Biurowiec Atrium 1 przy rondzie ONZ, który w ostatnich miesiącach rósł w tempie piętra na tydzień, osiągnął pełną wysokość- 55 metrów. Będzie gotowy pod koniec roku. A za kilka lat zniknie w cieniu dwóch blisko 200-metrowych wieżowców, które mają powstać przy rondzie ONZ.
Bryła 14-piętrowego Atrium 1 jest już gotowa. Trwa montaż podwójnej fasady, jedną z jej warstw będą potrójne szyby, które mają ograniczyć nagrzewanie wnętrz latem i wychładzanie zimą. Zaprojektowany przez pracownię Kazimeirski i Ryba budynek ma charakterystyczny „dziobek”, który przesłania stojącą w drugiej linii zabudowy kamienicę przy Ciepłej 3. Jego elewacja wygina się w łuk, dopasowując się do kształtu al. Jana Pawła II. Z racji tego kształtu inwestor – firma Skanska – nazywa wygiętą elewację „żaglem”. Podkreśla, że będzie to jedyny budynek biurowy oddany w tym roku do użytku w ścisłym biznesowym centrum miasta.
Ma to być pierwszy w Polsce budynek o statusie tzw. Deep Green. Biurowiec ma wykorzystywać system geotermalnego chłodzenia i ogrzewania, z sondami gruntowymi docierającymi na głębokość aż 200 m pod ziemią. Energię niezbędną do funkcjonowania geotermy będą produkować panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku. Resztę energii właściciel budynku będzie kupować od koncernów energetycznych, zaznaczając, że mają one dokładnie taką ilość prądu kupić ze źródeł odnawialnych.
Piętra w „dziobku” Atrium 1 opierają się na filarach. W bryle budynku wycięto w ten sposób bramę, przez którą w przyszłości będą mogły przejeżdżać samochody do drugiego budynku na tyłach biurowca. Ma on mieć porównywalną wysokość, co Atrium 1. Obok niego, na miejscu niskiego bloku z lat 90. o adresie Pereca 1a, Skanska planuje trzeci budynek. Jest on jeszcze w fazie planów (Skanska wciąż jeszcze nie skończyła negocjacji ze wszystkimi mieszkańcami bloku), ale według ustaleń „Gazety” ma mieć 24 kondygnacje, czyli ok. 90 m wysokości. Czwarty budynek ma powstać przy samym rondzie, na miejscu biurowca przy Twardej 30 oraz przeznaczonej do rozbiórki miejskiej kamienicy przy Twardej 28, na zakup której szykuje się Skanska. Być może do rozbiórki trafi także kamienica przy Ciepłej 3, która według władz dzielnicy jest w bardzo złym stanie technicznym. Powstający plan zagospodarowania tego rejonu pozwala w tym narożniku ronda ONZ zbudować 180-metrowy wieżowiec.
Nawet nieco wyższy budynek ma stanąć na drugim narożniku ronda, na miejscu biurowca Ilmet. Ten budynek jest własnością banku UBS. Bank chce go zburzyć (prace rozbiórkowe chciałby zacząć w przyszłym roku), a na jego miejscu zbudować 188-metrowy wieżowiec projektowany przez pracownię Schmidt Hammer Lassen. Kolejne wieżowce powstaną nieco dalej od ronda. U zbiegu Jana Pawła II i Grzybowskiej już zaczynają się prace na budowie 155-metrowego biurowca Q22 firmy Echo Investment. Zaś Polski Holding Nieruchomości kompletuje zgody potrzebne, by rozebrać dziesięciopiętrowy biurowiec sprzed pół wieku stojący przy Świętokrzyskiej 36 (przechodnie zazwyczaj biorą go za zwykły blok mieszkalny). Na jego miejscu chce zbudować 160-metrową wieżę. Do tej inwestycji szuka branżowego partnera, kilka miesięcy temu prezes PHN Wojciech Papierak mówił: „Jesteśmy na etapie shortlisty. Wyłoniliśmy bardzo wąską grupę podmiotów, które specjalizują się w budowie budynków wysokich i mają doświadczenie w budowie w Polsce i w Warszawie” i planował, że budowa wieżowca rozpocznie się jesienią przyszłego roku. Według założeń stołecznego ratusza wtedy właśnie powinien zacząć działać budowany odcinek drugiej linii metra, którego jedna ze stacji jest zlokalizowana pod rondem ONZ.