Celem powołania Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki było stworzenie interdyscyplinarnej platformy środowiskowej na rzecz poprawy stanowienia i wdrażania przepisów techniczno-budowlanych.
SNB zrzesza osoby fizyczne z szeroko pojętego rynku budowlanego, m.in. przedstawicieli organizacji branżowych, specjalistów producentów i dostawców wyrobów budowalnych, biur projektowych czy ekspertów akademickich, mających na uwadze przejrzystość, jednoznaczność, aktualność i przewidywalność krajowych przepisów techniczno-budowlanych. Działania SNB są ukierunkowane na podnoszenie jakości budynków w Polsce oraz promocję innowacyjnych technik i technologii w budownictwie, z poszanowaniem celów bezpieczeństwa użytkowników oraz ochrony środowiska. W tym celu stowarzyszenie rozwija model zarządzania wiedzą w zakresie przepisów techniczno-budowlanych.
Koncepcja działania SNB opiera się na stworzeniu interdyscyplinarnego zaplecza eksperckiego na potrzeby rozwoju, wdrażania i promocji Mechanizmu Prekonsultacji. W założeniu Mechanizm Prekonsultacji jest formułą współpracy środowiska budowalnego w celu profesjonalnego, oddolnego wsparcia resortu właściwego w procesie stanowienia przepisów techniczno-budowlanych na potrzeby rozwoju nowoczesnego budownictwa w Polsce. Intencją SNB jest podkreślenie znaczenia efektywnego dialogu z administracją rządową dzięki integracji działań całego środowiska na rzecz poprawy istniejących regulacji, gdyż nowoczesne podejście do rozwiązań techniczno-budowlanych wymaga spojrzenia na budynek całościowo.
Koncepcja Mechanizmu Prekonsultacji to autorska propozycja SNB na konsolidację działań środowiska budowlanego w celu identyfikacji bieżących problemów w stosowaniu Warunków Technicznych – Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 z późn. zm.) oraz wypracowania wspólnego podejścia na rzecz przeprowadzania cyklicznych weryfikacji przepisów techniczno-budowlanych w Polsce. W tym celu SNB przygotowało jednolity tekst Warunków Technicznych i hasłową wyszukiwarkę przepisów w układzie pojęciowym, problematycznym i przepisów powiązanych.
Stowarzyszenie rozwija sieć partnerskich organizacji współpracujących i członków wspierających, zainteresowanych interdyscyplinarnym podejściem do dyskusji eksperckiej na temat Warunków technicznych dla budynków oraz do szerokiej dyskusji na temat energooszczędnego i nowoczesnego budynku przyszłości w kontekście obecnych przepisów i planowanych zmian, biorąc pod uwagę:
- rosnące potrzeby użytkowników budynków,
- rozwój techniki budowlanej,
- niezbędny poziom minimalny dla zachowania komfortu i racjonalnego wykorzystania energii,
- kierunki rozwoju polityki Unii Europejskiej oraz polityki rządowe.
SNB informuje również o wszelkich zmianach aktów prawnych powiązanych z Warunkami Technicznymi oraz branżowej polityce UE i dobrych praktykach w stanowieniu przepisów techniczno-budowlanych w innych państwach.
Na podstawie zakresów problemowych zmian Warunków Technicznych wskazanych przez opiniujące środowisko oraz zgłoszonych propozycji ekspertów został dokonany podział na następujące tematyczne Grupy Robocze:
- Zagospodarowanie działki
- Wyposażenie techniczne budynków
- Bezpieczeństwo konstrukcji i użytkowania
- Bezpieczeństwo pożarowe
- Higiena i zdrowie
- Racjonalizacja użytkowania energii
Grupy Robocze rozpoczęły prace jesienią 2011 r., przy wsparciu dedykowanej strony internetowej http://warunkitechniczne.pl. Współdziałają w zależności od przekrojowych zagadnień i mają charakter otwarty, co oznacza możliwość zgłoszenia udziału eksperckiego na każdym etapie prac.
W perspektywie krótkoterminowej harmonogram zmian WT determinowany jest przez obowiązek wdrożenia przez państwa UE recastu Dyrektywy 2010/31/UE ws. efektywności energetycznej budynków (do lipca 2012 r.) oraz innych przepisów europejskich, regulujących m.in. obszar wyborów budowlanych.
Mając powyższe na względzie, SNB zamierza na obecnym etapie opracować ekspercką propozycję zmian przepisów WT, kontynuując jednakże dyskusję nad rozwojem przepisów techniczno-budowlanych zgodnie z koncepcją ich cyklicznej weryfikacji w drodze konsensusu.
Dyskusja nad nowoczesnym budownictwem wymaga stworzenia ram dla otwartego dialogu i komunikacji środowiska budowlanego ze wszystkimi interesariuszami. Wartością dodaną SNB w całym procesie jest integrowanie opinii i stanowisk różnych środowisk oraz umożliwienie stworzenia szerokiej platformy wymiany informacji i zasobu wiedzy na temat stosowania krajowych przepisów techniczno-budowlanych.
Autor: Karolina Wójcik