Małopolska nie raz już udowodniła, że jest polską stolicą automatyki budynkowej. Działa tam m.in. jedyny w Polsce branżowy klaster, czyli nieformalna organizacja, skupiająca lokalne firmy i jednostki badawcze. Teraz Klaster Inteligentne Budownictwo otwiera się i zaprasza nowych członków związanych z nowoczesnym budownictwem. Mocniejszy klaster ma pomóc w rozwoju firm i całej branży, zwłaszcza w Małopolsce.
– Klastry to skupiska podmiotów działających w tym samym sektorze i w bliskości geograficznej. Ale łączy je jeszcze jedno: silne nastawienie prorozwojowe i innowacyjność – mówi Alina Szastok, koordynator Klastra Inteligentne Budownictwo z DLJM System. – Dołączając do naszego klastra firmy decydują się na dzielenie wiedzą i doświadczeniem, wymianę poglądów i wzajemne motywowanie do odważnych przedsięwzięć, bo właśnie to jest motorem rozwoju w erze globalnej gospodarki i otwartych innowacji.
Jak dowodzą duńskie badania, klastry są wylęgarnią innowacji: przedsiębiorstwa należące do klastrów wykazują się 4.5 razy większą innowacyjnością niż inne firmy i czterokrotnie częściej współpracują z jednostkami badawczo-naukowymi. Nic dziwnego, skoro z tymi ostatnimi spotykają się regularnie przy klastrowym stole. Wśród członków klastrów są też instytucje otoczenia biznesu – wyspecjalizowane we wspieraniu projektów od strony finansowej, prawnej czy marketingowej.
– Nasz klaster tworzą firmy nie tylko związane z automatyką, ale wszystkie branże, które automatyka w budynkach integruje. Mamy więc architektów, firmy ogólnobudowlane, zarządców budynków, sektor OZE i szerokie wsparcie doradcze – od instytutu budownictwa pasywnego profesora Schlagowskiego po Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej – podkreśla koordynator krakowskiego klastra. – Chodzi o to, by z jednej strony gromadzić ekspertów z różnych dziedzin, a z drugiej – móc przygotować kompleksową ofertę dla inwestorów.
Jeszcze w tym roku klaster zwiększy swoje możliwości działania dzięki DLJM Lab, laboratorium inteligentnego budownictwa, które od zeszłego roku buduje lider powiązania klastrowego – firma DLJM System. Laboratorium stanie się ośrodkiem działań klastra: infrastrukturą dla projektów badawczych i zapleczem działań takich jak konferencje czy szkolenia.
– Chcielibyśmy wraz z nowymi partnerami aktywnie pracować nad popularyzowaniem idei budownictwa energooszczędnego i inteligentnych budynków. Jako firma aktywnie edukujemy w zakresie inteligentnych instalacji. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w klastrze Inteligentnego Budownictwa pozwoli nam rozszerzyć te działania, a przez to pełniej wykorzystać potencjał naszej firmy – mówi Łukasz Zemła z firmy El-Team, która w ostatnich dniach dołączyła do klastra.
Przyłączenie się El-Team, spółki z Siemianowic Śląskich, pokazuje, że klaster, mimo, że posiada siedzibę w Krakowie, nie zamyka się na sąsiednie województwa. W obszarze zainteresowania jest zwłaszcza Górny Śląsk, współpracujący z Małopolską jako makroregionu Polski Południowej.
Zainteresowani współpracą z Klastrem Inteligentne Budownictwo mogą się kontaktować z p. Aliną Szastok , tel. 887 888 068, klaster@dljmsystem.pl .