsjusza zintegrowana nagrzewnica wstępna ogrzewa zasysane powietrze, umożliwiając eksploatację systemu Aerastar Comfort także zimą. Służy ona jako ochrona przed zamarzaniem i zapobiega tworzeniu się lodu na wymienniku ciepła. Dzięki temu także przy ujemnych temperaturach zagwarantowana jest wymiana powietrza bez strat ciepła. Przeciwprądowy wymiennik ciepła jest wykonany z aluminium. Dzięki temu urządzenie jest odporne na działanie kondensatu.
Elastyczna dystrybucja powietrza w budynku
W przypadku głównych przewodów systemu dystrybucji powietrza, zamiast spiralnych rur płaszczowych, Junkers stosuje rury wykonane z ekspandowanego polipropylenu (EPP). Są one bardzo lekkie i łatwe w instalacji, odporne na dyfuzję oraz zaizolowane. Rozdział i odprowadzanie powietrza nawiewnego i wywiewnego w budynku odbywa się za pośrednictwem nowego systemu rur okrągłych lub systemu płaskich kanałów wykonanych z tworzywa sztucznego. Gładka, antystatyczna i antybakteryjna powłoka wewnętrzna gwarantuje higieniczną eksploatację systemu przez wiele lat. Kanały, także w punktach połączeń, osiągają maksymalną wysokość zaledwie 50 mm. Skrzynka rozdzielcza powietrza wykonana z tworzywa sztucznego zapewnia maksymalną elastyczność montażu. Dzięki niej istnieje pięć możliwości podłączenia króćca głównego przyłącza oraz podłączenie aż do 24 przyłączy rur dystrybucyjnych po bokach.
Łatwe uruchomienie i komfortowa obsługa systemu
Uruchomienie oraz ustawienie najważniejszych parametrów, takich jak temperatury graniczne lub wartości zadane, odbywa się za pomocą panelu sterującego lub za pośrednictwem złącza USB. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia instalatorowi wygodną konfigurację systemu Aerastar Comfort na laptopie. Użytkownicy mogą obsługiwać system Aerastar Comfort za pomocą pulpitu obsługowego zintegrowanego w obudowie lub intuicyjnie za pomocą pilota dostępnego jako wyposażenie dodatkowe.
Fot. Junkers