Kalasatama – fińskie miasto przyszłości

sex videos
bigtitted milf teases before getting banged. pornxvideos247 bigtit milf blows neighbours big black cock.
hot sex videos a fat girl in red pantyhose jumps on a black rubber dick.

Idea inteligentnego miasta z powodzeniem wdrażana jest w kolejnych miejscach na świecie.

W Polsce pracuje zespół pod nazwą „Polskie Miasto Przyszłości”, szejkowie z Emiratów Arabskich planują wybudować Masdar, zaś w fińskiej Kalasatamie mieszka już przeszło 2000 ludzi.

Smart City to koncepcja miasta, które wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, mające za zadanie poprawić wydajność miejskiej infrastruktury. Zarówno całe kwartały miast, jak i same budynki czy też poszczególne sprzęty gospodarstwa domowego, połączone są w cyfrową sieć, która w sposób inteligentny umożliwia zarządzanie energią, systemem komunikacji czy też zasobami naturalnymi potrzebnymi do poprawnego działania danego obszaru.

20 tysięcy mieszkańców w inteligentnym mieście

Kalasatama to powstająca właśnie dzielnica Helsinek, którą zamieszkiwać ma docelowo ponad 20 tysięcy mieszkańców. Za przeszło 5 miliardów Euro powstaje miasto powiązane inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi oraz systemami pomiarowymi, które kontrolują zużycie energii poszczególnych składników miasta.

Tak jak i pozostałe projekty typu „smart city”, także Kalasatama cechuje się rozwiązaniami, które mają na celu zwiększyć wygodę korzystania z poszczególnych aspektów miasta, przy jednoczesnej dbałości o środowisko, redukcję zużycia zasobów naturalnych oraz energii, stworzenie nowoczesnej sieci transportowej czy też zachowanie zasad zrównoważonego rozwoju. W praktyce mamy do czynienia z obszarem, na którym społeczeństwo w sposób świadomy korzysta z dogodności, którą oferuje obecność sieci teleinformatycznej przy jednoczesnej dbałości o ekologię, kontrolę ilości zużywanych zasobów naturalnych etc.

Codzienne życie w inteligentnym mieście

Jak wygląda codzienne życie w inteligentnym mieście? Po pierwsze ekologia. Dzięki licznym miernikom oraz aplikacjom dostępnym na telefony bądź tablety, mieszkańcy są w stanie na bieżąco kontrolować poziom zużywanej przez siebie energii i decydować czy wybierają kosztowną kąpiel w wannie, czy też oszczędny prysznic.

Ciekawie rozwiązana jest też kwestia odpadów. Śmieci dostarczane są do sortowni specjalnymi rurociągami, które znajdują się pod ziemią. Oczywiście po dokonaniu segregacji znaczna część odpadów zostaje poddana recyklingowi.

Jedną ze składowych idei „smart city” jest projekt zrównoważonego i nowoczesnego transportu. W Kalasatamie postawiono między innymi na samochody elektryczne, które można je zamówić bez wychodzenia z domu. W jaki sposób? Przy użycia aplikacji na smartfona oczywiście.

Jak już wspomnieliśmy, ekologia przenika się tutaj z wygodą oraz nowoczesnymi technologiami. Aplikacja dzięki której można wypożyczyć auto to nie wszystko. Wszystkie mieszkania w Kalasatamie zostały wyposażone w inteligentne systemy sterujące elektrycznymi instalacjami. Dzięki systemom automatyki domowej mieszkańcy mogą w dowolny sposób sterować swoim oświetleniem, ogrzewaniem czy tez sprzętami AGD, redukując jednocześnie zużywaną energię.

Zastosowane technologie

Aby zredukować negatywne oddziaływanie na środowisko, a jednocześnie umożliwić mieszkańcom pełną wygodę oraz swobodę w codziennym życiu, architekci Kalasatamy postanowili oprzeć zasilanie swojej dzielnicy na zielonej energii. Obok osiedla powstanie największa w Finlandii elektrownia słoneczna wyposażona w niemal 1200 paneli słonecznych oraz ponad 10 000 akumulatorów, które magazynować będą energię z elektrowni słonecznych i wiatrowych w celu uniezależnienia się od niekorzystnej pogody.

Inne rozwiązanie to technologie smart grids (dostarczone przez firmę ABB), które umożliwiają zdalne sterowanie siecią elektryczną oraz stacjami transformatorowymi. Dzięki produktom odpowiedzialnym za automatykę sieci udało się w Kalasatamie zniwelować czas trwania ewentualnej awarii nawet o 90%! Szybka reakcja na problemy połączona z magazynowaniem nadprodukowanej energii sprawia, że ewentualne awarie sieci nie są odczuwane przez mieszkańców inteligentnego miasta.

Skąd wziąć mieszkańców?

Na chwilę obecną w Kalasatamie mieszka ok. 2000 osób. Docelowo ma być ich dziesięć razy więcej. Oczywiście pomysłodawcy zdają sobie sprawę, że mieszkanie w inteligentnym mieście to nie tylko przyjemność i udział w nowatorskim przedsięwzięciu, ale także swoiste wyzwanie, które zmienia codzienne nawyki obywateli. Jak twierdzą sami mieszkańcy: świadomość ilości zużywanej energii sprawia, że często decydują się oni na inny sposób spędzania czasu niż robili to do tej pory. Inaczej wygląda też codzienność na ulicy, gdzie słychać szum elektrycznych aut, a książki zamiast z bibliotek wypożycza się ze specjalnych automatów dostępnych na ulicach.

W jaki sposób architekci chcą zachęcić Finów do zamieszkania w Kalasatamie? Do 2030 roku ma powstać tutaj ponad 8000 miejsc pracy. Nowoczesne technologie, które redukują nie tylko zużycie energii, ale i koszty utrzymania sprawiają, że firmy coraz chętniej rozważają przeniesienie swoich biur do inteligentnej dzielnicy.

Wizja rozwoju Kalasatamy jest naprawdę obiecująca. Czy spełni się w rzeczywistości, przekonamy się już w najbliższych latach.

fuqvids.com
top xxx
crazy freshmeat voyeur for bangbus.tamil porn